ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Зупинення кровотечі. Накладання джгута

11.07.2022, 13:41

У червоній зоні, тобто там, де тривають обстріли, кровотечі зупиняють тільки накладанням джгутів. Оскільки важко визначити ступінь критичності кровотечі, кожна з них розглядається як потенційно небезпечна для життя. У червоній зоні джгут накладають тільки в чотирьох точках (пахова область та під пахвами) – максимально високо на кінцівках. А після евакуації пораненого до жовтої зони (укриття) накладають тиснучу пов’язку та послаблюють або знімають джгут (про це в наступних матеріалах). 

Джгут має застосовуватися тільки: 

  • у червоній зоні до евакуації в жовту зону; 
  • під час артеріальної кровотечі; 
  • під час кровотечі, яку не вдається зупинити іншими засобами; 
  • під час травматичної ампутації кінцівки; 
  • під час комбінованих уражень як швидкий тимчасовий засіб для зупинення значної кровотечі для надання іншої життєво необхідної допомоги; 
  • у разі наявності кількох потерпілих, що також вимагають невідкладної допомоги, як швидкий тимчасовий засіб для зупинення значної кровотечі.

Особливості накладання джгута: 

  • Перед накладанням джгута затисніть точку притискання артерій (пахова область та під пахвами) рукою або коліном. 
  • У разі поранення ноги заведіть джут CAT під коліно та підтягніть вище коліна в пахову ділянку у верх стегна.
  • У разі поранення руки заведіть джут CAT на руку та підтягніть вище за лікоть у верх плеча (біля плечового суглоба) і підпахвової западини.  
  • Не накладайте джгут на суглоб і на місце перелому кістки.  
  • Якщо джгут накладено правильно, має зникнути пульс на зап’ясті та позаду внутрішнього боку гомілки на нозі. 
  • Кінцівка не має набрякати чи синіти.  
  • Запишіть час накладання джгута прямо на ньому або на лобі потерпілого маркером, що не змиється. 

Накладання джгута є досить болючою процедурою, тому поранений може його попускати чи намагатися зняти. Не дозволяйте йому це зробити. Безпечним є накладання джгута до двох годин (за рекомендацією 1st Option Safety Group), але намагайтеся не зловживати й спробувати спинити кровотечу іншими методами. 

Серед різних типів джгутів експерти RICK рекомендують застосовувати CAT-турнікет (Combat Application Tourniquet) – це високоефективний кровоспинний засіб. Його 100-відсоткову ефективність довів Інститут хірургічних досліджень армії США. Тести довели, що CAT Tourniquet повністю перекриває кровотечу кінцівки. Є офіційним турнікетом армії США з 2005 року. Використовується в аптечках армії НАТО та Ізраїлю. Його можна накладати самостійно однією рукою. Запатентована система Combat Application Tourniquet використовує надійну систему воротка з внутрішнім бандажем, яка забезпечує рівномірний круговий тиск на кінцівку. 

Фахівці не рекомендують використовувати джгут Есмарха, адже він є ненадійним та досить травматичним, його не можна накладати на голе тіло. Він дуже легко та швидко псується під дією погодних умов і від зберігання в розтягнутому стані. Він не врятує від кровотечі, оскільки розірветься в момент спроби його використання. 

УВАГА! Всі джгути одноразові. Не використовуйте джгут повторно!

Liked the article?
Help us be even more cool!