ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Політики більше, війни – менше. Аналіз трендів новинного контенту онлайн-медіа

02.05.2023, 12:03
Дмитро Баркар
Ілюстрація ІМІ
Ілюстрація ІМІ

Українські медіа адаптуються до нової воєнної нормальності: в стрічках стає дедалі менше новин про війну, натомість почала зростати кількість матеріалів про політику.

Інститут масової інформації вирішив дослідити контент українських онлайн-медіа і проаналізувати останні тренди. Ключові висновки аналізу:

  • Протягом останніх пів року зменшилася кількість новин, присвячених війні Росії проти України та її наслідкам. 
  • Більшість таких матеріалів повідомляє про події на лінії фронту, а також про обстріли мирних територій України російськими військами. 
  • Водночас медіа широко використовують офіційні джерела інформації, але мають украй малу кількість оригінальних новин з посиланням на власних кореспондентів. 
  • Серед контенту, пов'язаного з війною, зросла частка повідомлень про постачання Україні озброєнь країнами Заходу. 
  • Стало більше новин про стан російської армії, її дії на лінії фронту та на тимчасово окупованих територіях України. Значна частина таких повідомлень посилається на ненадійні джерела інформації, як неверифіковані сторінки в соціальних мережах та пропагандистські медіа Росії.
  • Збільшилася кількість політичних та економічних новин, яких ще наприкінці 2022 року було вкрай мало. Втім, і нині таких матеріалів є на порядок менше, ніж до початку широкомасштабного вторгнення Росії в Україну.
  • Порівняно з минулим роком зросла кількість замовних матеріалів. 
  • Частина новин викликає сумніви з погляду достовірності, оскільки своїм джерелом має висловлювання експертів, що найчастіше є лише теоретичними вкладками та припущеннями, але не завжди чітко наголошеними. Отже, розмиваються межі між фактами та оцінками.

Такими є результати моніторингу ІМІ, під час якого досліджено зміст розділів “Новини” протягом доби 18 квітня 2023 року. До вибірки потрапили 11 провідних онлайн-видань України. Детальніший аналіз нижче.

Українська правда 

Протягом доби в розділі “Новини” було розміщено 128 публікацій. 40% з них присвячено війні Росії проти України. Більша частина таких новин розповідає безпосередньо про події на лінії фронту, а також ракетні й дронові атаки росіян на українські населені пункти. Найчастіше повідомлення про події на лінії фронту посилаються на Генеральний штаб ЗСУ. Також серед джерел такої інформації повідомлення Державної прикордонної служби, Офісу президента, Кабінету Міністрів та заяви міністра оборони Олексія Резнікова й командувача сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирського. Поряд з тим новина про загибель на фронті колишнього депутата Верховної Ради Олега Барни посилається на соціальні мережі.

Новини щодо російських обстрілів мирних територій України здебільшого посилаються на місцеві органи влади. Також у цьому переліку чотири публікації на тему допомоги Заходу Україні зброєю, що посилаються переважно на західні ЗМІ, і ще дві, присвячені наслідкам війни.

Крім того, у семи повідомленнях ідеться про дії окупантів на лінії фронту та на окупованих територіях, два з них розповідають про поїздку президента Росії Володимира Путіна до тимчасово окупованих територій України. Серед джерел таких новин: Інститут вивчення війни (ISW), Центр національного спротиву, служба розвідки Великобританії та західні медіа. Також джерелами інформації іноземні ЗМІ мають три публікації на тему зливу в соцмережі секретних документів Пентагону.

З нападом Росії на Україну пов’язані 20 міжнародних новин, сім з яких стосуються теми експорту українського зерна.

Більшу частину з решти 60% публікацій у стрічці новин протягом доби становили 17 новин політичного та економічного змісту і три розважального. Крім того, п'ять публікацій присвячено подіям у Росії, одна – у Білорусі, більшість із яких посилаються на російські пропагандистські ресурси.

Серед невоєнних повідомлень про події в Україні більшість стосується економіки, таких вісім. Із семи політичних новин на міського голову Дніпра Бориса Філатова як на джерело посилаються три. Шість публікацій протягом доби стосуються кримінальних хронік, чотири присвячені темі “суспільство”, ще три розповідають про затримання силовиками осіб, підозрюваних у співпраці з окупантами. Дії представників так званої православної церкви московського патріархату в негативному ключі описують два повідомлення. Також протягом доби в новинній стрічці було розміщено по одній публікації на тему коронавірусу, наслідків паводка в Україні, а також таких, що містять прогноз погоди та поради щодо здорового харчування.

Цензор.Нет 

Стрічка новин у досліджуваний період складалася з 165 публікацій. Подіям, пов’язаним з війною Росії проти України, присвячено 71% з них. У більшості йдеться про події на лінії фронту. Втім, найчастіше згадуваним джерелом інформації в таких новинах є соцмережі. Рідше вони посилаються на Генштаб, ДПСУ та речників підрозділів ЗСУ. У поодиноких випадках джерелом названо заяви командувача Сухопутних військ Олександра Сирського, начальника ГУР Крила Буданова, секретаря РНБО Олексія Данілова та Офісу президента України. Про обстріли мирних територій України повідомляє 21 новина, посилаючись переважно на місцеві органи влади. Дві публікації повідомляють про загибель українських військових, одна з яких посилається на соціальні мережі. Темі постачання західної зброї до України присвячено сім матеріалів з посиланням здебільшого на іноземні медіа і, крім того, на міністра оборони Олексія Резнікова та прем'єр-міністра Дениса Шмигаля.

Про дії та плани окупантів ідеться у 20 публікаціях, три з яких розповідають про відвідини Володимиром Путіним окупованих територій України. Серед джерел такої інформації: повідомлення Генштабу та речників ЗСУ, соцмережі, американський Інститут вивчення війни, британська розвідка, а також російські пропагандистські ресурси. 

Із 30 міжнародних новин, пов’язаних з війною, дві стосуються експорту українського зерна, в одній ідеться про витік документів Пентагону, що містили інформацію про стан та плани українських Сил оборони. Про наслідки війни агресії Росії проти України розповідають 10 матеріалів.

Протягом доби було розміщено 17 політичних новин. Тут найчастіше згадуються президент України Володимир Зеленський та депутатка Верховної Ради від “Слуги народу” Олена Шуляк. Також серед політиків, яких цитують політичні новини, міський голова Дніпра Борис Філатов, міський голова Києва Віталій Кличко та п’ятий президент України Петро Порошенко.

П’ять новин у стрічці присвячено економічній тематиці, стільки ж про випадки кримінальних правопорушень, три новини про наслідки паводка, і ще дві про затримання підозрюваних у співпраці з окупантами.

Про політику Росії та події на території країни-агресорки йдеться в шести новинах. У стрічці також дев’ять міжнародних новин, не пов’язаних з війною в Україні. Один матеріал з ознаками замовного.

РБК-Україна 

У досліджений період розділ “Новини” на 63% був наповнений матеріалами щодо подій, пов’язаних з агресією Росії проти України. Більша частина з них – це міжнародні новини, насамперед щодо політичної та економічної протидії Росії з боку країн Заходу. Також у цьому переліку дев'ять публікацій на тему експорту українського зерна та дві, що стосуються витоку секретних даних Пентагону.

Також у стрічці новин 26 повідомлень про ракетні та дронові атаки російської армії на мирні території України. Більша частина з них посилається на повідомлення місцевих органів влади, менша – на повідомлення представників та командувачів ЗСУ, по одній – на соцмережі та Офіс президента, а ще дві – на власних кореспондентів.

Діям російської армії на лінії фронту та на окупованих територіях присвячено 20 матеріалів, що посилаються на представників влади, Центр національного спротиву, соціальні мережі, ЗСУ, ГУР, Міністерство оборони, західні ЗМІ, розвідку Великої Британії, а також пропагандистські російські медіа. Ще в п'ятьох публікаціях ідеться про мандрівку Володимира Путіна тимчасово окупованими українськими територіями.

Водночас подіям на лінії фронту з українського боку присвячено 17 публікацій з посиланням на представників ЗСУ, Генштаб, ДПСУ та Офіс Президента України. В одній з цих новин ідеться про загибель військовослужбовця, колишнього депутата Верховної Ради Олега Барни. 

По п'ять публікацій стосуються тем постачання зброї до України та наслідків війни.

Три новини в досліджений період розповідають про роботу Сил оборони України в тилу ворога. Але якщо одна з них, щодо українських безпілотників у небі Росії, посилається на очільника ГУР Крила Буданова, то дві, про вибухи на окупованих українських територіях, посилаються на зовсім ненадійні джерела. В одному випадку це неверифікований телеграм-канал, в другому – сайт, підконтрольний угрупованню “ДНР”.

Крім того, протягом доби було розміщено 22 міжнародних новини та чотири щодо подій у Росії. Економіці України присвячено 10 публікацій, політиці – вісім. Також тут вісім кримінальних повідомлень, чотири щодо протидії силовиків колаборантам, ще чотири на тему паводка та два прогнози погоди й дві регіональні новини. 

Суспільству, спорту та новітнім технологіям присвячено по одному матеріалу. Ще одна публікація має ознаки замовного матеріалу на користь комерційної компанії, що працює у сфері ігрового бізнесу.

ТСН

Із 247 матеріалів, розміщених протягом доби в розділі “Новини”, 34% стосуються тем, пов’язаних з війною Росії проти України. 14 публікацій з цього переліку повідомляють про події на лінії фронту. Більша частина джерелом інформації називає офіційні джерела, як Генштаб, речників ЗСУ, Державну прикордонну службу, представників державної влади. Поряд з тим менша частина таких новин посилається на теоретичні припущення військових експертів. Про атаки російських військ на мирні українські території йдеться в 16 повідомленнях. Більшість із них посилаються на органи місцевої влади, інші – на очільника Офісу президента Андрія Єрмака, представників ЗСУ та соціальні мережі. Тема постачання зброї країнами Заходу для України висвітлюється в чотирьох публікаціях, у ще одній – взаємодія ЗСУ із силами НАТО. Дві новини сповіщають про евакуацію цивільних осіб із прифронтових територій. Також у двох публікаціях ідеться про наслідки війни.

У стрічці дві новини про загибель на фронті українських військових (Олег Барна та Андрій Касенюк). Водночас одну з них розміщено також у рубриці “Гламур”. За логікою редакції, це виправдане тим, що загиблий до служби в армії мав стосунок до шоу-бізнесу.

Дій російських військових на фронті та на окупованих територіях стосуються 16 матеріалів. Понад третину з них базуються на повідомленнях у соцмережах, заявах російських пропагандистів та припущеннях українських військових експертів. Також із шести матеріалів щодо стану російської армії два посилаються на соцмережі, два – на пропагандистські медіа Росії і два – на західні ЗМІ.

Про приїзд Володимира Путіна на територію України, окуповану росіянами, розповідають сім публікацій. 

12 міжнародних новин стосуються теми агресії Росії проти України, з них дві розповідають про проблеми з експортом українського зерна.

Також у розділі новин розміщено два матеріали на тему можливості завдавання Росією ядерного удару по Україні. Один з них посилається на дані ГУР, інший – на припущення військового експерта Олега Жданова.

Подіям у Росії присвячено 13 публікацій. Міжнародних новин у стрічці дев'ять. Стільки ж висвітлюють тему української економіки, шість мають характер кримінальних хронік, у двох ідеться про викриття колаборантів. Ще 14 матеріалів можна зарахувати до теми “суспільство”, п'ять сповіщають про паводок, три – про події навколо УПЦ, пов’язаної з Московським патріархатом. Спортивних новин 11, один прогноз погоди та одне повідомлення про ДТП. Ще шість новин є регіональними, вони стосуються питань комунального господарства, хибного повідомлення про замінування, порушень комендантської години та скандалу в Одесі з проросійськи налаштованим таксистом.

Крім того, 23% наповнення розділу “Новини” мають розважальний зміст. Серед такого контенту 29 новин шоу-бізнесу, 22 повідомлення про курйозні випадки, 11 астрологічних прогнозів, дев'ять рецептів та побутових порад, п'ять новин з життя британської монаршої родини, дві публікації щодо народних прикмет та одна розповідь про обряд екзорцизму.

Два матеріали мають ознаки замовних.

24 канал

Стрічка новин протягом доби складалася з 221 публікації. 29% з них стосуються війни в Україні. Про бойові дії на лінії фронту йдеться в 15 матеріалах. Утім, менша частина з них джерелом інформації має повідомлення Генерального штабу та представників ЗСУ. Більша частина ґрунтується на роздумах та припущеннях політичних і військових експертів. Ще сім публікацій стосуються постачання зброї до України, водночас дві з них також посилаються на думки, висловлені експертами. Ще в одному матеріалі, що також посилається на міркування військового експерта, йдеться про можливі ракетні атаки росіян на українські населені пункти. Із шести публікацій щодо подій у Росії половина так само посилається на прогнози експертів. Також роздуми експертів стали джерелом для двох матеріалів на тему спроможностей та озброєння російської армії.

З п'яти новин про загибель на фронті українських військових дві посилаються на цивільні організації, з якими до війни нібито співпрацювали загиблі, одна – на військовослужбовця, навряд чи уповноваженого надавати таку інформацію, одна – на соцмережі, і ще одна взагалі джерела не називає.

Також соцмережі стали джерелом інформації для двох повідомлень про вибухи, що, можливо, сталися на території Росії.

33 публікації в стрічці новин присвячені темі виселення УПЦ, пов’язаної з Московським патріархатом, із Києво-Печерської лаври та судовим переслідуванням митрополита цієї церкви Павла Лебідя.

Про наслідки війни йдеться в п'яти матеріалах, про міжнародні новини, пов’язані з війною Росії проти України, у 18.

Також у стрічці 18 повідомлень про російські події, сім про інші міжнародні події, п'ять щодо української політики та шість на тему економіки України.

Спортивних новин протягом доби розміщено 19, кримінальних – 15, суспільних – 14. Прогноз погоди містять дві публікації.

Загалом розважальним контентом наповнено понад 20% стрічки новин. Рецептам та порадам присвячено 22 матеріали, новинам шоу-бізнесу – 15, курйозним випадкам – дев'ять, королівській сім’ї Великобританії – два, астрологічним прогнозам – два.

Один матеріал є немаркованою належним чином рекламою комерційної компанії.

Кореспондент.net

Протягом доби в розділі “Новини” розміщено 177 матеріалів. З них 40% стосуються теми російсько-української війни. Близько третини таких новин розповідають про події на лінії фронту (серед яких одна про загибель Олега Барни) та обстріли росіянами мирних населених пунктів України. Основними джерелами інформації в цих випадках називаються Генштаб, ЗСУ, Кабінет Міністрів та органи місцевої влади. У поодиноких випадках повідомлення посилаються на західні ЗМІ та Офіс президента.

Таку ж частку новинної стрічки становлять повідомлення міжнародного змісту, серед яких сім матеріалів про експорт українського зерна.

Темі постачання західних озброєнь до України присвячено вісім публікацій, темі оприлюднених документів Пентагону – дві.

Про дії окупантів розповідають шість матеріалів, з яких лише два посилаються на достовірні джерела: ГУР та українських журналістів-розслідувачів

Мандрівці Володимира Путіна півднем України присвячено чотири публікації, а ще у двох, що посилаються на соцмережі та російські медіа, йдеться про вибухи на окупованих територіях. Про наслідки війни йдеться в шести публікаціях.

Серед новин, не пов’язаних з війною, найбільшу частину становлять міжнародні повідомлення, з яких 26 стосуються політики та економіки, а три мають розважальний характер. Ще дев'ять матеріалів розповідають про події в Росії.

Політиці та економіці в Україні присвячено 12 матеріалів, темі “суспільство” – два. Викриттю колаборантів присвячено три публікації. По шість можна зарахувати до кримінальних хронік та регіональних новин. Про наслідки паводка в Україні йдеться в чотирьох публікаціях.

Один матеріал розповідає про церковне свято, а ще один наводить астрологічний прогноз.

Також у стрічці сім новин зі сфери шоу-бізнесу та 16 спортивних повідомлень.

NV

У досліджений період стрічка новин складалася зі 177 публікацій. 47% з них стосуються тем, пов’язаних з війною в Україні. Серед них 13 матеріалів про події на лінії фронту, з яких один повідомляє про загибель військового (колишнього депутата Верховної Ради Олега Барни). Тут як джерело найчастіше називаються Генеральний штаб та представники ЗСУ, і водночас – припущення військових експертів.

Про обстріли мирних територій України йдеться в чотирьох новинах, одна з яких також посилається на припущення експерта. Постачанню зброї західних зразків Україні присвячено чотири публікації, і стільки ж загальному стану української армії. П'ять матеріалів стосуються наслідків війни.

Тему оприлюднених документів Пентагону зачіпають п'ять новин, а тему поїздки російського диктатора Путіна на тимчасово окуповані території України – 10, більшість із яких базується на аналізі та припущеннях експертів. Ще в 17 матеріалах ідеться про політику Росії та події на території держави-агресорки.

Із 31 міжнародної новини, пов’язаної з українським порядком денним, чотири присвячено питанню експорту українського зерна.

Серед міжнародних новин, що не стосуються теми війни Росії проти України, 18 мають політичний та економічний зміст і дев'ять – розважальний.

Про українську економіку розповідають 12 публікацій, про політику – шість, дві з яких – припущення політолога, зокрема щодо можливих виборів до Верховної Ради. Суспільний зміст мають чотири новини. Ще в одній ідеться про наслідки паводка.

З п'яти повідомлень щодо кримінальних правопорушень одне розповідає про напад представника УПЦ, підконтрольної Москві, на журналіста. Про боротьбу з колаборантами йдеться у двох новинах.

Також у стрічці три матеріали з побутовими порадами, два прогнози погоди та дев'ять спортивних новин.

Два матеріали є рекламою комерційних компаній, не маркованою належним чином.

Фокус

Із 236 матеріалів в розділі “Новини” 32% присвячено темам, пов’язаним з нападом Росії на Україну. Про події на лінії фронту розповідають 16 публікацій, чверть із яких посилаються на соціальні мережі. Решта джерелами мають заяви керівника ГУР Кирила Буданова, секретаря РНБО Олексія Данілова, представників ЗСУ, Кабміну та Офісу президента.

Про дії росіян на фронті та на окупованих територіях ідеться в 14 повідомленнях. Тут також як джерела найчастіше називаються соціальні мережі та припущення експертів, але поряд з тим також представники ЗСУ, американський Інститут вивчення війни, британська розвідка та західні ЗМІ. 10 публікацій зачіпають тему постачання зброї Україні, чотири – обстрілів росіянами населених українських пунктів. Про російські озброєння розповідають два матеріали, один з  яких посилається на російські пропагандистські медіа, другий – на роздуми військового експерта. Про українське озброєння йдеться в п'яти публікаціях з посиланням на думки експертів та на соціальні мережі. 

Два матеріали присвячено загибелі на фронті колишнього депутата Олега Барни. З темою наслідків війни пов’язана одна новина. 

Також у стрічці одна новина щодо витоку документів Пентагону і п'ять щодо поїздки Володимира Путіна на окуповані території України.

Із 16 міжнародних новин, пов’язаних з війною в Україні, три стосуються експорту зерна.

Про події в Росії повідомляють 20 публікацій. Крім того, у стрічці 24 міжнародних новини.

Українській політиці присвячено три новини, економіці – п'ять, суспільним подіям – п'ять, кримінальним правопорушенням – чотири, протидії силовиків колаборантам – три, наслідкам паводка – одну. 

Водночас до розважального контенту можна зарахувати 43% наповнення розділу “Новини”. Йдеться про новини шоу-бізнесу, повідомлення про курйозні випадки за кордоном та різноманітні доведені й не доведені відкриття науковців, матеріали на автомобільну тематику, рецепти та побутові поради, нагадування про церковні свята та астрологічні прогнози. До цього ж переліку входять історії з життя королівської родини Великої Британії, яких безвідносно до актуальності було розміщено шість протягом доби.

УНІАН

У досліджений період стрічка новин складалася з 235 матеріалів. З них 43% висвітлюють теми, пов’язані з російською агресією проти України. Про події на лінії фронту йдеться у 23 публікації. Близько третини з них посилаються на соціальні мережі та припущення експертів. 12 новин повідомляють про обстріли російською армією мирних територій України. Три з них посилаються на представників ЗСУ, решта – на представників центральної та місцевої влади. Тему постачання до України західних озброєнь зачіпають сім публікацій. Про дії росіян на лінії фронту та на окупованих територіях розповідають 16 матеріалів. Тут серед джерел названо місцеву українську владу тимчасово окупованих територій, Центр національного спротиву, ЗСУ, а також соцмережі та російські пропагандистські медіа. Про стан російської армії йдеться в чотирьох публікаціях. Дві з них посилаються на західні ЗМІ, а дві інші – на міркування українських військових експертів. Ще одна новина з посиланням на соціальні мережі повідомляє про вибух, що нібито стався на території Росії. Повідомлення про загибель на фронті колишнього депутата Верховної Ради Олега Барни посилається на ЗСУ.

Про наслідки війни для України йдеться в семи новинах. Стільки ж публікацій присвячено поїздці Володимира Путіна до українських територій, окупованих Росією. Дві новини стосуються витоку документів Пентагону щодо стану та планів української армії.

Із 21 міжнародної новини, що має стосунок до війни, розв’язаної Росією, п'ять висвітлюють проблеми з експортом українського зерна. Ще 16 міжнародних новин не пов’язані з темою війни в Україні. Про події в Росії йдеться у 18 матеріалах.

Також у стрічці новин розміщено публікацію, що має своїм джерелом роздуми та припущення військового експерта Олега Жданова на тему розпалювання Третьої світової війни.

Серед новин України чотири політичних, 15 економічних, дев'ять суспільних, шість кримінальних. Ще шість стосуються паводка, три – карного переслідування колаборантів.

Протягом доби розміщено шість разів прогноз погоди та стільки ж спортивних новин. 

Астрологічним прогнозам присвячено дев'ять матеріалів, вісім – рецептам та побутовим порадам, три – курйозним випадкам, і дві – народним прикметам. З 14 новин шоу-бізнесу три стосуються російських артистів.

Три матеріали мають ознаки замовних, ще два є рекламою, не маркованою належним чином.

Гордон

Протягом доби в розділі “Новини” розміщено 141 публікацію. 55% стрічки складаються з матеріалів, що стосуються війни Росії проти України. Про події на лінії фронту йдеться в 13 новинах, що посилаються на офіційні джерела, зокрема Генштаб та ЗСУ. З посиланням на західні ЗМІ та офіційні українські джерела сім матеріалів висвітлюють тему постачання Україні зброї країнами Заходу. 13 повідомлень про обстріли мирних населених пунктів України росіянами джерелами називають переважно органи місцевої влади, а також Генеральну прокуратуру, секретаря РНБО Олексія Данілова та голову Офісу президента Андрія Єрмака. На місцеву владу та Національну поліцію посилаються дві новини щодо евакуації цивільних осіб з прифронтових територій.

Щодо загибелі військового на фронті одна новина, де йдеться про Олега Барну.

Версії можливих причин та наслідків витоку секретних документів Пентагону з нібито відомостями про ЗСУ висловлено в чотирьох публікаціях. Сім новин стосуються теми наслідків війни для України.

Дії росіян на окупованих територіях та на лінії фронту описують 10 матеріалів, що відштовхуються від повідомлень представників ЗСУ, Офісу президента, Інституту вивчення війни, Служби розвідки Великобританії, західних ЗМІ, а також російських пропагандистських медіа. Про мандрівку Путіна тимчасово окупованими територіями України розповідають три матеріали.

Можливих ударів українських безпілотників по об’єктах у Росії стосуються два матеріали, один з яких посилається на начальника ГУР Кирила Буданова, другий – на російського політолога Станіслава Бєлковського. Про інші події в Росії йдеться в 14 публікаціях, більшість із яких є припущеннями або давніми спогадами колишніх російських журналістів Євгена Кисельова, Олександра Невзорова, Савіка Шустера, а також колишнього політтехнолога Кремля Ростислава Мерзагулова.

Серед 17 міжнародних новин, пов’язаних з війною в Україні, чотири стосуються проблеми експорту українського зерна. Ще дев'ять міжнародних повідомлень з українським порядком денним не пов’язані.

Серед новин України вісім економічних, сім політичних, шість кримінальних, чотири суспільних, також чотири щодо паводка та три щодо викриття колаборантів. 

Крім того, у стрічці дві новини шоу-бізнесу та три матеріали з ознаками замовних.

Суспільне

У розділі “Новини” протягом доби розміщено 369 матеріалів. З війною Росії проти України пов’язані 37% з них. 20 публікацій розповідають про події на лінії фронту. З них одна, що розповідає про візит президента Володимира Зеленського до Авдіївки, посилається на власного кореспондента. Решта джерелами інформації називає переважно повідомлення Генерального штабу та представників ЗСУ. Про російські атаки на мирні території України повідомляють 22 новини, які здебільшого посилаються на місцеві органи влади. Дії окупантів висвітлюють вісім матеріалів, більшість із яких джерелами мають американський Інститут вивчення війни та повідомлення представників ЗСУ. 

26 новин повідомляють про загиблих на фронті військовослужбовців. Більшість таких повідомлень джерелом називає органи місцевої влади населених пунктів, з яких були мобілізовані загиблі військові, але три з них посилаються на власних кореспондентів. Поряд з тим присутні кілька таких публікацій із посиланнями на соціальні мережі.

Про постачання західних озброєнь Україні йдеться в п'яти публікаціях, про евакуацію цивільного населення з прифронтових територій – у чотирьох, про навчальні процеси в українському війську – у двох. Про наслідки війни розповідають 33 матеріали.

По дві новини стосуються тем оприлюднених документів Пентагону та мандрівки Путіна окупованими українськими територіями.

Серед 14 міжнародних новин, що стосуються теми війни, три присвячено експорту зерна. Ще 15 міжнародних новин не пов’язані з Україною, з них понад половину мають розважальний зміст.

Про події в Росії йдеться у 22 публікаціях. Українських політичних новин у стрічці дев'ять, економічних вісім. 

Серед 24 повідомлень про кримінальні правопорушення одна розповідає про напад священника УПЦ, пов’язаної з РПЦ, на журналіста. 12 новин інформують про карне переслідування колаборантів.

Екологічна тематика висвітлюється в семи матеріалах, суспільна – в 11, наслідки паводка – у 16. Спортивних новин у стрічці 29.

Крім того, 30% розділу “Новини” складаються з регіональних повідомлень.  Серед них більшість присвячено соціальній тематиці та питанням комунального господарства. Водночас 19 новин повідомляють про культурні події, 14 – про ДТП, п'ять стосуються місцевої політики, ще три – пандемії коронавірусу.

*До вибірки моніторингу потрапили 11 популярних онлайн-медіа України: Українська правда, Цензор.Нет, РБК-Україна, ТСН, 24 канал, Кореспондент.net, NV, Фокус, УНІАН, Гордон, Суспільне. Були досліджені матеріали в розділі "Новини" кожного сайту (загалом понад 2200 публікацій), розміщені  протягом доби 18 квітня 2023 року.

Liked the article?
Help us be even more cool!