ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Власні редполітики публікують ледь більш ніж третина провідних онлайн-медіа – дослідження ІМІ

22.09.2022, 10:00

За результатами щорічного дослідження прозорості провідних онлайн-медіа у 2022 році було виявлено, що хоч у якійсь формі власну редакційну політику опублікували лише 34% всеукраїнських новинних вебсайтів. 

Дослідження ІМІ провів у липні-серпні 2022 року, були промоніторені 50 найпопулярніших видань, за даними СіміларВеб. У відсотковому співвідношенні такий саме результат зафіксовано й минулого року, хоча перелік досліджуваних сайтів дещо змінився у зв’язку зі зміною рівня їхньої  популярності.

До опублікованої редполітики зараховувалися розміщені на сайтах редакційні статути (в ТРО) або пояснення щодо того, як згідно з професійними стандартами журналістики видання створює контент і яким має бути журналістський матеріал. Не вважалися редакційною політикою опис аудиторії видання, його переваг над конкурентами чи декларації про його видання. Повноцінна опублікована редакційна політика оцінювалася в 1 бал, а її відсутність – у 0 балів. Перехідні варіанти отримували 0,5 бала, наприклад опис редакційної політики лише буквально кількома реченнями.

Повноцінні редакційні політики опублікували такі онлайн-медіа (13 із 50 досліджених, або 26%): "Українська правда", "Новое время", РБК-Україна, сайт каналу 24, "Ліга", УНІАН, "Оглядач" ("Обозреватель"), сайт Суспільного, "Українські новини", "Радіо Свобода", "Телеграф", "Бабель" і сайт 5 каналу. Нагадаємо, що, за результатами тогорічного дослідження, цілком прозорими були трохи більш ніж 28% досліджених тоді медіа (але зважаючи на те, що фактично йдеться про різницю в одне медіа, то її можна вважати певним аналогом статистичної похибки).

Ще чотирьом виданням зараховано часткову прозорість редакційних політик (0,5 бала), а саме Українській службі ВВС, "Багнету", Новини.LIVE та "Апострофу". Минулого року таких онлайн-медіа було на одне менше, тобто 6% проти теперішніх 8% – теж мінімальна різниця в одне медіа.

Як ми вже зазначали в попередніх дослідженнях, проблема детально виписаної редакційної політики ВВС в тому, що її повноцінні розділи розміщені англійською мовою на вебсайті британського офісу компанії, а посилання на деякі розділи наразі не працюють. Новини.Live виклали постулати своєї редакційної політики суто тезово (на момент проведення моніторингу це було навіть утілено у своєрідній візуалізації через картинки, але вже на момент написання цього матеріалу на сайті наявний суто текстовий виклад).

Видання "Апостроф" оприлюднило один абзац на два речення: "Редакційна політика "Апостроф" базується на принципах неупередженості, точності та достовірності, оперативності, об'єктивності та збалансованості подачі інформації. Також "Апостроф" дотримується етичних стандартів журналістики, матеріали, розміщені на нашому сайті, не повинні пропагувати насильство, жорстокість, розпалювати расову, національну та релігійну ворожнечу".

"Багнет" теж був небагатослівний щодо своєї редполітики: "Ключевые принципы нашей работы базируются на абсолютной независимости и беспристрастности, ведь мы не поддерживаем интересы ни одной из политических сил. Мы отображаем различные – порой контроверсионные – точки зрения, так как считаем, что наш читатель сам вправе решать, какая позиция ему ближе. Но стоит отметить, что наша деятельность не противоречит законодательству Украины. Редакция "Багнет" – это команда профессионалов, которая в первую очередь ориентируется на ключевые принципы журналистики: актуальность информации, её достоверность, оперативность и эксклюзивность".

У наступній, останній публікації з цьогорічного циклу щодо моніторингу прозорості новинних вебсайтів ми розповімо про оприлюднення на них інформації щодо кінцевих бенефіціарів чи інших осіб, які володіють сайтом.

Довідково. До моніторингу у 2022 році потрапили такі видання: ТСН, Українська правда, Новое время, Цензор, РБК-Україна, Канал 24, Ліга, Еспресо, Гордон, Фокус, Кореспондент, УНІАН, Обозреватель, Главком, Газета.ЮА, Апостроф, Суспільне, Захід.нет, Українські новини, Укрінформ, Дело.ЮА,  Радіо Свобода, Телеграф, Новинарня, Громадське, УНН, Політека, Лівий берег, Слово і Діло, Знай, Дзеркало тижня, Хвиля, Коментарі, Інтерфакс-Україна, КП в Україні, Новини.Live, Вести, Букви, Бабель, сайт газети "Факти", Багнет, Економічні новини, Українська служба ВВС, Антикор, ICTV, Подробиці, Ракурс, Прямий, Голос.ЮА та 5 канал. 

Liked the article?
Help us be even more cool!