ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Звіт з дотримання професійних журналістських стандартів в онлайн-медіа

28.12.2022, 10:00

Інститут масової інформації проаналізував 19 провідних онлайн-медіа* на предмет дотримання трьох професійних стандартів – балансу думок і точок зору, достовірності та відділення фактів від коментарів.

Баланс

Дотримання стандарту балансу думок і точок зору покращилось, у порівнянні з груднем 2021 року, майже на 2% і становить 94,9% в середньому серед усіх досліджуваних медіа. Покращення можна пояснити тим, що політика майже пішла зі стрічок новин, ринок джинси також зменшився порівняно з довоєнними обсягами. Натомість новини про напад на Україну не вимагають точки зору агресора. 

Не зафіксовано порушень цього стандарту на сайтах: "Суспільне", "ZN.ua", "Ліга", "Кореспондент", "24 канал", "Українська правда", "Радіо Свобода”.

Найбільше незбалансованих новин виявилося на сайтах "Обозреватель" та "УНІАН".

Порушення стандарту балансу передусім трапляється в матеріалах з ознаками замовлення або з політичними маніпуляціями. Переважна більшість незбалансованих матеріалів просуває чиїсь інтереси.

Достовірність

Рівень дотримання стандарту достовірності, в порівнянні з груднем 2021 року, практично не змінився і становить 95,9%. На 100% стандарту достовірності дотрималися сайти "Ліга", "Гордон", "Цензор". "Радіо Свобода", ZN.ua, "Українська правда", "Суспільне" та "Захід.Нет".

Українські сайти, які порушували цей стандарт, у своїх матеріалах переважно забували вказати джерела взагалі або посилалися на неідентифікованих узагальнених "експертів".

Відокремлення фактів від коментарів

Дотримання стандарту відокремлення фактів від коментарів покращилося на 4%, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, і становить 91,5% в середньому серед усіх досліджуваних медіа.

Не зафіксовано порушень цього стандарту на сайтах "Суспільне", "Кореспондент", "Ліга", "Радіо Свобода", "ZN.ua" та "Еспресо".

Найнижчі показники дотримання цього стандарту зафіксовано на сайті "ТСН", де 38% матеріалів містили порушення в категорії відділення фактів від коментарів.

Найчастіше цей показник порушується в матеріалах про шоу-бізнес, які містять сексизм та оціночні судження. Такі порушення можуть міститись і в матеріалах про акти агресії РФ та про солдатів окупаційної армії. До прикладу: "смертельні обстріли", "росіяни втратили будь-яку надію", "повна деградація". 

Моніторинговий аналіз проводився щодо вибірки новин за 15 грудня 2022 року в 19 загальнонаціональних інтернет-медіа: obozrevatel.com, korrespondent.net, 24tv.ua, tsn.ua, pravda.com.ua, rbc.ua, gordonua.com,  glavcom.ua, espreso.tv, nv.ua, liga.net, zn.ua, censor.net.ua, suspilne.media, radiosvoboda.org, focus.ua, gazeta.ua, zaxid.net, unian.ua. З методологією дослідження можна ознайомитися тут.

Liked the article?
Help us be even more cool!