ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Моніторинг контенту медіа окупованих територій. Як інформаційні ресурси ОРДЛО знелюднюють українців

23.02.2022, 16:00
Фото - DW
Фото - DW

Російські медіа значно активізували свою інформаційну атаку проти України з початку 2022 року, як свідчать моніторинги ІМІ. Не відстають від них і медіа окупованих регіонів Донбасу, які активно просувають кремлівські наративи щодо України. 

Такими є результати моніторингового дослідження контенту локальних інформаційних ресурсів окупованих територій Донбасу, який провів Інститут масової інформації в лютому 2022 року *.

Згідно з дослідженням ІМІ, у лютому 2022 року 44% інформації в медіа ОРДЛО стосувались України. Ще 21% інформації стосувалось ситуації на лінії розмежування. Моніторинг ІМІ свідчить, що російська влада активно дезінформує своє населення та населення окупованих територій України. Головна теза дезінформації - те, що Україна начебто готує напад на окуповані території і відбувається це з подачі “західних кураторів”. Більш ніж третина повідомлень в медіа ОРДЛО стосувалась наративу про те, що це нібито західні партнери штовхають Україну до війни з Росією та невизнаними республіками. 

Суто місцевим новинам в ОРДЛО було присвячено 18% всіх матеріалів. Насправді їхня риторика дуже нагадує манеру подання інформації в ЗМІ СССР, якщо не дивитися на число, можна подумати, що читаєш газету “Правда” 1976 року.

Повідомляють ці медіа і про сучасні досягнення народного господарства:

А також улюблене з радянських часів “никто не забыт”:

Подіям в Росії було присвячено 8% від всіх матеріалів в медіа ОРДЛО. Переважно це були новини про успіхи російських спортсменів на Олімпіаді в Китаї. 

Що стосується країн Європи та США, то риторика медіа окупованих територій була переважно негативною. Траплялись матеріали, метою яких була дискредитація окремих країн:

Новини в інформаційних ресурсах ОРДЛО створювали образ США як конфліктної країни, яка цілеспрямовано розбурхує конфлікти у всьому світі.

Ключові теми згадок про Україну в медіа “Л/ДНР”

 

1. Озброєння України західними партнерами

Ключовою темою, що стосувалась висвітлення України в медіа ОРДЛО, стало постачання зброї до України від західних партнерів та їхній дипломатичний тиск на Росію. Цієї теми стосувалося 35,5% матеріалів про Україну. 

Інформаційні ресурси окупованих Росією українських регіонів Донбасу “занепокоєні” військовою підтримкою України з боку західних партнерів.

Водночас пропагандистські ресурси вишукують будь-яку інформацію, щоб показати що й закордоном є люди, які проти постачання зброї Україні.

Наприклад, сайт “Новороссия” цитує “депутата-республіканця” США Мета Розендела, який закликав не постачати зброю Україні, поки не буде побудована стіна між США і Мексикою: “До того как подстрекатели к войне втянут нас в очередной зарубежный приграничный конфликт в Восточной Европе, в тысячах миль от дома, они должны хотя бы обеспечить, что защищена наша южная граница” (В США предложили запретить военную помощь Украине).

Інформаційні ресурси ОРДЛО подавали новини про постачання зброї не як підтримку України для захисту і оборони від Путіна, а як озброєння України, яка має на меті напад на невизнані республіки. Окрім того, ці ресурси поширювали дезінформацію про присутність “іноземних військових” в ООС. 

Інформацію про можливе повномасштабне вторгнення Росії в Україну медіа ОРДЛО називають “істерикою” Заходу і цитують представницю МЗС РФ Марію Захарову:

“Представляете, в каком искривленном зазеркалье мы живем?” – отметила Захарова. “У нас таких планов нет. Но у меня есть ощущение, что они есть у США”, – резюмировала она”.

Такі новини підсилюють російський наратив про те, що нібито це західні партнери штовхають Україну до війни, саме на цей наратив припадає найбільше дезінформації – 36%:

Цей наратив логічно поєднується з наративом про “зовнішнє управління” і є його трансформацією.

З часів Євромайдану у 20132014 роках проросійські й антизахідні ЗМІ та лідери громадської думки маніпулювали інформацією про співпрацю України з ЄС, НАТО та США, поширюючи конспіративні наративи про “зовнішнє управління” Україною з боку західних партнерів.

Згідно з цим наративом, Україна перебуває під прихованим зовнішнім управлінням “західних ляльководів”, “кредиторів” та “соросят” із 2014 року”, пише Офіс зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі “Відкриваючи Україну Європі”. Під цей наратив підпадають і новини про дипломатичні зусилля і нібито тиск західних лідерів на Путіна. Ця інформація подається в контексті невиправданого та цілеспрямованого тиску на РФ. Часто для цього використовуються заяви проросійських політиків у Європі.

Такі новини мають на меті дискредитувати не лише Україну, але й усю Європу та Америку: нібито самі придумали самі реагують. Ціллю такого контексту подання інформації є показати своїй аудиторії нібито недолугість влади у всьому світі, яка цілеспрямовано “ополчилася” проти Росії.

Часом ця дискредитація набуває форм відвертого висміювання: “Трус, Бывалый и Балбес”: Захарова сравнила власти США, Украины и Британии с персонажами известной комедии.

 

2. Порушення на лінії розмежування з боку України

Друга тема, на яку припадає найбільше інформації в медійних ресурсах ОРДЛО, порушення на лінії розмежування з боку України (33% всіх згадок). З посиланням на квазіутворення “Народная полиция”, ці ресурси повідомляють про стягування озброєнь та обстріли з боку українських військових:

Також представники так званої “Народної поліції” дуже активно повідомляють і про нібито підготування терактів з боку ВСУ для провокації.

“В ходе общения с журналистами представитель Народной милиции ЛНР Иван Филипоненко сообщил, что разведкой получены данные о подготовке украинскими спецслужбами постановочного резонансного теракта.

Как сообщил представитель НМ ЛНР, теракт готовится с многочисленными жертвами среди гражданского населения на одном из промышленных или соцобъектов в Харьковской, Луганской или Донецкой областях, имеющих опасное производство. По данным ведомства, окончательное решение о времени и месте реализации провокации пока не принято”.

Ба більше, як повідомляють медіа ОРДЛО, Україна планує атакувати не лише “Л/ДНР”, а й Росію.

Медіа ОРДЛО самі повідомляють про загострення ситуації на лінії розмежування і звинувачують в цьому українських військових та українську владу, яка нібито відмовляється виконувати Мінські домовленості

В моніторинговий період також активно поширювались заяви Кремля і особисто Путіна що Україна порушує і не бажає виконувати Мінські домовленості:

3. Реакція Росії на тиск із боку Заходу

На новини про реакцію Росії на тиск із боку Заходу з вимогами припинити агресію щодо України припало 9% всіх матеріалів в інформаційних ресурсах ОРДЛО. Переважно це були заяви російських посадовців, які вживали термінологію “шантаж”,  “провокации”, “прессинг”.

“Очевидным образом здесь присутствует компонент шантажа и прессинга, нам это понятно”, – заявив “замглавы МИД РФ Сергей Рябков”.

Особливо болісно російська влада реагувала на заяви західних дипломатів стосовно Північного потоку-2.

Натомість інформація про можливий напад Росії на Україну в медіа окупованих територій подається як фантазія західних медіа, а всі нарощення зброї і військ біля кордону з Україною – як заплановані військові навчання. 

4. “Союзная решимость” на кордоні з Україною.

Темі військових навчань Росії та Білорусі, що розгорнулися на кордоні України, медіа “Л/ДНР” приділили 4% інформації. 

Повідомлялося про масштабне переміщення російських військ у бік українського кордону в межах цих навчань.

Матеріали про військові навчання РФ були компліментарними або нейтральними. 

5. “Нацисти в Україні” та знелюднення українців.

Однією з улюблених тем російських медіа, а також інформаційних ресурсів ОРДЛО, є “звірства українських нацистів”. Цій темі було присвячено 4% матеріалів в медіа “Л/ДНР”, що стосувались України.

Наратив про звірства українців є одним з елементів гібридної війни й має цілком очевидну мету, а саме знецінити та принизити українців до рівня звірів, яких можна вбивати без докорів сумління. Це слугує своєрідним виправданням російської агресії щодо України.

Інформаційні ресурси ОРДЛО знову згадували про “візитки Яроша”, і загалом ця людина стала для росіян ледь не уособленням нацизму:

“Известный военный корреспондент ВГТРК Александр Сладков, много лет освещающий конфликт на Донбассе, разобрал интервью главаря украинских неонацистов, создателя «Правого сектора», а ныне главнокомандующего «Украинской добровольческой армии» Дмитрия Яроша и пришёл к выводу, что у Киева с командирами «туго», - пише сайт Руская весна.

6. Пропозиція Путіна Порошенку, “нервовий зрив” Зеленського, соціальні проблеми в Україні

По 3% матеріалів в медіа ОРДЛО стосувалися “пропозиції” Путіна Порошенку щодо політичного притулку, маніпуляцій навколо “нервового зриву Зеленського”, та висвітлення соціальних проблем в Україні. 

В матеріалах про пропозиції Путіна Кремль начебто показує свої “добрі наміри” і “миролюбність”:

“Президент РФ Владимир Путин сообщил, что предлагал Петру Порошенко политическое убежище, если у него возникнут сложности, когда тот еще был президентом Украины, и Россия готова сделать это и сейчас.”, - пише сайт Русская весна.

Що стосується Зеленського, інформаційні ресурси широко цитували “експерта Інститута країн СНД Владіміра Євсеєва”, що мовляв Президент України не знає що робити, адже захід йому не допоможе:

7. Наратив про “відродження імперії”

Під час моніторингу експерти ІМІ зафіксували в медіа ОРДЛО зростання нового кремлівського наративу про відродження імперії. Якщо ще восени згадки про цей наратив були поодинокими, то в лютому 2022 року на нього припало вже 6% матеріалів. Наприклад:

Інформаційні ресурси ОРДЛО просувають ідею об'єднання України, Білорусі та Росії. Наприклад, сайт newsua.ru цитує члена ради федерації від Криму Сергія Цекова: “Как заявил член Совфеда от Крыма Сергей Цеков, если Украина хочет стать цивилизованной страной с сохранением истории, традиций и достижений в составе Российской империи и СССР, то ей нужно объединяться с Москвой и Минском”.

Інформаційні ресурси ОРДЛО також активно розміщували дописи “експертів” про те, що не існує української чи білоруської мов, а є діалекти російської мови:

Загалом, кількість дезінформації і маніпуляцій в інформаційних ресурсах ОРДЛО зросла майже вдвічі за останні кілька місяців. 

Моніторинг новин проводився 7, 8 та 9 лютого 2022 року на таких сайтах: “Русская весна”, “Новороссия”, Луганский Информационный Центр, Донецкое Агентство Новостей, ДНР-24 та News.ua.ru. Загальна вибірка становить 491 матеріал.

Liked the article?
Help us be even more cool!