ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Найбільше новин з маніпуляціями публікують онлайн-медіа Дніпра і Полтави

05.02.2021, 11:22

Найбільше новин з маніпуляціями публікують онлайн-медіа в Дніпрі й Полтаві. Водночас найчастіше поширювали  фейки в новинах миколаївські й дніпровські онлайн-медіа. Разом з тим найпоширенішими маніпуляціями були джинса, судження або оцінки, які подавалися як факт, а також неповна інформація. У фейкових новинах найчастіше використовували сумнівні або анонімні джерела. Такими є результати дослідження ГО “Інститут масової інформації”, що було проведено в 10 регіонах України в січні цього року.*

За даними дослідження ІМІ, загалом у регіональних онлайн-медіа зафіксовано 210 новин з маніпуляціями й 11 фейків. Найбільше новин з маніпуляціями публікували в онлайн-медіа Дніпра (7,5% загальної кількості новин в медіа регіону) і Полтави (5,5% новин). Найменше новин з маніпуляціями зафіксовано в одеських регіональних медіа (0,7% загальної кількості публікацій у регіоні). Водночас найбільше новин з фейковою інформацією зафіксовано в новинах миколаївських (0,7% загальної кількості публікацій) і дніпровських (0,4% публікацій) онлайн-медіа. Не було фейкових новин в онлайн-медіа Волині, Донецька (неокупованої частини), Одеси, Харкова і Черкас.

За результатами моніторингу, найпоширенішими типами маніпуляцій у новинах стали публікація джинси (43% загальної кількості маніпуляцій), судження, оцінки, які подаються як факт (20%), і фрагментована (неповна) інформація (19% загальної кількості публікацій з маніпуляціями). Перебільшення / применшення реальних даних становило 9% загальної кількості маніпуляцій, заголовок не відповідав змісту тексту в 7% новин з маніпуляціями, псевдоексперти або заангажовані експерти фігурували в 4% новин з маніпуляціями. Найменше в новинах використовувалися такі маніпуляції, як бекграунд, який не відповідає суті новини, і використання мемів для позначення явищ, учасників політичних процесів (по 0,5% із загальної кількості новин з маніпуляціями).

Серед регіонів найчастіше публікували джинсу в онлайн-медіа Черкас (100% загальної кількості маніпуляцій у новинах), подавали судження, оцінки як факт у новинах херсонських онлайн-медіа (62,5% загальної кількості новин з маніпуляціями в регіоні). Фрагментовану, неповну інформацію в новинах найчастіше публікували в онлайн-медіа Полтави (44% загальної кількості новин з маніпуляціями), перебільшували або применшували реальні дані в новинах волинських онлайн-медіа (31%). Також найчастіше використовували псевдоекспертів або заангажованих експертів онлайн-медіа Харкова (15%), додавали бекграунд, який не відповідав суті новини, в публікаціях львівських онлайн-медіа (5%), використовували меми в онлайн-медіа Харкова (5%  загальної кількості новин з маніпуляціями в регіоні).

Найчастіше в новинах з фейковою інформацією використовували сумнівні або анонімні джерела (82% загальної кількості новин з фейковою інформацією), факти, які не відповідають дійсності, й контрагітацію, що не відповідає дійсності (по 9% із загальної кількості фейкових новин). Водночас найчастіше сумнівні або анонімні джерела використовувалися в новинах з фейковою інформацією в онлайн-медіа Миколаєва (100% загальної кількості фейкових новин у регіоні), факти, які не відповідають дійсності, – в онлайн-медіа Дніпра (33%), а контрагітація, що не відповідає дійсності, – в полтавських онлайн-медіа (50% загальної кількості фейкових новин у  регіоні). Топтемами у використанні фейкових новин стали коронавірус (45% загальної кількості фейкових новин), розваги (27%), політика (18%) та інфраструктура міста (9% загальної кількості фейкових новин).

*У межах дослідження проаналізовано 8720 новин, із них 210 публікацій з маніпуляціями й 11 новин з  фейковою інформацією в 50 регіональних онлайн-медіа в 10 регіонах України (Волинь, Дніпро, Донецьк (Маріуполь, Слов'янськ), Львів, Миколаїв, Одеса, Полтава, Харків, Херсон, Черкаси) з 11 до 15 січня 2021 року включно. До моніторингу потрапили виключно новини з новинної стрічки інтернет-ЗМІ: статті, журналістські розслідування, аналітика, блоги, авторські колонки, анонси тощо не аналізуватися. 

Методологія моніторингу охоплювала аналіз кількості публікацій, які містять маніпуляції і фейки, а також визначення найпоширеніших ознак маніпуляцій у новинах (судження / оцінка подаються як факт; інформація містить перебільшення / применшення реальних даних; джинса, що лише хвалить (критикує) і замовчує інший аспект даних; подається лише частина інформації (напівправда), щоб вплинути на думку аудиторії, заголовок узагалі не відповідає змісту тексту; бекграунд у матеріалах містить маніпуляцію, не відповідає суті новини; меми для позначення явищ, учасників політичних процесів; заангажовані або проплачені “експерти”, експерти, що представляють лише одну сторону) та ознак фейків (неправдива інформація, факти, що не відповідають дійсності; інформація, що базується на сумнівних або анонімних джерелах, які неможливо перевірити; перекручені або недостовірні соціологічні дослідження; чорнуха про кандидатів / партії, що не відповідає дійсності; інформація вкидується як думка експерта (біолабораторії); фейки та маніпуляції, спрямовані проти національної безпеки, метою є повалення конституційного ладу в Україні тощо; російська пропаганда).

Моніторинг проводили в таких медіа:

ВОЛИНЬ (Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Під прицілом), ДНІПРО (Відкритий, 056, Днепровская панорама, Информатор, gorod.dp.ua), ДОНЕЦЬК (МАРІУПОЛЬ) (0629, Новини Донбасу, Карачун (Слов'янськ), Avdeevka.city, MRPL.CITY), ЛЬВІВ (Львівський портал, Захід.нет, Вголос, Варта1, Твоє місто), МИКОЛАЇВ (Преступности.НЕТ, Мой город, Новости-N, Інше.TV, 0512), ОДЕСА (Думська, 048, Одесская жизнь, УСІ.Одеса, Odessa online), ПОЛТАВА (Полтавщина, poltavske.tv, ОКІА Новини Полтавщини, 0532.ua, Зміст), ХАРКІВ (АТН, Status Quo, Город Х, KHARKIV Today, 057.ua), ХЕРСОН (ХерсонОНлайн, Мій Херсон, Любимый Херсон, Херсонщина за день, Херсонці), ЧЕРКАСИ (Вичерпно, 18000, Прочерк, Zmi.ck.ua, Провсе).

Liked the article?
Help us be even more cool!