ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Новини під час війни. Аналіз відповідності стандартам контенту провідних онлайн-медіа за 13 березня 2023 року

23.03.2023, 14:20
Дмитро Баркар
Ілюстрація ІМІ
Ілюстрація ІМІ

У стрічках новин більшості популярних онлайн-медіа України зменшується кількість матеріалів, що досконало відповідають професійним стандартам. 

Про це свідчать результати моніторингу розділів "Новини" популярних онлайн-медіа України*, проведеного ГО "Інститут масової інформації" у березні 2023 року. У стрічках новин кожного сайту переглянуто по 100 публікацій.

Однією з вагомих причин є посилання на ненадійні скомпрометовані джерела – російські пропагандистські медіа. Іноді, але не завжди це можна пояснити відсутністю інших можливостей. Новини, що посилаються на російські медіа, але становлять суспільну важливість для України, не були зараховані до переліку порушень. Водночас ІМІ звертає увагу, що в разі, коли редакція вбачає необхідність розмістити публікацію щодо дій чи рішень кремлівської верхівки та командування армії агресора, бажано користуватися першоджерелами. Новини, що джерелом мають безпосередньо трансляції чи відеозаписи виступів, брифінгів та пресконференцій, мають вищу ступінь достовірності, ніж ті, що посилаються просто на повідомлення російських сайтів чи акаунтів у соцмережах, помічених у поширенні пропаганди.

Ускладненим є доступ ЗМІ до лінії фронту – території, де відбуваються найважливіші та резонансні в умовах війни події. Через це редакції частіше послуговуються такими ненадійними джерелами, як анонімні або неверифіковані сторінки в соціальних мережах. Розуміючи об’єктивні труднощі, що виникли в роботі ЗМІ через велику війну, ІМІ не зараховував до новин з порушеннями такі, що посилаються на акаунти в соцмережах бодай комунікаційників військових підрозділів, хоч і не верифіковані. Натомість невідповідними стандартам визнано новини, що називають джерелом анонімні акаунти, належність яких лишається невстановленою, або ж особисті акаунти непублічних осіб, автентичність та правдивість яких ЗМІ принаймні мали б перевіряти додатково.

Поряд з тим поширеними лишаються порушення стандартів, що ніяк не пов’язані з ускладненнями воєнного часу. Так, щодо достовірності новин проблемою лишається цитування спікерів, які називають себе експертами, але не мають ані відповідного фаху, ані належного досвіду, ані доступу до першоджерел інформації, яку беруться аналізувати.

Крім того, жодне з медіа, що потрапило до вибірки, вкотре не змогло уникнути копіювання пресрелізів силових відомств, що призводить до порушення принципів презумпції невинуватості, коли журналістські матеріали ухвалюють вирок затриманим, підозрюваним чи обвинуваченим особам раніше за суд. Лишається лише нагадати: доки не ухвалено судовий вирок, усі описи протиправних дій будь-якої особи ЗМІ можуть надавати лише у вигляді припущень, а твердження якщо і можуть бути присутні в тексті, то лише в цитатах висловлювань представників чи пресрелізів силових відомств, чітко оформлених як пряма мова.

Також від’ємним чинником для рівня дотримання професійних стандартів у новинах лишається нехтування маркуванням замовних матеріалів. У меншості випадків таке маркування є відповідним нормам, у переважній більшості його немає взагалі.

Статті, блоги, репортажі, інтерв’ю та інші матеріали, що не є власне новинами й не мають розміщуватись у відповідній рубриці, не були зараховані до контенту, відповідного професійним стандартам.

Першу п’ятірку лідерів з укладання стрічки новин, наближеного до професійних стандартів, серед досліджених становлять сайти "Українська правда", "Ліга.net", "Суспільне", РБК-Україна, "Еспресо".

Найнижчий відсоток публікацій, що не порушують стандартів, показали Obozrevatel, 24 канал, Telegraf, ТСН, УНІАН.

Серед 16 онлайн-видань, що потрапили до вибірки, на 100% бездоганно новинну рубрику не уклало жодне. 

СУСПІЛЬНЕ 

Переважна більшість матеріалів у розділі "Новини" відповідає професійним стандартам. Водночас у дослідженій частині рубрики розміщено три матеріали, що не відповідають за жанром – дві статті та одне інтерв’ю.

Недоліком, який погіршує статистику сайту щодо дотримання стандартів, є формулювання, скопійовані з пресрелізів силових відомств, що порушують принцип презумпції невинуватості стосовно затриманих чи підозрюваних осіб. Водночас таких матеріалів поменшало. Частину повідомлень кримінального змісту, що посилаються на пресрелізи силових відомств, редакція опрацювала достатньою мірою, і вона відповідає професійним вимогам до новин. Втім, частина текстів усе ж потребує доопрацювання, щоб не порушувати принципу презумпції невинуватості.

У досліджений період виявлено сім новин, у тексті чи заголовку яких стверджується провина особи, щодо якої не ухвалено відповідного судового вироку.

УКРАЇНСЬКА ПРАВДА

Переважна більшість публікацій дослідженої частини розділу "Новини" відповідає професійним стандартам. 

Два матеріали в стрічці новин виявилися невідповідними за жанром, вони не є власне новинними повідомленнями, а мають формат статті. 

Крім того, у двох новинах, що посилаються на пресрелізи силових структур, збереглася риторика, яка порушує принцип презумпції невинуватості щодо підозрюваного в правопорушенні. 

Одній з новин у стрічці з посиланням на висловлювання депутата Верховної Ради бракує балансу.

ЛІГА.NET 

Публікації в стрічці новин, що не викликали зауважень щодо дотримання стандартів, становлять переважно більшу частину розділу. 

У дослідженій частині рубрики "Новини" розміщено один запис перехоплення Головним управлінням розвідки Міноборони України телефонної розмови військових ворожої армії. Така публікація не вписується в межі новинного жанру, крім того, навряд чи редакція може оцінити автентичність запису та ступінь втручання в нього засобами монтажу. 

Ще одну публікацію визнано невідповідною нормам, оскільки вона не називає можливої похибки в результатах соціологічного дослідження, що назване джерелом інформації. 

Дві новини з вибірки не мали електронного посилання на ресурс, названий у тексті джерелом. Ще дві публікації мали брак балансу, оскільки ґрунтувалися на висловлюваннях депутатів Верховної Ради з однієї фракції і не наводили точки зору представників інших політичних сил. 

Крім того, два матеріали викликали запитання в експертів, оскільки посилаються на неверифіковані акаунти в соціальних мережах. 

РБК-УКРАЇНА 

Більшість публікацій у розділі новин відповідає професійним стандартам. Поряд з тим у дослідженій частині стрічки розміщено чотири повідомлення зі ствердними формулюваннями, що порушують принцип презумпції невинуватості щодо затриманих, підозрюваних чи обвинувачених осіб. 

Утім, невідповідними вимогам усе ж визнано низку матеріалів. Одна з таких новин джерелом інформації називає матеріал цього ж сайту, але закріплений лінк веде не до нього, а просто до розділу "Новини". 

Один матеріал має узагальнене посилання на джерела. 

Також до переліку відповідних стандартам не потрапили новини, одна з яких не наводить усіх необхідних вихідних даних соцдослідження, на яке спирається. Інша, базована на висловлюваннях депутата Верховної Ради, має брак балансу, і ще одна, в якій немає чіткого розділення між думкою автора тексту та фактичними даними.

Крім того, у дослідженій частині розділу "Новини" виявлено чотири немарковані матеріали з ознаками замовності, два з яких можна зарахувати до таких, що мають на меті лобізм, один до чорного піару, а ще один розміщено на користь комерційного замовника – структури, підконтрольної Рінату Ахметову.

ЕСПРЕСО

Розділ "Новини" наповнено переважно публікаціями, що відповідають професійним стандартам. 

Дев’ять матеріалів у стрічці не відповідають жанру новин – це блоги та статті. 

Одна з новин містить формулювання, що порушують принцип презумпції невинуватості. 

Ще два матеріали мають узагальнене посилання на джерело інформації.

ГОРДОН 

Більша частина стрічки новин у досліджений період складається з матеріалів, відповідних професійним вимогам. 

П’ять публікацій не потрапили до оцінки через невідповідність за жанром, а ще одна – через те, що викликала сумніви щодо фаховості експерта, на якого посилається матеріал, тобто відповідності його освіти та досвіду темі публікації.

Крім того, у стрічці три новини порушують принцип презумпції невинуватості щодо затриманих чи підозрюваних осіб, одна посилається на неверифікований акаунт у Telegram.

Водночас у дослідженій частині розділу "Новини" виявлено сім немаркованих публікацій з ознаками замовності як політичного, так і комерційного змісту, зокрема на користь структур Ріната Ахметова.

ЦЕНЗОР.НЕТ 

Більшість публікацій у дослідженій частині стрічки відповідає стандартам новин. Сім публікацій, визнаних невідповідними вимогам, порушують принцип презумпції невинуватості через відредаговану риторику пресрелізів силових відомств, на які вони посилаються.

Ще п’ять новин, що не ввійшли до переліку відповідних, посилаються на неверифіковані акаунти в соцмережах. 

Дві новини в досліджений період виявилися незбалансованими, оскільки містять точку зору представника однієї політичної сили. Один матеріал має узагальнене посилання на джерело. Крім того, одна публікація не маркована, але має ознаки замовної.

ГЛАВКОМ 

У дослідженій частині новини, що відповідають стандартам, переважають за кількістю. Серед тих, що не ввійшли до цього переліку, – дев’ять публікацій, у яких немає чіткого розділення між думками редактора стрічки та фактами, про які йдеться в новині. Три матеріали містять емоційно забарвлену лексику в заголовках. 

Ще одна новина має зовсім незрозумілий заголовок, що може вводити читачів в оману.

Формулювання в трьох матеріалах порушують принцип презумпції невинуватості. Дві новини мають узагальнені посилання на джерела. 

Одна з публікацій розповідає про конфлікт пацієнтів з медзакладом і наводить позицію лише першої сторони, отже є незбалансованою.

Крім того, одна з публікацій розповідає про народні прикмети, що не відповідає професійним стандартам новин.

КОРЕСПОНДЕНТ 

У досліджений період кількість публікацій у розділі "Новини", що відповідають професійним стандартам, є переважною. 

Поряд з тим у стрічці новин розміщено астрологічний прогноз, а також два матеріали з ознаками замовності, але без жодного маркування. 

У шістьох новинах присутні формулювання, що порушують принцип презумпції невинуватості.

Три публікації посилаються на узагальнені джерела. Ще в одній чітко не розділено думки та фактичні дані.

Два матеріали посилаються на результати соціологічних опитувань, але не наводять усіх необхідних даних цих досліджень.

Крім того, у стрічці новин розміщено шість статей, тобто публікацій, що не відповідають за жанром.

ФОКУС 

У досліджений період кількість новин, що відповідають професійним стандартам, становить переважну більшість у відповідній рубриці.

Дванадцять публікацій у стрічці не відповідають за жанром, тобто є блогами або статтями. 

Водночас у рубриці новин розміщено п'ять текстів, що містять рецепти страв та інші побутові поради.

Дві новини в дослідженій частині посилаються на неверифіковані акаунти в соціальних мережах. Також два матеріали мають ознаки замовних, але жодним чином не марковані.

Одна новина, що посилається на результати соціологічного дослідження, наводить не всі необхідні вихідні дані. 

NV 

У стрічці новин переважна більшість публікацій відповідає професійним стандартам. Серед матеріалів, невідповідних стандартам, насамперед увагу на себе звернула публікація, що має ознаки расизму через те, що в заголовку зроблено наголос на колір шкіри акторки.

У дослідженій частині розділу "Новини" розміщено 11 матеріалів, невідповідних за жанром.

Три новини не вказують на джерело інформації, водночас дві з них наводять оціночні судження.

Ще три не відмежовують чітко думки від власне новин, а одна містить емоційно забарвлену лексику. 

Одна публікація в стрічці є незбалансованою, оскільки презентує позицію лише однієї сторони конфлікту. 

Одна новина має прикріплений некоректний лінк на джерело.

Крім того, шість публікацій у рубриці новин мають ознаки замовних. Водночас дві з них мають невідповідне маркування, а решта не марковані зовсім.

УНІАН 

У досліджений період розділ "Новини" містить більше відповідних вимогам новин, ніж таких, що не потрапляють у межі стандартів. У дослідженій частині два матеріали є статтями, а отже є невідповідними за жанром.

Поряд з тим розміщено інтерв’ю з екстрасенсом, а також астрологічний прогноз та рецепт страви. Ще три публікації є побутовими порадами.

Крім того, чотири новини не містять лінку на джерело, дві мають узагальнене посилання на джерело, одна – на анонімний акаунт у соціальній мережі, і одна джерела взагалі не називає. 

У стрічці новин присутні по дві публікації, що порушують принцип презумпції невинуватості, містять оціночні судження, використовують емоційно забарвлену лексику.

Три матеріали мають ознаки замовних, але не мають маркування.

ТСН 

У рубриці "Новини" кількість матеріалів, що відповідають вимогам, є дещо більшою за такі, що не потрапляють у межі професійних стандартів.

Серед інших до переліку матеріалів, що відповідають стандартам щодо новин, не може потрапити матеріал про реакції зірок на загибель військового. У цьому випадку не вбачається можливим без використання яскраво забарвленої емоціями лексики аргументувати порушення.

Втім, наведений приклад не впливає істотно на загальну статистику щодо сайту ТСН, адже він лишається беззаперечним лідером за виявами сексизму серед досліджених медіа. Нині в моніторинговий період було розміщено 17 матеріалів з таким порушенням стандартів.

Крім того, у дослідженій частині розділу новин розміщено сім публікацій з побутовими порадами, рецептами страв та народними прикметами.

Поряд з тим три новини порушують принцип презумпції невинуватості, дві не мають лінку на джерело, і ще одна через свою гіперлокальність викликає сумніви в доречності. 

Одна з новин у стрічці містить оціночне судження, ще одна не розмежовує думок та фактів. Також по одній новині мають посилання на узагальнене джерело та на неверифікований акаунт у соцмережі.

Ознаки замовності в досліджений період мають три публікації без жодного маркування.

TELEGRAF 

У дослідженій частині розділу "Новини" матеріали, що відповідають стандартам, за кількістю незначно переважають ті, що не відповідають вимогам. Чотири матеріали в стрічці є невідповідними за жанром, тобто статтями.

Втім, найбільшу конкуренцію новинам становлять поради із садівництва та городництва, домогосподарства та моди. Таких текстів у стрічці новин 19. До того ж тут розміщено три рецепти страв та два астрологічні прогнози.

Крім того, три новини мають узагальнене посилання на джерело, в одній джерела не вказано зовсім. Ще в трьох повідомленнях думки не відділено належним чином від власне новин, два містять сексистські висловлювання, одне – емоційно забарвлену лексику, ще одне порушує принцип презумпції невинуватості.

Дві публікації не мають маркування, водночас мають ознаки замовних.

24 КАНАЛ 

Кількість матеріалів, відповідних вимогам, у рубриці новин дещо більша, але близька до кількості публікацій, що порушують професійні стандарти.

За розмаїтості способів порушень найяскравішою в цьому сенсі є публікація відвертого фейку. Можна припустити, що на меті був жарт чи спроба познущатися з російського диктатора, але в підсумку сталося поширення неправдивої інформації.

Також у дослідженій частині розділу "Новини" розміщено п'ять матеріалів, невідповідних за жанром (статей та блогів). Крім того, один рецепт, один астрологічний прогноз та чотири побутових поради.

Найбільша проблема на сайті – з джерелами. Вісім новин не вказують належним чином на джерело інформації, п’ять посилаються на експертів невідповідного фаху, чотири – на узагальнені джерела, дві – на неверифіковані акаунти в соціальних мережах.

Не розмежовують думок та фактів п’ять матеріалів, емоційно забарвлену лексику містять два, оціночне судження – один, незбалансованим є ще один.

Три новини містять вияви сексизму, одна порушує принцип презумпції невинуватості, одна не вказує всіх необхідних даних соціологічного дослідження, на яке посилається.

OBOZREVATEL 

Розділ "Новини" містить практично однакову кількість матеріалів, відповідних стандартам, і таких, що їх порушують. 

У досліджений період серед новин було вісім рецептів, сім матеріалів з порадами щодо гігієни, домогосподарства та моди й три астрологічних прогнози – це лише частина публікацій, що не вписуються в професійні стандарти новин.

Утім, цей перелік не вичерпується і додаванням шести немаркованих публікацій з ознаками замовних. 

П’ять новин посилаються на узагальнені джерела, ще дві – на анонімні сторінки в соціальних мережах. Не зазначено джерел походження фотоілюстрацій до двох матеріалів, а один проілюстровано світлиною, що не відповідає його змісту.

У трьох публікаціях думки не відділено належним чином від новин як таких, дві є незбалансованими, оскільки наводять позицію лише однієї політичної сили, дві містять емоційно забарвлену лексику, ще дві порушують принцип презумпції невинуватості.

Серед найбільш безневинних порушень стандартів – розміщення в стрічці новин чотирьох матеріалів, що не вказували можливої похибки й вихідних даних у результатах соцдослідження, на яке посилалися.

*До вибірки моніторингу потрапили 16 популярних онлайн-медіа України: Українська правда, Ліга.net, Суспільне, РБК-Україна, Еспресо, Гордон, Цензор.Нет, Кореспондент, Главком, Фокус, УНІАН, NV, ТСН, Telegraf, 24 канал, Obozrevatel. Були досліджені по 100 матеріалів у розділі "Новини" кожного сайту (загалом 1600 публікацій), розміщені від 11-ї години 13 березня 2023 року.

Liked the article?
Help us be even more cool!