ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Тимчасово окуповані території: що про них пишуть українські онлайни

05.12.2023, 11:09
Олена Голуб
Фото – кавер ІМІ
Фото – кавер ІМІ

Українським медіа вкрай складно отримати й верифікувати інформацію з тимчасово окупованих територій. Тому на новини про них припадає лише 3,25% контенту в онлайн-медіа. Водночас переважна більшість такої інформації – це заяви офіційних осіб та інформація про удари ЗСУ по російських об’єктах. Про гуманітарну катастрофу, заподіяну РФ, переслідування місцевих мешканців, соціальні аспекти інформації вкрай мало – і отримати її вкрай важко. 

Такими є результати дослідження, що було проведене Інститутом масової інформації в листопаді в 10 загальнонаціональних онлайн-медіа.*

Найбільше інформації припадає на окупований Крим (66% із загальної кількості новин про ТОТ), на окуповані регіони Донецької області припадає 14% матеріалів. 8% новин стосувалось окупованих районів Херсонської області, і по 6% матеріалів – окупованих районів Запорізької та Луганської областей.

Джерелами інформації в новинах про окуповані регіони найчастіше виступають українські офіційні структури, як-от Генштаб та його речники, Міноборони та представники місцевої влади, на які припадає 40% інформації. Водночас на російські джерела посилаються у 12% матеріалів. Стільки ж інформації українські медіа беруть з іноземних джерел. На соціальні мережі теж припадає 12% інформації. У 9% новин українські медіа посилаються на експертів.

Теми, які висвітлюють українські медіа, щодо окупованих територій

Загалом українські медіа ситуативно висвітлюють ситуацію в окупованих регіонах: усе залежить переважно від подій, що там відбуваються, та від наявності достовірних джерел про події на ТОТ.

У моніторинговий період майже третина новин стосувалась ударів Збройних сил України по об'єктах Чорноморського флоту РФ.

У медіа йшлося про атаку 4 листопада на новозбудований корвет ВМФ Росії “Аскольд”, який було пошкоджено внаслідок удару під час стоянки на суднобудівному заводі “Затока” в Керчі в окупованому Криму. 

Також ішлося про атаку ГУР 10 листопада, внаслідок якої було уражено два російські десантні катери.

Першоджерелами таких новин були переважно ГУР МО, керівниця об'єднаного пресцентру Сил оборони Півдня України Наталія Гуменюк та міноборони РФ. Водночас інформація останнього частково відрізнялася від інформації українських джерел. Міноборони країни-агресорки переважно повідомляло про спроби атак, проте не повідомляло про їхню результативність та тим паче вражені об'єкти. 

Так, слова “губернатора” Севастополя про нібито збиті БпЛА наводить  сайт “Апостроф”.

Фото скрін з сайту 24 каналу

Натомість прогнози про наслідки таких ударів для РФ та військові деталі повідомляють експерти та міжнародні військові установи. 

Наприклад, “Фокусувійськовий експерт Павло Нарожний розповів деталі удару по російських катерах, а також повідомив про нову стратегію використання росіянами своїх кораблів у Криму. Своєю чергою сайт “Обозреватель” подає оцінку ураження корабля “Аскольд” від майора запасу ЗСУ Олексія Гетьмана.

Про те, що удар по кораблю “Аскольд” в окупованому Росією Криму може змусити РФ передислокувати свій флот далі від лінії фронту, пише сайт “Гордон” з посиланням на звіт британської розвідки, який 7 листопада опублікувало в X міноборони Великобританії.

Удари ЗСУ по об'єктах на окупованих територіях

У 23% інформації про ТОТ ішлося про удари наших військових по об'єктах на тимчасово окупованих територіях. Передусім мовилося про атаки на військові об'єкти.

Знову ж таки це переважно стосувалося Криму

Також така інформація надходила з окупованих районів Донеччини, Херсонщини та Запорізької області:

Джерелами такої інформації переважно виступають місцеві жителі, які публікують відеофрагменти вибухів у своїх соціальних мережах з подальшою верифікацією, або російські медіа, або офіційні повідомлення з українського боку.

Фото скрін з сайту 24 каналу

Подібну інформацію українські медіа намагаються подавати, посилаючись відразу на кілька джерел.

Наприклад, сайт Суспільного, повідомляючи про вибухи в тимчасово окупованому місті Бердянськ Запорізької області, посилається і на офіційний телеграм-канал голови Бердянської МВА Вікторії Галіціної та на канал міського голови Мелітополя Івана Федорова.

Переслідування та тиск на місцевих жителів 

На інформацію про переслідування і тиск на місцевих жителів припадає близько 10% загальної кількості матеріалів про тимчасово окуповані території.

Українські медіа повідомляли про українців, які є політв'язнями в Криму. Як-от про політв'язня Олега Приходька, якому російський суд додав чотири з половиною роки ув'язнення за “виправдання тероризму” (ч. 1 ст. 354 КК РФ) та “публічні заклики до розв'язання агресивної війни” (ч. 2 ст. 205 КК РФ). Загалом його засудили до дев'яти з половиною років позбавлення волі, повідомляє сайт Суспільного.

Також ішлося про мілітаризацію дітей на окупованих територіях, про що теж повідомляв сайт Суспільного. Про примушування українських дітей до допомоги ворожій армії повідомляла ТСН.

Випадок затримання підлітка в Токмаку за нібито підготування теракту зафіксував сайт “Цензор”.

Фото скрін із сайту ЦЕНЗОР.НЕТ

Про політику терору на окупованих Росією територіях розповідав 24 каналу міський голова Скадовська Олександр Яковлєв: “Росіяни продовжують політику терору на тимчасово окупованих територіях. У Херсонській області ворог мінує об'єкти критичної інфраструктури. Ймовірно, загарбники припускають, що їм доведеться відходити, тож почали підготовку до так званого “жеста доброй волі”. Головними джерелами в такій інформації були українські очільники адміністрацій, а також ресурси, що спеціалізуються на висвітленні інформації з ТОТ, як-от Крим.Реалії чи  “Кримська солідарність”.

Охоче українські медіа повідомляли й про випадки внутрішніх конфліктів в армії окупантів, що відбувалися на окупованих територіях. На таку інформацію припало 6% із загальної кількості матеріалів про тимчасово окуповані території.

Йшлося про побиття в Криму групою мобілізованих військових рф свого полковника, після чого той помер у лікарні. Про це повідомила низка сайтів: “Цензор”, ТСН, Суспільне та ін.

Про випадок убивства в Бердянську російським командиром свого підлеглого повідомив сайт 24 каналу.

Також близько 6% інформації стосувалися діяльності на тимчасово окупованих територіях диверсійних груп і партизанів. Найчастіше в таких повідомленнях фігурував кримський військово-партизанський рух “Атеш”, який повідомляв про пересування військової техніки РФ та місця дислокації військових частин окупантів на території півострова.

Рух “Атеш” має свій телеграм-канал, на який, власне, і посилаються українські медіа.

Траплялась інформація про діяльність підпілля в Маріуполі та на території окупованої Луганщини.

Поява в українських медіа новин про тимчасово окуповані території залежить від подій, що там відбуваються і можуть бути цікавими українському споживачу. Водночас в українських медіа вкрай мало інформації, що потрібна та важлива людям в окупованих регіонах, оскільки на соціальні аспекти та екологію припадає в сумі близько 6% інформації. Важливою є і верифікація інформації з тимчасово окупованих територій, можливість якої для українських медіа важка, а іноді й узагалі неможлива.

*Моніторинг проводився в період із 6 до 10 листопада 2023 року включно.

Аналізувалися стрічки новин 10 загальнонаціональних онлайн-медіа: “Обозреватель”, УНІАН, ТСН, 24 канал, “Цензор”, “Гордон”, Суспільне, “Еспресо”, “Фокус”, “Апостроф”.

Liked the article?
Help us be even more cool!