ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Барометр свободи слова за березень 2013 року

03.04.2013, 04:45

У березні в Україні основним порушенням прав журналістів стали випадки перешкоджання виконувати законну професійну журналістську діяльність –  15. Зафіксовано також по 4 випадки нападів, побиття та цензури. Такі дані подає щомісячний моніторинг ІМІ «Барометр свободи слова».

Знаковими подіями у березні стали події, пов’язані з телеканалом «Інтер». Зокрема, після зміни власників, телеканал відмовився від продовження дії Меморандуму про співпрацю з міжнародним фондом «Відродження» та, відповідно, існування громадської наглядової ради, яка здійснювала незалежний моніторинг інформаційної діяльності. Як пояснили на телеканалі, творчий колектив каналу «не потребує зовнішнього нагляду і цензурування своєї роботи». Нагадаємо, 1 лютого холдинг Inter Media Group купив бізнесмен Дмитро Фірташ, а 7 лютого голова Адміністрації президента Сергій Льовочкін придбав 20% акцій. Громадська рада і міжнародний фонд “Відродження” вважають, що згортання співпраці з "Інтером" є покажчиком посилення державного контролю над ЗМІ.

У березні ІМІ зафіксував випадок цензури під час прямого ефіру ток-шоу «Шустер LIVE» на телеканалі «Інтер». На прохання ведучого Савіка Шустера з екрану прибрали графік голосування глядачів. Так, в перші хвилини розмови з прем'єр-міністром Миколою Азаровим був графік, який демонстрував низький рівень підтримки слів глави уряду. “Приберіть градусник з екрану!”, - сказав Шустер. Після реклами графік зник. При цьому, люди в студії продовжували активно голосувати.

Резонансним випадком побиття став випадок у Вінниці. Троє невідомих чоловіків жорстоко побили засновника та головного редактора газети «Тарасова правда» Тараса Чорноівана біля його власного будинку. Журналіст потрапив до лікарні з черепно-мозковою травмою, переломами ребер, забоєм грудної клітини, розсіченням голови та численними гематомами. Чорноіван пов’язує напад з виходом останнього номера газети “Тарасова правда”, на передовиці якого надруковано сатиричний колаж, а також опубліковано гострий матеріал з критикою народного депутата Олександра Домбровського.

У Кабміні продовжують вигадувати різні обмеження для роботи журналістів. У березні представникам ЗМІ заборонили пересуватися будівлею Кабміну під час урядових засідань. Як повідомила кореспондент СТБ Ольга Червакова: «... Протягом трьох-чотирьох годин, що триває нарада, вся преса зобов'язана знаходитися у навмисній вигородці, яку побудував "уряд реформаторів" в перші ж дні своєї каденції. Вийти до аптеки, випити води або (для тютюнозалежних) піти на перекур під час довгих пауз між запланованими брифінгами міністрів відтепер не можна. Зробити щось корисне з професійної точки зору - також, бо доступу до міністрів в преси також нема».

У Верховній Раді співробітники охорони та апарату прес-служби парламенту не пустили представників ЗМІ на засідання Комітету Верховної Ради з питань бюджету, на якому планувалося розглянути питання про перерозподіл 1,7 млрд грн. Зокрема, не були допущені на засідання журналісти ТВі, «24», «Інтерфакс-Україна», «Української правди» та LB.ua.

У березні поновились DDoS-атаки на інформаційні веб-сайти – зокрема, три черкаських інтернет-видання - «Прочерк», «Провінція», та «Дзвін», були заблоковані у день візиту президента Віктора Януковича у Черкаси 6 березня. Зокрема, як повідомив відповідальний редактор «Прочерку» Назарій Вівчарик, проблеми виникли через зовнішнє втручання: сайт піддавався безперервним DDoS-атакам.

Вперше зафіксовано випадок перешкоджання журналістській діяльності, коли кореспондента вигнали з прес-конференції народного депутата, оскільки тому не сподобався тон, яким було поставлене запитання. Такий випадок стався у Кременчуці. Народний депутат від Партії регіонів Юрій Шаповалов вигнав зі своєї прес-конференції журналістку місцевої газети «Програма Плюс» Юлію Билину, оскільки йому не сподобався тон, яким вона поставила йому запитання. Билина запитала Шаповалова, чому зустрічі з керівниками закладів освіти та медицини, які напередодні проводив нардеп, збиралися в режимі, таємному від журналістів телекомпанії "Візит" та газети "Програма Плюс".

Справа Гонгадзе – 3

1.Мельниченко: Кучма хотів викупити плівки за 2 мільйони доларів

 
ФІЗИЧНА АГРЕСІЯ

Побиття, напади – 4

1. У Вінниці жорстоко побили головного редактора газети "Тарасова правда"

05.03.2013 У Вінниці увечері біля власного дому троє невідомих чоловіків жорстоко побили засновника та головного редактора газети «Тарасова правда» Тараса Чорноівана. Чоловіки повалили журналіста на землю і почали бити ногами. Чорноіван потрапив до лікарні з черепно-мозковою травмою, переломами ребер, забоєм грудної клітини, розсіченням голови та численними гематомами. Чорноіван пов’язує напад з виходом останнього номера газети “Тарасова правда”, на передовиці якого надруковано сатиричний колаж, а також опубліковано гострий матеріал під назвою “І все-таки всрався. Історія одного екс-депутата” з критикою народного депутата Олександра Домбровського.

2. У Івано-Франківську під час зйомки сюжету власник кав'ярні напав на журналістів Нового каналу

06.03.2013 У Івано-Франківську під час зйомки сюжету передачі "Ревізор" в кав’ярні «Корида» знімальній групі Нового каналу нанесли тілесні ушкодження та пошкодили відеокамеру. Зокрема, постраждала ведуча програми Ольга Фреймут. 

Власник закладу не дозволив журналістам проводити відеозйомку в приміщенні кафе і з криками: "Що це ви тут робите?" почав активно виштовхувати Фреймут і знімальну групу з кухні. Спроби ведучої познайомитися і обговорити виявлені порушення він сприймав украй агресивно. А потім вимкнув світло і затіяв бійку.

За словами Фреймут, їй вивихнули руку і вдарили у плече. Також удари дісталися шеф-редактору проекту Ганні Жижі і хлопцям зі знімальної групи. У результаті інциденту в одній із камер "вирвали" видошукач.

3. У Херсоні невідомі чоловіки напали на журналістів під час зйомки

13.03.2013 У Херсоні невідомі особи напали на знімальну групу інформаційного агентства "Таврія News" - оператора Валерія Миронюка та журналіста Олександра Тарасова - під час зйомки виселення із квартири багатодітної родини Сорокіних. Молоді хлопці спортивної статури, які приїхали разом із власником спірної квартири Сергієм Сотниковим, штовхали оператора, затуляли та хапали за камеру і руки, намагаючись перешкодити знімати. Один з чоловіків за допомогою захвата за шию повалив на сходи та почав бити Тарасова. Присутні на місці співробітники патрульно-постової служби міліції та співробітники Комсомольського відділу міліції УМВС у Херсонській області, не вчиняли жодних дій, щоб зупинити злочин.

4. У Києві напали на журналіста "2+2" під час зйомки бурульок

28.03.2013 У Києві на Подолі на журналіста каналу "2+2" Євгена Агаркова напав чоловік заступниці директора Київського вищого професійного училища швейного та перукарського мистецтва. Інцидент стався біля училища, коли журналіст знімав на телефон величезні бурульки, які висіли на будівлі.

"В цей час невідомий чоловік, який стояв біля дверей училища, на вигляд років 50, підбіг і почав відштовхувати мене з телефоном, про цьому він кричав, що знімати не можна, я не маю права. Після того як я повідомив, що я журналіст і знімаю сюжет для новин, показав йому посвідчення, він почав його в мене виривати і кричати, що я не журналіст", - розповів Агарков. Сам чоловік представитися відмовився та перейшов на лайку. "Чоловік вхопив обледенілу брилу вагою кілька кілограмів і запустив її в мене. Після цього в нас з чоловіком почалася сильна штовханина. В результаті він розірвав мені куртку", - додав журналіст.

Агарков написав заяву в міліцію за фактом перешкоджання журналістської діяльності.

Перешкоджання виконувати професійні обов’язки - 15

1. "Регіонал" вигнав з прес-конференції журналістку, бо йому не сподобався тон, яким вона поставила запитання

01.03.2013 У Кременчуці народний депутат від Партії регіонів Юрій Шаповалов вигнав зі своєї прес-конференції журналістку кременчуцької газети «Програма Плюс» Юлію Билину. Депутат проводив прес-конференцію з нагоди відкриття своєї громадської приймальні. Вимогу залишити малий зал мерії, де проводилася прес-конференція, нардеп пояснив тим, що Билина поставила запитання «не таким тоном». “Нардеп-регіонал Юрій Шаповалов вигнав мене зі своєї прес-конференції. Як пояснив нардеп, йому не сподобався тон, яким було поставлене запитання”, - розповіла журналіст.

Зокрема, журналістка запитала у Шаповалова, чому зустрічі з керівниками закладів освіти та медицини, які напередодні проводив нардеп, збиралися в режимі, таємному від журналістів телекомпанії "Візит" та газети "Програма Плюс". «Мене цікавило: чи ініціатива "засекретити" зустріч належала самому Юрію Шаповалову, а чи керівникам галузей. Питання було поставлено після фрази нардепа «Я відкритий для всіх», - розповіла про обставини інциденту Билина.

2. На похоронах мера Сімеїза журналістам розбили техніку та погрожували розправою

02.03.2013 У Сімферополі на похоронах розстріляного мера Сімеїза Кирила Костенка приватна охорона пошкодила журналістам техніку та погрожувала розправою. Зокрема, невідомі застосували фізичну силу до оператора телеканалу «Неаполь» Олександра Тягнирадна та пошкодили штатив відеокамери. «Якщо я це побачу в ефірі, у вас будуть неприємності. Зламаю тобі ніс», - пригрозив охоронець в присутності інших журналістів і фотокореспондентів. При цьому представлятися охоронець не побажав.

Через погрози охорони, фотографувати та знімати на відео журналістам вдалося лише після закінчення похорону, коли присутні роз'їхалися. Однак навіть тоді у фотокореспондента газети «Кримський телеграф» невідомий бритоголовий чоловік відібрав камеру, забороняючи зйомку. Фотокореспонденту насилу вдалося відстояти свою техніку. Ще кільком кореспондентам зламали фотоапарати, на землі лежали уламки техніки та зламані флешки.

3. На Закарпатті журналіста не допускають в приміщення ТВК

04.03.2013 Голова Виноградівської районної виборчої комісії Закарпатської області Олег Мокін відмовився зареєструвати журналіста газети «Точка опори» Святослава Бабілю і заборонив йому знаходитися в приміщенні, де проводила діяльність виборча комісія. На думку Мокіна, представники ЗМІ мають право перебувати лише на засіданнях. Свою відмову голова мотивував тим, що наразі засідання комісії не відбувається.

На прохання журналіста Мокін надав інформаційне пояснення, вказавши, що «законом не передбачено можливість представника ЗМІ постійно перебувати в приміщенні територіальної виборчої комісії в період між засіданнями».

4. У Сімферополі співробітник міськводоканалу плюнув в камеру журналістів

04.03.2013 У Сімферополі один із співробітників аварійної служби міськводоканалу плюнув в об’єктив камери журналістів інтернет-видання “Аргументы недели - Крым”. Журналісти робили сюжет про прорив труби по вулиці Залеській поруч з місцевим ринком. “По відношенню до працівників ринку та журналістам вони вели себе агресивно і грубо, не пояснюючи причин аварії і не повідомляючи про терміни усунення неполадки. На відповідне запитання «АН-Крим» один із співробітників міськводоканалу, який керував аварійними роботами, плюнув в об'єктив камери, після чого пішов”, - написало видання. Через деякий час чоловік повернувся і почав називати журналістом хамами - за те, що вони не попросили дозволу на зйомку прориву.

5. На Донеччині пожежники облили водою фотокореспондентів, які знімали пожежу

04.03.2013 У Торезі (Донецька область) пожежники облили водою фотокореспондентів, які знімали пожежу на місцевому ринку. Зокрема, облили водою фотокореспондента газети “Горняк” Артема Постнова. “Дізнавшись про подію, на ринок приїхали і фотокори місцевих видань. Але пожежники почали їх проганяти, і навіть, не церемонячись, спеціально облили водою. Але знімки про героїчну роботу МНСників ті все ж таки зробили”, - повідомило видання “Донбасс”.

6. У Миколаєві завуч аварійної школи забороняла журналістам "Фактів" знімати у коридорах школи

12.03.2013 У Миколаєві завуч середньої школи №36 забороняла журналістам програми “Факти” (ICTV) знімати дерев'яні конструкції в коридорах школи. Журналісти намагалися з’ясувати, чи безпечно учням знаходитися в школі, яка перебуває у аварійному стані. “Йдіть. Вас запрошували сюди? У вас офіційно погоджено все? Яка різниця, що тут стоїть. - сказала завуч, показуючи на дерев’яні конструкції. - Це для мене, я тут стрибаю і займаюсь фізкультурою та спортом”.

7. Журналістам заборонили пересуватися будівлею Кабміну під час урядових засідань

13.03.2013 Журналістам заборонили пересуватися урядовою будівлею під час засідання Кабміну. Про це повідомила кореспондент СТБ Ольга Червакова.

«Кабмін суворого режиму. Відсьогодні журналістам заборонено пересуватися урядовою спорудою під час засідання КМ. Протягом трьох-чотирьох годин, що триває нарада, вся преса зобов'язана знаходитися у навмисній вигородці, яку побудував "уряд реформаторів" в перші ж дні своєї каденції. Вийти до аптеки, випити води або (для тютюнозалежних) піти на перекур під час довгих пауз між запланованими брифінгами міністрів відтепер не можна. Зробити щось корисне з професійної точки зору - також, бо доступу до міністрів в преси також нема», - написала вона.

8. Чиновниця Львівської міськради не пустила журналіста на засідання комісії

13.03.2013 Чиновниця Львівської міськради не пустила журналіста інтернет-видання “Варіанти” Юрія Кардашевського на засідання комісії з підготовки пропозицій для надання в оренду майна територіальної громади Львова. Своє рішення чиновниця аргументувала тим, що на такі засідання журналісти раніше ніколи не приходили, а також тим, що ЗМІ запрошують лише на відкриті торги. Натомість, написало видання, оголошення про проведення засідання було опубліковано на сайті Львівської міськради і в ньому не було зазначено про обмеження доступу громадськості, в тому числі і журналістів до участі.

9. У Криму директор друкарні забороняв журналістці фотографувати на підприємстві

15.03.2013 Директор державного підприємства «Видавництво і друкарня «Таврида» Андрій Литваков забороняв кореспондентці «Аргументов недели - Крым» Ганні Андрієвській фотографувати табличку "Місце для паління", яка вона виявила в коридорі підприємства. Інцидент стався перед засіданням Виборчої комісії АР Крим, в ході якого відбулася передача тервиборчкомам бюлетенів для проведення проміжних виборів депутатів Верховної Ради Криму в округах №11 та 50.

«Я зараз заберу фотоапарат і вижену тебе звідси», - сказав Литваков до журналістки. Свою заборону знімати в коридорі друкарні він мотивував тим, що будівля є режимним об’єктом.

10. У Запоріжжі під час Масляної, організованої ПР, журналістці заборонили фотографувати млинці

17.03.2013 У Запоріжжі під час святкування Масляної кореспонденту порталу «Запоріжжя. Коментарі» Ірині Дубченко не дозволили фотографувати процес випічки млинців. Святкові заходи на Масляну організували Виконавчий комітет Запорізької міськради та Департамент культури при підтримці Партії регіонів. Піч, де пеклись млинці, була огороджена парканом, за який Дубченко спробувала пройти, щоб сфотографувати процес випікання. Однак до неї підійшов чоловік, який не звертаючи увагу на те, що Дубченко показала журналістське посвідчення, попросив її покинути їхню територію. На заперечення про перешкоджання законній діяльності журналіста їй порекомендували вирішити це питання з керівництвом Партії регіонів.

11. У Краматорську місцевих журналістів не пустили на нараду з питань ОСББ

21.03.2013 У Краматорську журналістів інтернет-видань «Общежитие Онлайн» Віталія Виголова  та “Восточный вариант” Світлану Денисенко не пустили на нараду з проблем створення товариств співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). При цьому заборона не поширювалася на представників муніципальної преси. Охоронець на вході прямо сказав: «Є розпорядження пресу не пускати».

12. У Черкасах журналістів не пускали на сесію облради

22.03.2013 У Черкасах бійці «Беркуту» та невідомі особи не пускали журналістів на сесію Черкаської обласної ради. Під час сесії депутати від опозиції заблокували трибуну Черкаської обласної ради з вимогою звіту глави Черкаської облдержадміністрації Сергія Тулуба. Близько 150 прихильників опозиційних і провладних партій пікетували будівлю обладміністрації. Біля входу до будівлі відбувалися сутички.

13. Журналістів не пустили на засідання бюджетного комітету ВР

26.03.2013 Співробітники охорони та апарату прес-служби Верховної Ради не пустили представників ЗМІ на засідання Комітету Верховної Ради з питань бюджету, на якому планувалося розглянути питання про перерозподіл 1,7 млрд грн. Зокрема, не були допущені на засідання журналісти ТВі, «24», «Інтерфакс-Україна», «Української правди» та LB.ua.

14. Міліція намагалася допитати журналістів "Агентів впливу" під час зйомок програми

26.03.2013 Знімальну групу програми «Агенти впливу» телеканалу НТН – журналіста Олексія Лахненка та оператора Стаса Котіка - під час зйомок інтерв`ю у Глухівському райсуді Сумської області намагалася допитати міліція. Знімальна група прибула до кабінету судді, аби взяти інтерв`ю щодо корупції у судовій системі. Колеги судді в цей час викликали міліцію з проханням затримати журналістів телеканалу. Правоохоронці запропонували пояснити мету перебування у кабінеті судді.

15. Охоронець забороняв журналістам знімати Углегорську ТЕС, погрожуючи кийком

30.03.2013 Поблизу Вуглегірської ТЕС (м. Світлодарськ Донецька область), на якій сталася пожежа, охоронець забороняв знімальним групам телеканалів “Інтер” та “Донбасс” фіксувати на відеокамери станцію. Оператор «Інтеру» Олег Подопріхін опублікував відео інциденту на YouTube. На відео зафіксовано як охоронець під час розмови з журналістами дістає кийок і погрожує його застосувати у випадку, якщо вони проводитимуть відеозйомку. “Я буду застосовувати спецзасоби. Ви чуєте? Відкрийте вуха! Я буду застосовувати спецзасоби, тому що мені наказали не допускати... Будь ласка, звертайтеся до керівництва. Отримайте дозвіл і знімайте. Тут вести зйомки заборонено за інструкцією”, - сказав охоронець, звертаючись до оператора “Інтера” Олега Подопріхіна та журналіста “Донбасса” Максима Савченка.

ЦЕНЗУРА. ДОСТУП ДО ІНФОРМАЦІЇ

Цензура - 4

1. В Адміністрації президента намагалися скласти власний список запитань до Януковича

01.03.2013 Співробітник Адміністрації президента Андрій Лисенко намагався скласти свій список запитань журналістів до прес-конференції президента Віктора Януковича. Він за домовленістю з журналістами лояльних ЗМІ, які зазвичай потрапляють в президентський пул, почав складати власний список, в який не мали увійти журналісти “Української правди” та телеканалу ТВі. Хоча перед початком прес-конференції журналісти, які раніше домовилися з прес-секретарем Даркою Чепак, склали список журналістів, які ставитимуть запитання президенту. Натомість уже в будівлі Українського дому Лисенко заявив, що "це не гастроном, щоб той, хто прийшов першим, той і поставив питання".

Під час сварки з журналістами, Лисенко заявив, що вказівку складати список журналістів надала йому Чепак. Але за деякий час журналісти організувались і відстояли власний список, в який серед іншого увійшли “Українська правда”, “Телекритика”, ТВі та інші ЗМІ.

2. Шустер прибрав з екрану графік з низькою підтримкою слів Азарова

01.03.2013 Під час прямого ефіру ток-шоу «Шустер LIVE» на прохання Савіка Шустера з екрану прибрали графік голосування глядачів. Так, в перші хвилини розмови з прем'єр-міністром Миколою Азаровим був графік, який демонстрував низький рівень підтримки слів глави уряду. “Приберіть градусник з екрану!”, - сказав Шустер. Після реклами графік зник. При цьому люди в студії продовжували активно голосувати.

3. В.о. мера Херсона наказала відключити на комп'ютерах чиновників виконкому доступ до місцевих ЗМІ

18.03.2013 В ході апаратної наради в Херсонському міськвиконкомі т. в.о. мера Херсона Зоя Бережна доручила системному адміністратору відключити доступ до херсонських інтернет-видань на робочих комп'ютерах усіх чиновників виконкому. «Сьогодні Зоя Яківна (Бережна - ред.) дуже різко відгукувалася про херсонські сайти, назвала їх помийної ямою і порадила всім присутнім не читати, що пишуть в інтернеті», - розповів співрозмовник «Херсонских Вестей». Також співрозмовник видання вважає, що приводом для незадоволеності Зої Бережної стали статті про неї на сайті “Херсонских Вестей”. Зокрема, це матеріали про причетність родичів Бережної до УПА, скарги працівників міськвиконкому на нелюдське ставлення до них з боку т.в.о. мера.

4. Гостомельська селищна рада ухвалила рішення про цензуру

25.03.2013 Гостомельська селищна рада Київської області 21 лютого на своїй сесії ухвалила рішення про цензурування публікацій місцевої журналістки Олени Жежери та помічника народного депутата Михайла Лезніка. Після підпалу машини одного з гостомельських депутатів Жежера опублікувала статтю про цю подію на сайті громади селища Коцюбинське, а Лезнік розмістив свій матеріал на сайті нардепа.

Ці дві публікації і стали предметом розгляду на сесії Гостомельської селищної ради на підставі депутатського звернення Тетяни Шальман “щодо спростування інформації, розміщеної на сайтах, авторами яких є Олена Жежера і Михайло Лезнік, як такі, що містять неточну, незбалансовану, недостовірну, неперевірену та непідтверджену інформацію”.

Згідно з рішенням селищної ради, вирішено вимагати від Олени Жежери та Михайла Лезніка “спростування інформації, яка розміщена ними на офіційних сайтах та містить неточну, незбалансовану, недостовірну, неперевірену та непідтверджену інформацію”.

Також “зобов'язати О.Жежеру та М.Лізника підготувати до публікації матеріали з об'єктивною, збалансованою, аргументованою інформацією”. Крім того, Жежера та Лізник повинні “попередньо, перед розміщенням даної інформації у ЗМІ ознайомити депутатів”, з якими вони будуть спілкуватись. Контроль з виконання рішення сесії селищної ради покладено на депутатську комісію з питань регламенту.

Пізніше Гостомельська селищна рада через протест прокурора відмінила своє рішення про цензурування публікацій Олени Жежери і Михайла Лезніка.

Доступ до публічної інформації – 2

1. Генпрокуратура відмовилась повідомити, скільки громадян прослуховує

18.03.2013 Генеральна прокуратура України відмовилась надати “Українській правді” інформацію про кількість звернень органів прокуратури до суду про дозвіл на негласне зняття інформації з каналів телефонного зв’язку після запровадження нового КПК. "Надати запитувану інформацію немає можливості, оскільки вона є службовою, тобто належить до інформації з обмеженим доступом", - заявили в ГПУ. Так само дану інформацію відмовились надавати в Державній судовій адміністрації, зауваживши, що ухвали про дозвіл на негласне зняття інформації не вносяться до реєстру судових рішень.

2. Прес-служба компанії Курченка не акредитувала журналістів, яких вважає упередженими

29.03.2013 Прес-служба Східно-Європейської паливно-енергетичної компанії (СЄПЕК) відмовила низці журналістів в акредитації на прес-конференцію, присвячену відновленню виробництва продукції на Одеському нафтопереробному заводі. Зокрема, не змогли акредитуватися журналісти Сергій Щербина («Українська правда»), Севгіль Мусаєва (Forbes), Ірина Петренко («Українська енергетика»), Дар'я Кутецька («Капитал»), Дмитро Ряснов («Коментарі»), Світлана Мізіна («Энергополитика. Нефть и газ»).

Прес-секретар СЄПЕК Ольга Туній пояснила ситуацію з відмовою в акредитації великою кількістю журналістів, які виявили бажання стати учасниками прес-туру, та вибірковим підходом до акредитації. «Охочих поїхати у прес-тур виявилося неочікувано багато і, на жаль, ми не змогли взяти всіх, хто зголосився. Тому при формуванні списків ми акредитували перш за все фахові видання, а не ті, які свідомо розповсюджували неправдиву інформацію з політичним підтекстом про нашу компанію. Ми надали перевагу тим, для кого головною є економіка, а не політика і скандали», - сказала вона.

Відмову акредитувати журналіста Forbes Туній пояснила тим, що видання звернулося тоді, коли вона вже закінчилася. «Що ж стосується видання "Українська правда", то ми виходили з того, що оскільки на ресурсі розміщено банер та відеоролик комерційного характеру, відверто спрямований проти нашої компанії, то цілком зрозуміло, що видання займає упереджену позицію. Тому ми віддали перевагу іншим, на прес-конференції були присутні майже 50 представників ЗМІ», - додала Туній.

НЕПРЯМИЙ ТИСК

Економічний тиск – 1

1. Всі черкаські друкарні відмовилися друкувати останню опозиційну газету області

20.03.2013 Газету “Нова молодь Черкащини” відмовились надрукувати в типографії «Тясмин». Директор смілянської типографії “Тясмин” Анатолій Котов надіслав до редакції лист, датований завтрашнім числом, що не може друкувати номер, бо не має відповідних документів. При цьому за годину перед цим видавець під підпис і печатку надав Котову весь необхідний пакет. Гроші за друк були перераховані ще 18 березня.

«Нова молодь Черкащини», пише “Дзвін”, залишилась єдиним опозиційним друкованим виданням в області. Всі інші – так чи інакше залежать від обласної влади. До того ж, в черговому номері видання мало намір розмістити велике оголошення про пікетування об’єднаною опозицією Черкащини сесій Черкаської міської та обласної рад 21 та 22 березня. Друкувати газету відмовились по черзі: звенигородська комунальна друкарня, приватна типографія “Республіка” та тепер комунальний “Тясмин”.

Політичний тиск - 2

1. Шеф-редактора "Уездных новостей" викликали у міліцію через заяву мера Ніжина

01.03.2013 Шеф-редактора ніжинського інтернет-видання «Уездные новости» Ігоря Волосянкіна викликали 27 лютого до міського відділу міліції через заяву мера м. Ніжин Чернігівської області Михайла Приходька. Мер написав заяву на ім’я начальника місцевої міліції Олександра Шипілова через статтю «КРУ перевіряє діяльність комунального ринку», опубліковану на сайті видання 8 лютого 2013 року, в якій йшлося про проведення перевірки фінансовою інспекцією комунального підприємства ДКП «Комунальний ринок». Стаття була проілюстрована фотографією, на якій зображено оголошення, наклеєне біля входу в комунальний ринок. В оголошенні від імені директора ринку Р.Прищепи зазначалося, що “у зв’язку з проведенням перевірки КРУ та арештом рахунків ринку, гроші за торгові місця необхідно сплачувати безпосередньо міському голові М.В.Приходьку у його приймальню, що знаходиться у міськвиконкомі на третьому поверсі”. У своїй заяві до міліції Приходько заявив, що шляхом поширення неправдивої інформації на сайті були принижені його честь і гідність. Водночас Волосянкін зазначає, що у статті він піддав сумніву текст оголошення, а саму фотографію перевірив на предмет монтажу. Волосянкін вважає заяву Приходька в органи міліції “помстою і переслідуванням мене за мою професійну журналістську діяльність”.

2. Громадська рада: згортання співпраці "Інтера" з радою є посиленням держконтролю над ЗМІ

07.03.2013 Телеканал «Інтер» відмовився від продовження дії Меморандуму про співпрацю з міжнародним фондом «Відродження» та, відповідно, існування громадської наглядової ради, оскільки творчий колектив каналу «не потребує зовнішнього нагляду і цензурування своєї роботи». Громадська рада вважає згортання співпраці телеканалу покажчиком посилення державного контролю над ЗМІ.

ЮРИДИЧНИЙ ТИСК

Допити – 1

1. СБУ визнала рівненського журналіста свідком і викликала на допит

07.03.2013 Журналіста видавничого дому «Ого» з м.Рівного Олександра Мельничука було викликано повісткою на допит у якості свідка до ОВС слідчого відділу УСБУ в Рівненській області. Мельничук був викликаний у зв’язку з відкриттям кримінального провадження щодо знайденого на колії у місті Здолбунів муляжу вибухівки. «5 березня близько 18.00 мені на мобільний зателефонував невідомий, який представився "старший оперуповноважений, майор (назвав прізвище, ім'я, по-батькові)», і повідомив,  що мене викликають по справі, що 18-19 лютого у м. Здолбунові (Рівненська область) на колії знайшли муляж вибухівки. Спочатку подумав, що має бути прес-конференція з цього приводу. Проте, коли я сказав, що "ви помилились, вам певно треба до тих, хто у нас криміналом у виданні займається", мені відповіли, що їм саме зі мною треба поговорити. Я перепитав, "а я то до чого? Я в тому Здолбунові був уже не пам'ятаю коли...". Чоловік сказав: "Ми багатьох викликаємо, то прокуратура поставила таке завдання. Ви не підозрюваний, а ми просто поспілкуємось".

Журналіст здивований, як за одну добу він міг перетворитися на свідка у кримінальному провадженні, хоча насправді не тільки не був свідком події 18-19 лютого у Здолбунові, але також не писав про неї у ЗМІ і не коментував на сайтах новин та у соцмережах. За словами Мельничука, у нього існує алібі щодо подій у Здолбунові. У виданнях ВД «Ого» журналіст висвітлює соціально-політичну тематику. За версією Мельничука, підставою для допиту в СБУ могли стати його контакти у національно-патріотичних організаціях Рівненщини, заходи яких він неодноразово висвітлював.

Обшуки -1

1. Міліція намагалася отримати сервер «Цензор.нет» через коментар про суддю, що заблокувала виїзд своїм авто

22.03.2013 У Києві представники міліції здійснили спробу отримати доступ до сервера інтернет-видання «Цензор.нет». Правоохоронці мотивували свої вимоги постановою по Єдиному реєстру досудових розслідувань №12013110010002834 від 18 березня, розпочатого СВ Голосіївського РУ ГУ МВС України в м. Києві на підставі ст. 92 та ст. 93 КПК України. Проте відповідного документу вони не пред'явили.

Редактор «Цензор.нет» Юрій Бутусов розповів, що заступник начальника київського відділу по боротьбі з кіберзлочинністю Тимофій Ковалишин пояснив їм, чим викликаний інтерес до сервера «Цензор.нет». «Він сказав, що якщо ми не дамо ip-адрес тих, хто написав коментарі в темі "Суддя господарського суду Жанна Ол

Олександрівна Бернацька своїм джипом Порше кайєн демонстративно і нагло не дає виїхати нікому з двору. Як боротися з такими виродками?", то вони будуть вимушені знову йти за сервером, щоб викачати з нього інформацію і віддавати експертам на розшифровку. Виявляється, суддя відкрила кримінальну справу, щоб міліція розібралася з тими, кому її машина заважає з двору виїхати!», - сказав головред.

Слідчий Голосіївського районного управління ГУ МВС України в м. Києві надіслав запит на інформацію до «Цензор.нет», в якому просив надати всю наявну інформацію про осіб, які розмістили коментарі під створеною 12 лютого 2013 року користувачем на ім'я В'ячеслав темою: «Суддя господарського суду Жанна Олександрівна Бернацька своїм джипом Порше кайєн демонстративно і нагло не дає виїхати нікому з двору. Як боротися з такими виродками?».

Голосіївське РУ ГУ МВС України у Києві повідомило, що дозвіл на доступ до серверу ЗМІ дав суддя Голосіївського району. За інформацією міліції, 25 лютого 2013 року Голосіївське РУ ГУ МВС України розпочало слідство у кримінальному провадженні за заявою судді Вищого господарського суду щодо погроз її життю та здоров'ю. У своїй заяві  суддя повідомила, що з початку 2012 року невідомі особи в інтернеті розміщують коментарі з серйозними погрозами на її адресу ( ч. 1 ст. 377 КК України - «Погроза або насильство щодо судді»).

18 березня за клопотанням слідчого Голосіївського райуправління міліції суддею Голосіївського району була винесена ухвала про тимчасовий доступ до речей і документів та надано дозвіл слідчому на доступ до серверу з встановленою ір-адресою.

Судові позови до ЗМІ та журналістів - 3

1. Син екс-голови Сквирської РДА вимагав 15 тис грн з газети через публікацію виступу депутата

04.03.2013 Сквирський районний суд залишив без розгляду позовну заяву першого заступника мера Сквири (Київська область) Володимира Горбалінського про захист честі, гідності та ділової репутації та відшкодування завданої моральної шкоди у розмірі 15 тис грн. проти редакції місцевої газети «Провінція Post» та її головного редактора Володимира Міщенка, а також проти депутата Сквирської міської ради Григорія Іванченка. Заяву залишено без розгляду через неявку позивача на два судові засідання - 21 лютого та 4 березня.

Горбалінський просив суд визнати недостовірною і такою, що не відповідає дійсності інформацію в статті, опублікованій газетою у №1(774) від 10 січня 2013 року під назвою “Виступ депутата Григорія Іванченка на сесії Сквирської міської ради 26 грудня 2012 року”. Газета повністю надрукувала виступ Іванченка на сесії Сквирської міської ради 26 грудня 2012 року, на якій він розповів про зловживання при закупівлі товарів робіт і послуг Сквирською міською радою. Зокрема, купівлею ялинки, яка обійшлася в понад 64 тисячі гривень. Також Горбалінський просив суд визнати наклепом дії редакції та її головного редактора з виготовлення, підготовки до друку та поширення інформації стосовно позивача у цій статті. Зобов’язати редакцію газети опублікувати спростування відомостей та офіційне вибачення перед позивачем.

2. Суд відмовив чиновниці з Тростянця стягнути 10 тис грн з місцевої газети

13.03.2013 Тростянецький районний суд Сумської області відмовив секретарю Тростянецької міської ради Аліні Шацькій у задоволення її позову до редакції газети «Новини Тростянеччини: Тиждень» про захист честі, гідності, ділової репутації, спростування недостовірної інформації та відшкодування моральної шкоди у розмірі 10 тисяч гривень. Чиновниця звернулася до суду через статтю «Аліна Шацька в гніві, що розкрили її зарплату», яка була опублікована у виданні №2 (63) за 10 січня 2013 року.

3. Перший віце-прем'єр Криму подав до суду на "Аргументы недели - Крым"

19.03.2013 Перший віце-прем'єр-міністр АР Крим Павло Бурлаков подав позов до суду на інтернет-видання "Аргументы недели - Крым" з вимогою вилучити з сайту видання статтю про нього «Гуртожиток як притулок для кримських VIPів. Історія Павла Бурлакова». Судове провадження за позовом Бурлакова до редакції видання відкрито 13 березня 2013 року суддею Центрального районного суду Сімферополя Іллею Іщенко. У позовній заяві Бурлаков просить суд зобов'язати редакцію «вилучити» зазначену статтю, «знищити наявні у ній матеріали, що містять конфіденційну інформації про фізичну особу Бурлакова». Також він просить зобов’язати редакцію опублікувати на сайті видання в тому самому розділі, в якому була опублікована дана стаття, повідомлення з вибаченнями перед Бурлаковим «без права видалення такого повідомлення протягом трьох місяців з дня його публікації».

Нові елементи про судові позові до ЗМІ та журналістів - 4

1. Директор полтавського інтернату повністю програла суд журналістці

2. Суд скасував усі рішення у справі Пашаєва проти СТБ та направив її на новий розгляд

3. Вищий спеціалізований суд відмовив Гужві в оскарженні його звільнення

4. Міністр оборони передумав судитися з кримською журналісткою. Суд закрив справу

ІНТЕРНЕТ-ТИСК

Кібер-злочини проти журналістів та ЗМІ - 3

1. У день приїзду Януковича до Черкас заблокована робота провідних місцевих сайтів

06.03.2013 Черкаські інтернет-видання - «Прочерк» та «Провінція» - не працювали 6 березня в день приїзду на Черкащину президента України Віктора Януковича. Як  повідомив відповідальний редактор «Прочерку» Назарій Вівчарик, проблеми виникли через зовнішнє втручання: сайт піддавався безперервним DDoS-атакам. Також не відкривався сайт «Провінція». Редактор сайту Віктор Борисов зазначив, що точних причин збою в роботі свого сайту не знає.

2. Ще одне черкаське інтернет-видання перестало працювати через DDoS-атаку

07.03.2013 У ніч з 6 на 7 березня 2013 року хакерської атаки зазнало черкаське інтернет-видання “Дзвін”. “Після перезавантаження веб-майстер ресурсу відзначив, що за 20 хвилин на сайт було спрямовано більше 20 тисяч запитів, тож спрацювала аварійна система. На разі, сайт відновлено без втрат”, - повідомляло видання. Як зауважують у редакції, це вже друга хакерська атака на ресурс за останні кілька місяців. “Перший раз нас “вирубили” за інформацію про мухлювання влади великим рогатим скотом. Тепер, вочевидь, через об’єктивне висвітлення візиту президента до Черкас”, - зазначило редакція.

3. Сайт газети "Кафа" атакували хакери через новини про ДТП за участю співробітника СБУ

14.03.2013 Редакція газети «Кафа» (Феодосія) повідомила про DDоS-атаки, які тривали протягом трьох днів, а також про масоване вкидання на її сайт kafanews.com повідомлень, що не відповідають дійсності, і провокаційних коментарів. Атаки на сайт і масоване вкидання фейкових новин та провокаційних повідомлень на своєму сайті редакція газети пов'язує з публікацією резонансних новин про ДТП від 9 березня у Феодосії за участю швидкої допомоги і автомобіля співробітника СБУ.

Сайт kafanews.com опублікував серію новин про розвиток подій - у тому числі, про мітинг на підтримку водія «швидкої допомоги», якого наче б то намагаються зробити винуватцем аварії і загибелі лікарів. Після опублікування на сайті інформації про мітинг-протест, на сайті з'явилися коментарі відвідувачів, які намагалися спростувати цю інформацію або її спотворити. Також з'явилися твердження, що протестний захід переноситься і що учасникам мітингу будуть платити гроші.

ЗАХИСТ СВОБОДИ СЛОВА

Реакція влади на порушення свободи слова – 6

1. Полтавська міліція та прокуратура розслідуватимуть перешкоджання журналістці "Кола"

01.03.2013 Полтавська міліція та прокуратура розслідує факт перешкоджання професійній діяльності журналіста «Кола» Марині Клименко прокурором прокуратури Полтавської області Олександром Попоком та слідчою слідчого управління МВС України в Полтавській області Аллою Пилипенко. “За фактом, викладеним на сайті полтавської газети «Коло», у публікації Марини Клименко під назвою: «У Октябрському суді Полтави міліція та прокурор порушували закон: перешкоджали журналісту», керівництвом УМВС Полтавщини призначено комісійне службове розслідування, результати якого будуть оприлюднені на офіційному веб-сайті УМВС”, - повідомила прес-служба Полтавської обласної міліції.

2. Охоронець, який перешкоджав журналістам на похоронах, потрапив під статтю "хуліганство"

04.03.2013 Кримські правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом нападу на журналіста і оператора телеканалу «Неаполь» Олександра Тягнирадна 2 березня на сімферопольському цвинтарі на похороні мера Сімеїзу Кирила Костенка. «Заява була прийнята за телефоном 102, на місце виїхала група, опитала журналістів. Даний факт був зареєстрований в Єдиному реєстрі досудових рішень, попередня кваліфікація - хуліганство», - повідомила начальник сектора зі зв'язків з громадськістю управління МВС в Криму Ольга Кондрашова.

3. Міліція встановила особу охоронця, який перешкоджав журналістам на похоронах

06.03.2013 Міліція встановила особу чоловіка, який у Сімферополі на похороні мера Сімеїзу Кирила Костенка напав на журналіста і оператора телеканалу "Неаполь" Олександра Тягнирядна. Цю інформацію підтвердила прес-офіцер Сімферопольського управління міліції Оксана Сорокопудова. «Без подробиць. Людина встановлена, ведеться кримінальне провадження», - сказала вона. Відповісти на питання, хто ця людина і викликався чи він в міліцію, Сорокопудова відмовилася.

4. Прокуратура розслідує побиття журналіста «Тарасової правди»

06.03.2013 Прокуратура Вінницької області контролює хід досудового слідства за фактом спричинення тілесних ушкоджень головному редактору газети та сайту "Тарасова правда".

Відомості про вказане кримінальне правопорушення внесено слідчим відділом Вінницького міського відділу УМВС України у Вінницькій області 06.03.2013 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 1 ст. 122 (умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження) КК України.

5. За фактом перешкоджання журналістам «Ревізору» розпочато кримінальне провадження

06.03.2013 За фактом перешкоджання законній журналістській діяльності знімальній групі Нового каналу програми «Ревізор» розпочато кримінальне провадження. Процесуальне керівництво здійснюється прокуратурою міста Івано-Франківська. “Словесна суперечка переросла у штовханину, внаслідок чого членам знімальної групи спричинено незначні тілесні ушкодження та пошкоджено відеокамеру”, - повідомили у прокуратурі Івано-Франківської області.

6. За фактом перешкоджання херсонському журналісту відкрито кримінальне провадження за 171 статтею

18.03.2013 МВС повідомило, що відомості за заявою про протиправні дії, вчинені стосовно репортера інформаційної агенції "Таврія News" Олександра Тарасова (м.Херсон), внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 171 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній професійній діяльності журналіста). Також відомості внесені до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 125 (умисні легкі тілесні ушкодження) Кримінального кодексу.

Також заява про перешкоджання законній професійній журналістській діяльності надійшла від журналіста інформаційного агентства "Таврія News" Валерія Міронюка, який просив вжити заходів до невідомих осіб, які перешкоджали йому у проведенні фотозйомки, закривали об’єктив камери та штовхали. “13 березня відомості за заявою В.Міронюка внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 296 (хуліганство) Кримінального кодексу”, - повідомили в МВС.

Реакція журналістської спільноти – 3

1. Кременчуцькі ЗМІ просять Комітет зі свободи слова дати правову оцінку діям Шаповалова

05.03.2013 Журналісти кількох кременчуцьких ЗМІ просять Комітет Верховної Ради з питань свободи слова та інформації і Комітет з питань депутатської етики розібратися з ситуацією, коли народний депутат від Партії регіонів Юрій Шаповалов вигнав зі своєї прес-конференції журналіста газети "Програма Плюс" Юлію Билину. Про це йдеться у листі місцевих ЗМІ від 5 березня 2013 року, надісланому в Комітет ВР з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради, Комітет ВР з питань свободи слова та інформації і до Національної Спілки журналістів України.

Цей випадок, вважають журналісти,  “демонструє неповагу народного депутата до преси, а також посилення тиску на свободу слова та права журналістів”. “Реакція народного депутата на питання журналістки, на наш погляд, не є прийнятною для публічної особи, якою є народний депутат. Адже його статус зобов’язує бути відкритим і зрозумілим для кожного виборця. Більше того, народний депутат, на наше переконання, має бути одним із тих, хто оберігає свободу слова як одну з найбільших цінностей демократичного суспільства”, - йдеться  у листі. Журналісти просять дати правову оцінку цьому інциденту.

2. Понад 50 львівських журналістів заявили про порушення етичних норм редакцією газети «Експрес»

14.03.2013 54 львівські журналісти і керівники ЗМІ заявили про свою стурбованість «загрозою повної дискредитації професії журналіста та нівеляції професійних стандартів, а відтак - повної втрати довіри до засобів масової інформації». Відповідне «відкрите звернення» журналісти адресували секретаріату Львівської обласної організації Національної спілки журналістів України (НСЖУ).

Підставою для такої заяви стало, на думку авторів звернення, «систематичне порушення етико-моральних норм, а часто - і Закону України «Про друковані засоби масової інформації в Україні» газетою «Експрес» та персонально її головним редактором Ігорем Петровичем Починком». Львівські журналісти звинуватили газету «Експрес» у спекуляції статусом засобу масової інформації, поданні неправдивої та перекрученої інформації і прикритті журналістськими матеріалами особистих інтересів власників газети. Автори звернення вважають, що заяви львівської газети про системний тиск з боку влади, правоохоронних органів та чиновників не можуть бути причиною належного реагування журналістської спільноти тому, що не є правдивими.

3. Журналісти вимагають відкрити засідання комітетів Ради для ЗМІ

28.03.2013 Комітети Верховної Ради мають бути відкритими для представників ЗМІ і оперативно оприлюднювати протоколи і стенограми своїх засідань. Про це йдеться у зверненні голови Національної спілки журналістів України Олега Наливайка та голови Незалежної медіа-профспілки України Юрія Луканова до голови Верховної Ради Володимира Рибака та голови Комітету з питань бюджету Верховної Ради Євгена Гєллєра.

Копія звернення відправлена голові Комітету ВР з питань свободи слова та інформації Миколі Томенку.

У зверненні зазначено, що 26 березня журналістів ТВі, «24», «Інтерфакс-Україна», «Української правди» та LB.ua не допустили на засідання Комітету ВР з питань бюджету, де відбувалося затвердження перерозподілу 1,7 млрд гривень бюджетних коштів.

“Даний інцидент є прямим порушенням норм ст.44 Закону України «Про комітети Верховної Ради», у відповідності з якою «засідання комітетів проводяться відкрито і гласно, крім випадків, коли за рішенням комітету проводиться закрите засідання». Відповідного рішення комітету не було”, - йдеться у зверненні.

Також, зазначають автори звернення, це пряме порушення п.2 ст.25, ст. 26 Закону України «Про інформацію», згідно з якими «журналіст має право безперешкодно відвідувати приміщення суб'єктів владних повноважень, відкриті заходи, які ними проводяться». А «відсутність акредитації не може бути підставою для відмови в допуску журналіста, працівника засобу масової інформації на відкриті заходи, що проводить суб'єкт владних повноважень».

Крім того, йдеться у зверненні, дії працівників Державної охорони та прес-служби Верховної Ради, які не допустили журналістів на засідання комітету, підпадають під дію ст. 171 Кримінального кодексу України «перешкоджання законній професійній діяльності журналістів» та тягнуть за собою відповідальність у вигляді штрафу до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешту до шести місяців, або обмеження волі до трьох років.

Судові позови від журналістів - 2

1. Андрушко подав до суду на ЦВК через відмову надати повні автобіографії Азарова, Яценюка та Кличка

07.03.2013 Шеф-редактор проекту «Проти ночі з Павлом Шереметом» на каналі ТВі  Сергій Андрушко подав в Окружний адміністративний суд міста Києва позовну заяву до Центральної виборчої комісії України через відмову надати копії повних автобіографій Миколи Азарова, Арсенія Яценюка та Віталія Кличка. 19 жовтня 2012 року Андрушко подав до ЦВК запит про надання копій повних автобіографій, відомостей про освіту та хронологій трудової діяльності кандидатів у народні депутати, які мали перші номери у виборчих списках, а саме Миколи Азарова, Арсенія Яценюка та Віталія Кличка. У відповідь на запит 24 жовтня 2012 року ЦВК надала лише урізані відомості, відмовивши у наданні копій автобіографій з міркувань захисту конфіденційної інформації про фізичних осіб та відсутності суспільної необхідності у такій інформації.

2. Суд зобов'язав Міносвіти надати інформацію про вартість подорожі Табачника на Олімпійські ігри у Лондон

12.03.2013 Окружний адміністративний суд міста Києва зобов’язав Міністерство освіти і науки, молоді та спорту надати журналісту Сергію Андрушку інформацію та копії документів щодо візиту міністра освіти Дмитра Табачника на офіційну церемонію відкриття літніх Олімпійських ігор у Лондоні. Зокрема, щодо вартості подорожі та проживання міністра, персонального складу делегації та терміну перебування делегації у Лондоні. Андрушко неодноразово звертався до міністерства з відповідними запитами, проте міністерство надало запитувачу інформацію лише стосовно кількості днів та дат перебування делегації міністерства у Лондоні. Надання іншої запитуваної інформації міністерство відкладало на невизначений термін, мотивуючи це різними причинами, а саме необхідністю відшкодування витрат на копіювання документів та проведенням ревізії Фінансовою державною інспекцією України. Незважаючи на те, що міністерство так і не назвало вартість копіювання, Андрушко підтверджував свою згоду відшкодувати міністерству такі витрати, але міністерство так і не надало йому можливості отримати документи.

Нові елементи про судові позови від ЗМІ та журналістів - 2

1. Суд скасував відмову міліції порушити кримінальну справу щодо обстрілу редакції «Експресу»

2. Лещенко виграв справу по доступу до інформації в Конституційного Суду

Liked the article?
Help us be even more cool!