ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Барометр свободи слова за лютий 2013 року

07.03.2013, 00:48

У лютому в Україні основним порушенням прав журналістів стали випадки перешкоджання виконувати законну професійну журналістську діяльність –  14. Зафіксовано також 6 випадків цензури та по 5 випадків політичного тиску і судових позовів проти ЗМІ та журналістів. Такі дані подає щомісячний моніторинг ІМІ «Барометр свободи слова».

Серед перешкоджання журналістській діяльності показовими стали випадки від 22 лютого, в день, коли президент України Віктор Янукович проводив телеміст “Діалог з країною”. У трьох містах журналісти спробували потрапити у місця, звідки відбувалися прямі включення і ставилися запитання главі державі, але їхні спроби закінчувалися невдачею. Міліціонери давали журналістам безглузді пояснення, чому ЗМІ не можна перебувати у тому чи іншому місці.

Зокрема, у селі Пникут Львівської області міліція відмовилась пропустити журналістку газети “Експрес” Ольгу Піліщук на територію будинку сімейного типу, звідки відбувалося включення. Двоє невідомих чоловіків взяли її під руки і, незважаючи на протести, вивели з території. А працівник міліції пояснив Піліщук, що це приватна власність і журналістку не пустять, “бо тут дорога апаратура і можливо, ви хочете зірвати телеміст”.

В Одесі у дитячий садок №195 міліціонери не пустили журналіста інтернет-видання “Взгляд из Одессы” Богдана Осинського. На запитання, чому не пускають, заступник начальника ГУ МВС України в Одеській області Дмитро Фучеджі відповів: «На території дитсадка - карантин, потрібно йти в поліклініку, брати довідку, і тоді вас пустять». Також не змогли потрапити до дитсадку журналісти інших кількох одеських видань. Журналістів зустріла жінка, що назвалася медсестрою цього дитсадка, і заявила, що всі присутні на території прийшли з медичними книжками.

У Каховці журналістів газети «Каховські новини» не допустили на знімальний майданчик, який був організований на овочевій бази "Грін Тім". Прес-служба Херсонської обласної ради на запитання журналістів, чому не допускають всередину для висвітлення заходу, пояснила, що захід не для журналістів, а для людей.

Також показовим випадком ставлення президента до журналістської спільноти стала його участь 27 лютого у розширеному засіданні уряду. У залу не пустили навіть операторів та фотографів, які зазвичай завжди були присутні під час урядових засідань.  Також журналістів не пустили навіть у приміщення перед залом засідань, де раніше анонсували спілкування з керівниками міністерств та обладміністрацій. Прес-служба уряду пояснила це тим, що в залі не вистачає місць, адже на засіданні уряду за участі президента Віктора Януковича забажали бути присутніми депутати від опозиції. Хоча раніше було проанонсовано, що телеоператори та фотографи зможуть бути присутніми безпосередньо у залі, де відбуватиметься розширене засідання уряду.

Серед випадків цензури резонансу набув випадок, коли прес-служба віце-прем'єра Сергія Арбузова надсилала електронною поштою листа з рекомендаціями ЗМІ щодо висвітле

Арешти - 1

 

1. У Києві біля Гостинного двору правоохоронці затримали фотокореспондента УНН

 

18.02.2013 У Києві біля Гостинного двору правоохоронці затримали фотокореспондента інформаційного агентства "Українські національні новини" Станіслава Баранця. За словами Баранця, самі правоохоронці пояснили йому, що їм дали команду затримувати всіх, хто знаходиться біля Гостинного двору і везти в райвідділ, а там розбиратися, хто є хто, і чому знаходився біля Гостинного двору.

Нагадаємо, 18 лютого у Києві міліція затримала активістів у Гостинному дворі, які виступають проти перетворення цієї архітектурної пам'ятки на торговельний центр. Також міліція нападала на народних депутатів, перешкоджала роботі журналістів.

 

Погрози, залякування - 3

 

1. Донецьких журналістів, що писали про нелегальний видобуток вугілля, переслідував невідомий на Лексусі

 

07.02.2013 Журналісти інтернет-видання Donbass.ua під час підготовки матеріалу про нелегальний видобуток вугілля в Донецькій області поблизу селища Сніжне зазнали переслідувань з боку невідомої особи, що керувала автомобілем марки Lexus.

Приїхавши на місце, журналісти виявили, що там ведеться активний видобуток вугілля і сфотографували цей процес, після чого попрямували у міський відділ міліції. "По дорозі в міськвідділ нас почав переслідувати Lexus білого кольору. Зупинився він, не доїжджаючи метрів 100 до міліції", - повідомила кореспондент сайту donbass.ua Ганна Дроненко.

 

2. Кримський депутат пригрозив розгромити редакцію видання через статтю про радянські пам'ятники

 

19.02.2013 Депутат кримського парламенту, другий секретар Комуністичної марксистсько-ленінської партії України В'ячеслав Захаров пригрозив розгромити кримський офіс видання «Коментарі» через статтю під назвою «Де в Криму чекають «свободівців» з кувалдою». У статті «Коментарі» склали «чорний список» монументів радянської епохи, які ризикують повторити шлях зруйнуваного 15 лютого активістами ВО «Свобода» пам'ятника Леніну в Охтирці (Сумська область).

Захаров обурився цією статтею, прокричавши у слухавку: «Що ви радите у своїх матеріалах? Я приїду, у вас редакцію розіб'ю, тому що мені так порадили... Ще ось так будете публікувати, повірте, будете мати справу зі мною! Я ще напишу в СБУ, тому що в даному випадку цей матеріал називається - підрив громадського спокою в Криму. Це вам доведеться відповідати за законом, а, крім того, будете мати справу зі мною».

 

3. Іноземним журналістам, що знімали роботу нелегальної шахти на Донеччині, пригрозили «зарити» в копанці

 

19.02.2013 Кореспондентів французького 24-го каналу та BBC, які знімали роботу нелегальної шахти в селищі Сніжне Донецької області, переслідували невідомі.

Після того, як знімальна група зняла кілька кадрів нелегальної шахти в лісі, її працівники зробили декілька дзвінків по мобільному телефону і порадили журналістам «змотуватися, поки їх тут не зарили». На виїзді з селища журналісти виявили за собою стеження. Два автомобіля «Деу Сенс» і «Хюндай Акцент» довгий час переслідували машину іноземній знімальної групи, а потім обігнали, спробували притиснути до узбіччя. Люди з машин замахали руками, закликаючи репортерів зупинитися, проте журналісти цього не зробили. Лише на виїзді з міста на жваву міжнародну трасу Донецьк-Ростов переслідування припинилося.

 

Перешкоджання законній професійній журналістській діяльності - 14

 

1. У Черкасах охоронці підприємства Фірташа напали на журналістів ТВі

 

04.02.2013 У Черкасах охоронці підприємства "Азот" забороняли знімальній групі ТВі - журналісту Максиму Савчуку та оператору Антону Квітеню - знімати загальний план підприємства "Азот", а також заламували їм руки, погрожували арештом та змушували стерти відеозапис.

Журналісти готували репортаж вибори на окрузі в Черкасах. «…ми хотіли зняти загальні плани, логотип підприємства. Коли навели відеокамеру на вхід, вийшло двоє чоловіків й почали трясти камерою, мовляв, не можна тут проводити зйомку, бо це приватна територія. Я пояснив, що це тротуар, який належить всій громаді. Почали відтісняти, один з них погрожував, що на три години арештує. Ми мирно відходили в бік дороги? аргументуючи це тим, що дорога - це точно власність громади. Чоловік ішов, як термінатор на нашого оператора. Один накинувся з погрозами, змушував стирати все, що ми записали, заламав руки. Я встиг вихопити техніку й сховати її в машині", - розповів журналіст Максим Савчук. Журналісти викликали міліцію та склали протокол про порушення їхніх журналістських прав відповідно до статті 171 Кримінального Кодексу України.

 

2. Охоронці Ради намагалися вигнати журналістів з прес-ложі

 

05.02.2013 Охоронці Державного управління охорони, які працюють в будівлі Верховної Ради, намагалися вигнати журналістів з прес-ложі. Тих журналістів, які залишили ложе преси, охорона назад не пускала. Охорона мотивувала свої дії тим, що засідання парламенту не відбувається. На прохання сказати, хто конкретно дав розпорядження, щоб преса покинула ложу, відповіді чіткої не було надано, а лише зазначено, що це розпорядження апарату ВР.

 

3. Журналістів Kerch.FM не пускали на захід, який проходив за кошти платників податків

 

09.02.2013 У Керчі журналістів сайту Kerch.FM не пускали в будинок культури “Корабел” на церемонію вручення премії «Золотий грифон». Протидіяв двом журналістам Kerch.FM заступник мера Керчі з питань діяльності виконавчих органів ради Олексій Мілованов, який зазначив, що в залі, де проходить захід, мало місця. Журналістам вдалося потрапити всередину будинку лише після довготривалої бесіди з охороною і пояснень начальнику департаменту зі зв'язків з громадськістю Ользі Архипенко про свої права та Закони України. Охоронці на вході в будинок культури також були інструктовані не пускати на захід журналістів ТРК "Бриз". При цьому журналісти інших керченських видань, групами від двох до п'яти чоловік безперешкодно проходили в приміщення, що й стало вирішальним аргументом у суперечці з Ольгою Архипенко.

 

4. На Кіровоградщині на територію виборчої комісії не пускали журналістів

 

12.02.2013 У селищі міського типу Компаніївка Кіровоградської області журналістів інтернет-видання “Гречка” та 5 каналу не пускали до приміщення райради, де знаходилася територіальна виборча комісія. У райраді на то час відбувався перерахунок голосів по Першотравенській дільниці.

 

5. Між бійцями "Грифону" та журналістами сталася штовханина на суді по Щербаню

 

13.02.2013 У Києві в приміщенні Апеляційного суду, де засідав Печерський райсуд у справі про вбивство у 1996 році народного депутата Євгена Щербаня, сталася штовханина між журналістами та співробітниками спецпідрозділу "Грифон".

Незважаючи на рішення судді Оксани Царевич про дозвіл на присутність ЗМІ в залі засідань, бійці "Грифону" не пускали журналістів, які вийшли раніше для передачі новин.

"Грифонівці" не реагували навіть на фрази журналістів про те, що в залі засідань залишилися їх особисті речі. "Ми не хочемо пускати, і все", - пояснив один з бійців спецпідрозділу.

 

6. У Ніжині чиновники вигнали журналістів з засідання у виконкомі

 

13.02.2013 У Ніжині Чернігівської області журналістів місцевої телекомпанії «Фобос» і інтернет-видання “Уездные новости” вигнали з засідання робочої групи, яке проходило у Ніжинському виконкомі. На засіданні мова йшла про подальшу долю першої ніжинської школи, яку збираються оптимізувати. Час і місце проведення комісії виконкому трималося в строгому секреті. Про засідання журналісти видання дізналися від своїх читачів на форумах.

Проти присутності журналістів на засіданні виступили заступник міського голови та голова робочої групи Олег Баранков, заступник міського голови Світлана Васильєва, заступник начальника Управління освітою Надія Пономаренко та начальник юридичного відділу виконкому Володимир Градобик. Журналісти записували на диктофон, як їх виганяли. У якийсь момент Градобик кинувся на пристрій і спробував вивести його з ладу, але дифтофон вдалося у нього забрати.

 

7. Донецьким журналістам сніжками заважали знімати літак, що розбився

 

13.02.2013 У Донецьку невідомий чоловік перешкоджав журналістам телеканалу “Донбас” вести відеозйомку місця падіння літака в аеропорту, кидаючи сніжками у відеокамеру. Знімальна група телеканалу знімала роботу рятувальників біля літака, коли невідомий чоловік у грубій формі почав вимагати припинити зйомку, заявивши, що кине сніжкою у камеру. Журналісти у відповідь вказали йому на те, що кинувши їм у камеру сніжкою, він скоїть кримінальний злочин, однак чоловік кинув у камеру сніжкою, влучивши в об’єктив. При цьому, нападник лаявся матом.

 

8. Начальника столичного “Беркуту” звинувачують у нападі на журналіста

 

18.02.2013 Під час конфлікту біля Гостинного двору в Києві міліція перешкоджала професійній діяльності фотокореспондента Максима Требухова. За його словами, його вдарив в обличчя командир спецпідрозділу "Беркут" Володимир Александров, який керував діями міліції у Гостинному дворі. Александров підійшов до нього в той момент, коли фотокор у дворі Гостинного двору фотографував події, які там відбувались. “Я відійшов у бік, стояв біля ялинки і фотографував те, що відбувалося. В цей час до мене підбіг Александров і вдарив в обличчя. Я почав обурюватися, просити представитися, на що він почав просто посилати...”, - розповів Требухов. При цьому фотокор додав, що на ньому висіло редакційне посвідчення і деякі його колеги були свідками нападу Александрова.

Також Требухов розповів, що йому перешкоджав інший правоохоронець - начальник відділу громадського порядку Подільського району ГУ МВС м.Києва Ізмайлов, який був одягнений в цивільний одяг під час подій на Гостинному дворі. За словами фото кора, Ізмайлов «погрожував мені, що розбереться зі мною».

 

9. У Гостинному дворі з журналіста зірвали посвідчення

 

18.02.2013 У Гостинному дворі у Києві міліція перешкоджання професійній діяльності парламентського оглядача продакшн студії "ФМ-ТВ" Сергія Тищенка – з нього зірвали редакційне посвідчення. “З мене зірвали редакційний бейдж і була чітка вказівка мене затримати, але дякуючи народним депутатам Сиротюку, Гелевею, Міщенку, Мартинюку та Бригинцю з Павловським, які фактично разом мене відбили від “Беркуту”, - розповів Тищенко.

 

10. Львівську журналістку не пустили на телеміст з Януковичем, щоб вона не пошкодила дорогу апаратуру

 

22.02.2013 Двоє невідомих чоловіків в цивільному перешкоджали професійній діяльності журналістки газети “Експрес” Ользі Піліщук у селі Пникут Львівської області, де очікувалося пряме включення в межах проекту “Діалог з країною” президента Віктора Януковича. Чоловіки схопили журналістку під руки, і, незважаючи на її протести, фізично вивели з території будинку сімейного типу, звідки мало бути включення. Дещо раніше Піліщук пред’явила редакційне посвідчення, однак міліція відмовилася пропустити її на територію, не пояснюючи причини. «Ми чекали хвилин 30, а потім вийшов працівник міліції і сказав, що це приватна власність і нас не пустять, бо тут дорога апаратура і можливо, ми хочемо зірвати телеміст», - розповіла Піліщук.

 

11. В Одесі журналіста не пустили у дитсадок на "Діалог з країною", бо там карантин і потрібна довідка

 

22.02.2013 В Одесі у дитячий садок №195, де очікувалося пряме включення в межах проекту “Діалог з країною” президента Віктора Януковича, не пустили журналіста інтернет-видання “Взгляд из Одессы” Богдана Осинського. Коли журналіст спробував пройти в садок, його не пустили міліціонери. На запитання, чому не пускають, заступник начальника ГУ МВС України в Одеській області Дмитро Фучеджі відповів: «На території дитсадка - карантин, потрібно йти в поліклініку, брати довідку, і тоді вас пустять». Також не змогли потрапити до дитсадку журналісти інших кількох одеських видань. Журналістів зустріла жінка, що назвалася медсестрою цього дитсадка, і заявила, що всі присутні на території прийшли з медичними книжками, але, скільки людей зараз там знаходиться, сказати не могла.

 

12. Каховських журналістів не пустили на "Діалог з країною", бо захід для людей, а не журналістів

 

22.02.2013 Журналістів газети «Каховські новини» не допустили на знімальний майданчик в Каховці, звідки було включення в рамках проекту «Діалог з країною». Пряме включення було з овочевої бази "Грін Тім" в Каховці. Комерційний директор ТОВ «Грін Тім» аргументував заборону тим, що у працівників газети немає якогось «листа» і вони знаходяться на території приватного підприємства.

Охороні було суворо наказано не пропускати місцеві ЗМІ всередину. Згодом у спірну ситуацію втрутилася прес-служба Херсонської облради. На питання, чому журналістів не допускають всередину для висвітлення заходу, представники облради сказали, що захід не для журналістів, а для людей.

 

13. У Полтаві прокурор та слідча перешкоджали у суді журналісту

 

26.02.2013 У Полтаві журналісту видання «Коло» Марині Клименко перешкоджали у законній професійній діяльності прокурор прокуратури Полтавської області Олександр Попок та слідча слідчого управління МВС України в Полтавській області Алла Пилипенко. Крім того, слідча застосувала фізичну силу до журналіста.

Журналіст за дорученням редакції була на судовому засіданні в Октябрському районному суді міста. Головуюча на засіданні суддя Наталія Сорока спочатку відмовила журналісту в допуску до зали у якості слухача, мотивуючи тим, що засідання закрите. Після зауваження, що судові засідання в Україні є відкритими для усіх громадян, а слухач є до того ж журналістом, суддя дозволила увійти до зали.

Коли суд видалився у дорадчу кімнату для ухвалення рішення, прокурор Олександр Попок почав вимагати, щоб журналіст представилась і назвала видання, в якому працює. Після почутої відмови, підійшла слідча слідчого управління МВС України в Полтавській області Алла Пилипенко і почала фотографувати на телефон журналіста. Пояснення, навіщо вона це робить, працівник міліції не надала. Тоді журналіст вирішила зафіксувати на фото присутніх у залі прокурора і слідчу МВС. Слідчій Аллі Пилипенко це не сподобалося, і вона до журналіста застосувала фізичну силу: почала вивертати руки, в яких журналіст тримала телефон. Прокурор Олександр Попок при цьому додав: “Якби ви одразу представилися, все було б добре. А давно працюєте? Даремно ви так себе ведете”, - сказав він.

 

14. Фотографів та операторів не пустили на засідання Кабміну з Януковичем

 

27.02.2013 У залу, де тривало розширене засідання Кабінету Міністрів за участю президента Віктора Януковича, не пустили навіть операторів та фотографів, які зазвичай завжди були присутні під час урядових засідань. Також журналістів не пустили навіть у приміщення перед залом засідань, де раніше анонсували спілкування з керівниками міністерств та обладміністрацій.

Прес-служба уряду пояснила це тим, що в залі не вистачає місць, адже на засіданні уряду за участі президента Віктора Януковича забажали бути присутніми депутати від опозиції.

Раніше було проанонсовано, що телеоператори та фотографи зможуть бути присутніми безпосередньо у залі, де відбуватиметься розширене засідання уряду. Втім станом на ранок ці слова зникли з анонсу, який розміщений на сайті уряду. Усі журналістам, в тому числі оператори і фотографи спостерігали за засіданням уряду у прес-центрі, де транслювалося засідання в прямому ефірі.

 

 

Цензура. Доступ до інформації

 

Цензура - 6

 

1. Прес-служба Арбузова рекомендує ЗМІ, як висвітлювати газовий конфлікт

 

11.02.2013 Прес-служба віце-прем'єра Сергія Арбузова надсилала електронною поштою листа з рекомендаціями ЗМІ щодо висвітлення газового конфлікту. Так прес-служба пропонувала максимально цитувати заяву прем’єр-міністра Миколи Азарова про перегляд газового контракту з Росією, і перекладати всю відповідальність на прем'єра - "нехай воює". Також пропонувалося цитувати заяву міністра закордонних справ Леоніда Кожари про європерспективи, і підписання асоціації України та ЄС. Лист був підписаний Наталією Спасіченко з прес-служби першого віце-прем'єр-міністра України та було розіслано прес-службам підпорядкованих відомств для подальшої роботи зі ЗМІ. Такі ж листи отримали деякі редактори з т.зв."медіахолдингу сім'ї", повідомив журналіст Мустафа Найєм.

 

2. ЗМІ почали видаляти новину про те, як держпідприємство на тендерах злило 2,5 мільярда

 

13.02.2013 З сайтів Tsn.ua та Gazeta.ua видалили новини про те, як державна компанія «Укртрансгаз» віддала 2,5 мільярда гривень з держбюджету невідомим фірмам, зареєстрованим на охоронців і пенсіонера.

Про прохання за гроші зняти новину "Укртрансгаз" злив 2,5 мільярди охоронцям і пенсіонеру» на своїй сторінці у Фейсбук повідомила і редакція «Української правди».

 

3. Програму Коротича з Януковичем закрили після запитання про Тимошенко

 

18.02.2013 Журналіст, екс-ведучий проекту «Вечори з Віталієм Коротичем» Віталій Коротич в інтерв'ю журналу "Афіша" розповів, що цикл його інтерв`ю з президентом Віктором Януковичем припинився після запитання про ув`язнення Юлії Тимошенко.

Після передачі, за словами Коротича, у нього виник конфлікт із тодішнім радником президента, керівником головного управління з гуманітарних і суспільно-політичних питань Адміністрації Президента Ганною Герман, яка звинуватила ведучого у втручанні в політику. "Було п'ять передач. Повинно було бути більше, але під час п'ятої я сказав: "Слухайте, Вікторе Федоровичу, якого біса сидить Тимошенко? До неї ж в чергу стоять посли, президенти, а вона сидить. Випустіть її! Що це таке взагалі?!" Він якось зам'явся, щось почав пояснювати... Я кажу: "Значить так, обговорюється питання, чи можна відправити на лікування в Німеччину або в Швейцарію - це важко? А то у вас люди стільки накрали, що вони можуть собі по клініці купити, всю Швейцарію!", - розповів Коротич.

"Закінчився запис, і його ця ідеологиня, помічниця з ідеології Ганна Герман, як почала волати: "Як ви не розумієте? Ви в яку політику лізете? Ви не розумієте, що ви робите!" Я послав її на хер, і з тих пір мене більше на цю передачу не запрошують", - сказав журналіст.

 

4. Чепак не дала можливості журналістам запитати Януковича про згортання демократії

 

25.02.2013 В Брюсселі на прес-конференції президента Віктора Януковича і лідерів ЄС стався конфлікт між журналістами з України та прес-секретарем президента Даркою Чепак. Українські журналісти мали право поставити лише одне запитання. Перед прес-конференцією Чепак в присутності журналістів пообіцяла надати слово журналістці з видання "Кореспондент" Ірині Соломко, яка прибула до Брюсселю незалежно від президентського пулу. Однак на самій прес-конференції розпорядник передав мікрофон журналістці з пулу Януковича Дарці Оліфер (канал ICTV). При цьому саме прес-секретар Януковича вказала розпоряднику, кому з українських журналістів передавати мікрофон.

 

5. Донецький сайт зняв новину про “говнометчиков”-журналістів Шишацького через годину після публікації

 

25.02.2013 З донецького порталу «В городе» через годину після публікації була знята новина “Донецкий губернатор о журналистах: профессиональные говнометчики”. Голова Донецької обласної державної адміністрації Андрій Шишацький назвав журналістів «говнометчиками» через те, як вони висвітлювали авіакатастрофу в Донецьку. На його думку, деякі використовували катастрофу для “піару”. “З горем ніколи не може бути піару, але на то як професійні говнометчікі змогли це все зіпсувати, було дуже боляче дивитися”, - сказав губернатор.

 

6. Донецьке телебачення проігнорувало вислів Шишацького про журналістів

 

25.02.2013 Донецькі телеканали не поставили в ефір фразу губернатора Донеччини Андрія Шишацького про журналістів, яких він назвав “говнометчиками” 25 лютого на круглому столі за участю представників районних та міських ЗМІ Донецької області.

Увечері 25 лютого всі донецькі телеканали проігнорували дану фразу губернатора, як і, в цілому, новину про хід розслідування катастрофи АН-24 у донецькому аеропорту.

Перший муніципальний телеканал продемонстрував відео-сюжет з назвою: «Про відносини між владою та ЗМІ говорилося на засіданні круглого столу, який пройшов в Донецькій облдержадміністрації». Донецька обласна державна телерадіокомпанія (27 канал), яка фінансується з бюджету, також повідомила лише про факт проведення «круглого» столу. ТРК «ЮНІОН» повідомила з посиланням на губернатора лише про вибори мера Красноармійська (про це чиновник також згадував на засіданні).

 

Доступ до інформації - 4

 

1. У Раді засекретили інформацію про радників голови ВР та його заступників

 

06.02.2013 Управління кадрів Апарату Верховної Ради відмовилось надати журналісту “Української правди” Сергію Лещенку список штатних та позаштатних радників голови Верховної Ради, першого заступника голови ВР та заступника голови ВР, зазначаючи, що ці дані відносяться до конфіденційної інформації. Таку відповідь журналіст отримав на свій запит від керівника Управління кадрів Віталія Максим’яка.

 

2. Апарат ВР засекретив розпорядження про виплату щомісячних премій керівникам фракцій

 

06.02.2013 Управління кадрів Апарату Верховної Ради відмовилось надати журналісту “Української правди” Сергію Лещенку копії розпоряджень про встановлення головам депутатських фракцій щомісячної премії, зазначаючи, що ці дані віднесені до інформації з обмеженим доступом. Таку відповідь журналіст отримав на свій запит від керівника Управління кадрів Віталія Максим’яка.

 

3. Донецькі журналісти заявляють про спроби прес-служби ДСНС приховати інформацію про аварію літака

 

20.02.2013 Журналісти Донецької області звернулися з відкритим листом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області із заявою про спроби керівника прес-служби Головного управління ГСЧС України в Донецькій області Інни Сєдової приховати від них оперативну інформацію про аварію в Донецьку літака АН-24.

Журналісти підкреслюють, що 13 лютого прес-служба Головного управління ГСЧС України в Донецькій області «проявила некомпетентність, неоперативність і непрофесіоналізм у висвітленні теми авіакатастрофи Ан-24 на території Донецького міжнародного аеропорту ім. Прокоф'єва».

Так, про надзвичайну ситуацію в аеропорту донецькі ЗМІ дізналися не від прес-служби Головного управління ГСЧС України в Донецькій області, а з повідомлення в соціальній мережі Facebook о 19.10, коли пройшло більше години після авіакатастрофи.

«Керівник прес-служби Головного управління ГСЧС України в Донецькій області Інна Сєдова ігнорувала дзвінки практично всіх журналістів, які їй намагалися додзвонитися (або скидала, або не відповідала). З цієї причини, більшість донецьких журналістів дізнавалися про події в аеропорту від прес-служби ГСЧС України, територіально розташованому в Києві», - підкреслюється в листі

Також журналісти зазначили, що починаючи з 19.30 13 лютого в аеропорті знаходилося вже більше 20 журналістів національних телеканалів, газет, інформагентств, інтернет-сайтів, які намагалися отримати коментар щодо події, однак, жодного представника прес-служби Головного управління ГСЧС України в Донецькій області там не було.

 

4. Влада приховує, звідки будуть включення, щоб поставити Януковичу запитання

 

21.02.2013 Видання «Коментарі» не отримало відповіді на запит від 19 лютого до Адміністрації Президента щодо включень під час телемосту «Діалог з країною» президента Віктора Януковича 22 лютого. Проте влада ні у столиці, ні у регіонах не повідомила, звідки будуть включення. Ні в Донецькій міськраді, ані в Донецькій облдержадміністрації, ані в обласній організації Партії регіонів не змогли назвати місця, де пройдуть включення телемосту. У Криму чиновники так само не змогли відповісти, посилаючись на відсутність інформації. Також не змогли надати офіційної відповіді у Дніпропетровській області.

 

Непрямий тиск

 

Політичний тиск - 5

 

1. Хмельницька журналістка заявляє про тиск з боку народного депутата

 

05.02.2013 Кореспондент газети “Дзеркало тижня. Україна” Світлана Кабачинська заявила про тиск з боку народного депутата Олега Лукашука, який вже понад півроку судиться з нею через статтю “Зачистка”, що вийшла у червні 2012 року у газеті.

У заяві Кабачинська повідомляє, що Хмельницький міський райсуд за позовом Лукашука відкрив провадження про захист його честі, гідності та ділової репутації та відшкодування моральної шкоди у 1 млн гривень - по півмільйона з автора статті і з редакції.

Лукашук подав позов проти неї через речення у статті про те, що він балотуватиметься до Верховної Ради від партії Наталі Королевської “Україна, Вперед!”. Проте автор вибачилася перед ним, пояснивши йому, що це речення було вилучено з тексту, але залишилося лише в російськомовному друкованому випуску газети, який на час внесення правки вже друкувався.

Однак 25 вересня 2012 року суд визнав наклепом інформацію щодо Лукашука в статті «Зачистка» та зобов’язав автора компенсувати йому моральну шкоду в розмірі  10000 гривень (плюс ще 100 за судові витрати), а редакцію – 1 гривню. Але журналістка подала апеляцію на це рішення суду. Пізніше Лукашук зателефонував їй та запропонував укласти мирову угоду, пообіцявши відкликати позов, проте написав лише заяву про відмову від виконання рішення суду в зв’язку з мирним врегулюванням спору. А пізніше Кабачинська дізналася, що представник Лукашука у суді Олексій Шевченко наполягає, щоби апеляційна інстанція без змін залишила вердикт Хмельницького міськрайонного суду.

“Його представник нарешті прибув на засідання. І приніс… заперечення на наші апеляційні скарги, яке повністю анулювало попередню заяву Лукашука. Бо в ньому чорним по білому зазначено: «Розмір задоволеної судом моральної шкоди є недооціненим та не в повній мірі відображає характер та обсяг страждань, яких зазнав позивач”, - йдеться у заяві Кабачинської.

Журналістка вважає, що Лукашук поновив претензії після того, як 8 грудня 2012 року в «Дзеркалі тижня» була опублікована її стаття «Хмельницька Феміда – хабарникам: плодіться і розмножуйтеся, дорогі наші шахраї!» - про головного лікаря обласної стоматполіклініки Р.Свестуна, “який, незважаючи на 53 доведених у досудовому слідстві епізоди хабарництва, почувається безкарним, бо за ним – сам голова обласної державної адміністрації В. Ядуха”.

 

2. Колектив УНІАН просить власників і керівництво холдингу звільнити менеджмент агентства

 

14.02.2013 Трудовий колектив інформаційного агентства УНІАН оприлюднив звернення до основного акціонера Ігоря Коломойського, голови Національної спілки журналістів України Олега Наливайка та керівника групи «1+1» Олександра Ткаченка щодо появи на сайт УНІАН 11 лютого 2013 року сфальсифікованих заяв народних депутатів Олександри Кужель і Сергія Власенка. Зокрема, йдеться про інформацію, поширену від імені Власенка про спроби отруєння та стеження за ним, а також заяву Кужель «Мене можуть посадити на 10 років», яка за твердженням авторки, є частково сфальсифікованою.

Співробітники агентства просили власників відкликати призначений на початку 2012 року менеджмент, який перебуває на посадах вже впродовж року і чия діяльність засвідчила їх невміння керувати інформаційним агентством; запровадити тимчасове управління агентством під егідою Ради засновників агентства; доручити новому оперативному керівництву агентства розробити програму санації ІА УНІАН, яка передбачала б поступове відновлення втрачених ІА УНІАН позицій; створити Редакційну раду, яка унеможливить повторення в майбутньому випадків порушення правил професійних стандартів та етики з боку новопризначеного менеджменту.

 

3. ТРК "Україна" вважає вимоги про припинення трансляції фільму «1941» тиском на редакційну політику

 

25.02.2013 Телеканал «Україна» виступив з офіційною заявою, у якій зазначив, що вважає вимоги про припинення трансляції 5-серійного авторського документального фільму Ігоря Кобріна «1941» тиском на редакційну політику. На каналі вважають, що не мають права обмежувати свого глядача у праві на отримання інформації.

“Що стосується вимог припинити трансляцію цього фільму, то телеканал "Україна" заявляє, що розцінює це як тиск на редакційну політику засобу масової інформації, і, в разі необхідності, залишає за собою право вжити всі передбачені українським законодавством заходи щодо захисту своєї ділової репутації”, - йдеться у заяві.

Проти демонстрації фільму «1941» протестували минулого тижня представники Компартії України.

 

4. Козятинська газета RIA заявляє про тиск з боку мера міста

 

13.02.2013 Газета RIA в Козятині Вінницької області заявила про тиск на свободу слова з боку мера міста Олександра Гвелесіані. Представники видання стверджують, що мер організував «незаконні перевірки» видання управлінням праці та соцзахисту населення Козятинської міської ради у відповідь на серію критичних статей. З відповідними заявами видання звернулось у Генеральну прокуратуру, Міністерство внутрішніх справ, послів усіх країн Євросоюзу та до Міжвідомчої робочої групи з аналізу стану додержання законодавства про свободу слова та захист прав журналістів.

 

5. Малинська райрада хоче підпорядкувати собі газету без згоди трудового колективу

 

19.02.2013 Редакція громадсько-політичної газети міста Малина і Малинського району Житомирської області «Малинські новини» заявляє про тиск з боку районної ради.

Малинська районна рада мала намір під час сесії 20 лютого змінити статут видання в одноосібному порядку, без згоди і відома іншого співзасновника газети - трудового колективу редакції та підпорядкувати собі газету «Малинські новини».

Співзасновниками газети «Малинські новини» є Малинська районна рада і трудовий колектив редакції газети «Малинські новини» (при цьому Малинська райдержадміністрація та Малинська міська рада до числа співзасновників не входять).

У проекті рішення ради пропонувалося змінити назву «Редакція газети «Малинські новини» на «комунальне підприємство "Редакція газети "Малинські новини" Малинської районної ради» та затвердити новий статут підприємства. Окрім цього за новою редакцією статуту, газета стає повністю залежною фінансово від співзасновника - районної ради, оскільки все майно і основні засоби переходять у відання райради.

 

Економічний тиск - 1

 

1. ТВі заявляє, що його відключили в Обухові через фільм про вибори. Провайдер заперечує

 

04.02.2013 Телеканал ТВі заявляє, що напередодні показу документального фільму «Особливий формат. Обухівська арифметика», провайдер «Екран» з міста Обухів вимкнув канал з ефіру. Директор компанії «Екран» Віктор Король заперечив цю інформацію і заявив, що ТВі 4 лютого не був відключений з ефіру і наразі також мовить без змін.

У фільмі «Особливий формат. Обухівська арифметика» йшлося про події під час виборів. Основними кандидатами на згаданому окрузі були регіоналка Тетяна Засуха та представник опозиції Віктор Романюк. За твердженнями опозиції у їхнього кандидата вкрали 30 тисяч голосів. Цей округ став одним з п'яти округів, де ЦВК призначила повторні вибори.

 

Юридичний тиск

 

Судові позови проти ЗМІ і журналіста - 5

 

1. Заяву на Лазебника написав чоловік, який його побив. Звинувачує у побитті

 

02.02.2013 Фотографа видання "Tochka.net" Віталія Лазебника, якого 4 травня 2012 року було побито в Києві у парку "Перемога", звинувачують у побитті. Як зазначила помічник начальника управління з взаємодії з громадськістю та ЗМІ Дніпровського райвідділу міліції м. Києв Олена Василяка, надійшла заява від громадянина, який стверджує, що група осіб нанесла йому тілесні ушкодження під керуванням Лазебника. При цьому вона не назвала прізвище, того, хто подав заяву. Як з’ясували журналісти 5 каналу, заяву на Лазебника написав той чоловік, який його побив. У документі стверджується, що саме фотограф привів банду невідомих, які знесли будмайданчик церкви в парку.

 

 

2. “Регіонал” Журавський вимагає у суді від «1+1» і трьох інтернет-видань 300 тис грн

 

05.02.2013 Народний депутат від Партії регіонів Віталій Журавський подав позов в Богунський районний суд Житомира проти телеканалу «Студія «1+1» та трьох інтернет-сайтів з вимогою спростування недостовірної інформації та відшкодування моральної шкоди на загальну суму 300 тис гривень.

Відповідачами у позовній заяві Журавського про захист честі, гідності та ділової репутації, спростування недостовірної інформації та відшкодування моральної шкоди виступають: ТОВ ТРК «Студія «1+1», ТОВ «Перший Житомирський інформаційний портал», головний редактор житомирського сайту 0412.in.ua, головний редактор сайту «АРГУМЕНТ».

Предметами позову є телевізійна програма «Гроші» (ефір 26.09.2012 р. на «1+1») та  матеріали «Борець з наклепом Журавський знає, чого боїться: корупція, модельки, алкоголізм» (сайт «Аргумент»)  і «Нардепа із Житомирщини називають бабієм і пристосуванцем» на сайтах «Перший Житомирський інформаційний портал» та 0412.in.ua.

Журавський просить суд визнати інформацію, поширену про нього вищевказаними ЗМІ, недостовірною і такою, що принижує честь, гідність та ділову репутацію; вилучити з інтернету поширену інформацію і опублікувати спростування; стягнути моральну шкоду у сумі 300 тис грн. (200 тис.грн - зі «Студії «1+1», по 35 тис.грн. із двох житомирських сайтів і 30 тис.грн. із сайту« Аргумент »).

 

3. Журавський знову подав до суду на ЗМІ: вимагає від трьох інтернет-видань 400 тис грн

 

13.02.2013 Народний депутат від Партії регіонів Віталій Журавський подав позов до Шевченківського районного суду м.Києва проти трьох інтернет-сайтів з вимогою визнати недостовірною інформацію про нього, опубліковану на сайтах, та відшкодувати моральну шкоду на загальну суму 400 тисяч гривень.

У своєму позові Журавський просить «визнати недостовірною та такою, що принижує честь, гідність та ділову репутацію  інформацію, розповсюджену 6 лютого 2013 року в статті під назвою «Журавського назвали найбільшим порушником виборчого законодавства на Житомирщині»  на сайтах Інформаційного Агентства «RegіoNews», ТОВ «Перший Житомирський інформаційний портал» та 0412.in.ua».

Народний депутат хоче отримати відшкодування заподіяної моральної шкоди у розмірі 400 тис.грн. «100 тис. грн. моральної шкоди стягнути з Інформаційного Агентства «RegіoNews», 150 тис. грн. з Товариства з обмеженою відповідальністю «Перший Житомирський інформаційний портал», 150,0 тис. грн. з редактора  сайту м. Житомира www.0412.in.ua», - йдеться у позовній заяві.

 

4. Суд зобов’язав луганський сайт Сxid.info спростувати запитання у заголовку статті

 

23.02.2013 Кремінський районний суд Луганської області визнав недостовірними і такими, що підривають авторитет Кремінської районної ради в Луганській області, висловлювання, опубліковані в статті «В райцентре на Луганщине выселяют музыкальную школу, чтоб в ее здании разместить чиновников?» на сайті Сxid.info 18 жовтня 2012 року.

У матеріалі Сxid.info йшлося про ремонт у музичній школі та занепокоєння громадян тим, що після ремонту будівлю передадуть міській раді. У статті чиновники стверджують, що виселення може відбутися лише після побудови Будинку творчості. Також у статті наводиться цитата голови Кремінської районної адміністрації Валентина Рябініна, який заперечував подібне виселення.

Позов на видання подавала Кремінська районна адміністрація. Суд зобов'язав відповідачів – журналістку Ірину Чорнобай та власників сайту Сxid.info ООО «Схід Медіа Холдинг» – спростувати інформацію, поширену у статті. Суд погодився з думкою позивача, що «факти, вказані в статті, викладені односторонньо і не відповідають дійсності, а також завдають значної шкоди державним інтересам і підривають авторитет органу місцевого самоврядування». Такий висновок суду стосується виключно запитання, яке було винесено у заголовок статті, а не фактів, зазначила юрист ІРПП Людмила Панкратова.

“Суд визнає недостовірними і такими, що підривають авторитет органу місцевого самоврядування висловлювання, які містяться в статті, але не вказує, що саме є недостовірним і підриває репутацію районної ради. Тобто фактично невідомо, що треба спростувати: те, що в музичній школі не проводиться ремонт, що школу взагалі не планують переселяти, чи те, що школа буде переселена після виконання проекту «Будинку творчості»?”, - зазначила Панкратова.

 

5. Міністр оборони вимагає у журналістки $10 тис, обмеження її пересування та арешту нерухомого майна

 

26.02.2013 Міністр оборони України Павло Лебедєв просить Ленінський районний суд Севастополя стягнути з севастопольського кореспондента інформаційного агентства "Новий регіон" (Росія) Яніни Васьковської 10 тис. доларів за публікацію недостовірної інформації, що завдала моральної шкоди, принизила честь, гідність та ділову репутацію позивача.

Причиною звернення до суду стала публікація матеріалу журналістки про купівлю "Фондом соціально-економічного розвитку Севастополя", який нібито належить Лебедєву, рентгенівського апарату для севастопольської лікарні №9. Інформація була опублікована з посиланням на прес-службу Фонду.

Пізніше "Новий регіон" на своєму інтернет-сайті опублікував матеріал, в якому звинуватив Лебедєва у привласненні собі заслуги в придбанні обладнання для лікарні, яке, на думку "Нового регіону", було закуплено на кошти державного бюджету в результаті тендеру в 2012 році. Лише в січні 2013 року керуюча Фондом Алла Щербакова спростувала відомості "Нового регіону" про те, що Фонд напередодні виборів Верховної Ради повідомляв про оплату за медобладнання. Потім послідував позов Лебедєва проти Васьковської. На першому засіданні суду 22 лютого сторона звинувачення клопотала про обмеження свободи пересування Васьковської та арешт її нерухомого майна.

 

Нові елементи судових позовів – 6

 

1. Херсонський міліціонер, що вимагав у суді від журналіста 100 тис грн, відкликав свій позов

 

01.02.2013 Начальник Дніпровського районного відділу міліції м. Херсон Володимир Мартиненко відкликав позов до редактора інтернет-видання "Херсонська правда" Тараса Бузака щодо стягнення 100 тисяч гривень моральної шкоди через публікацію новини "Вчера на углу улиц Перекопская и Черноморская стреляли", яка була опублікована на сайті 19 листопада 2012 року. Водночас на сайті "Херсонської правди" було опубліковано спростування інформації, через яку судився начальник райвідділу міліції.

 

2. СТБ перерахував гроші Пашаєву. Але виплату заблокувала нова ухвала суду

 

01.02.2013 Суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Валентина Журавель видала ухвалу, якою відкрила нове касаційне провадження у справі за позовом Османа Пашаєва до СТБ. Через це зупинено виконання рішення Апеляційного суду Києва, який 26 вересня поновив Османа Пашаєва на роботі та зобов'язав канал сплатити журналісту 284 тис. 891 грн компенсації за час вимушеного прогулу та 5 тис. грн моральної компенсації.

Касаційну скаргу на рішення Апеляційного суду міста Києва, якою зупинено виплату компенсації поновленому на СТБ Осману Пашаєву, подав заступник голови правління ПрАТ «ММЦ-СТБ» Олександр Клишавчук

 

3. Суд відмовив священнику у стягненні з газети 200 тис грн

 

04.02.2013 Івано-Франківський міський суд відмовив священнику Іларію, який вимагав стягнути з місцевої газети «Репортер» 200 тис гривень, у задоволенні позовних вимог. Позивач вже вкотре не з'являвся на судові засідання, надслиючи клопотання про розгляд питання без його участі. Іларій судився через публікацію в газеті статті «Кому вірити?». Більше про життя та шахрайства «архимандрита» читайте в розслідуванні «Репортеру». У статті йшлося про те, що в с. Новошин Долинського району приїхав «нікому не відомий священик, який побудував капличку на городі однієї з місцевих мешканок і зайнявся цілительством. Хто його туди направив – зараз ніхто не знає. Село розбилось на два табори – прихильників і супротивників». Редакція газети отримала позов від священника 17 жовтня 2011 року.

 

4. «Українську правду» зобов’язали спростувати коментар на сайті

 

14.02.2013 Апеляційний суд м. Києва зобов’язав власників сайтів «Юстініан» та «Українська правда» спростувати інформацію, розміщену в коментарях на сайтах. Спростування мають бути розміщені на головних сторінках сайтів.

До видань позивалися Олександр Сиволапенко та ТОВ «Євротрансгруп». Предметом позову був допис під назвою «Подвиги» Александра Литвиненко – Саши Самарского – «Попугая» и его подельников», який 27 січня 2012 року розмістила громадянка Людмила Данкович-Глінська у розділі «Книга скарг без пропозицій» на сайті «Юстініан». А також допис цього ж автора на сайті «Народні блоги» «Українською правди» 22 квітня 2009 року під назвою «Шавки в мантиях до сих пор на свободе».

 

5. Суд відмовив «АТБ-маркет» у задоволенні позову до газети «Лица»

 

15.02.2013 Дніпропетровський апеляційний господарський суд залишив без задоволення апеляційну скаргу ТОВ «АТБ-маркет» на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 17 вересня 2012 року про відхилення позову супермаркету до дніпропетровської  газети «Лица». Предметом позову були статті Любові Каптєлої «О степени вседозволенности (Размышления в День независимости)» від 26 серпня 2009 року та «Последователи дона Корлеоне или Открытое письмо в УСБУ в Днепропетровской области» від 16 вересня 2009 року. Позивач вважав, що видання розповсюдило «неперевірені, суб'єктивні, недостовірні, а часом, - і відверто наклепницькі відомості», а також вимагав компенсації на суму 325 тисяч 800 гривень.

 

6. "Регіонал" відкликав мільйонний позов до луганського журналіста

 

21.02.2013 Сєвєродонецький міський суд Луганської області закрив провадження у справі луганського журналіста та громадського активіста Олексія Свєтікова через відмову позивача від позову. Процес тривав з листопада 2012 року, коли кандидат у народні депутати від Партії регіонів Юлій Іоффе подав до суду на Свєтікова і хотів отримати 1 млн грн. моральної шкоди.

Іоффе судився через статтю «И снова мажоритарка», яку Свєтіков опублікував в лютому 2012 року в декількох місцевих інтернет-виданнях та на веб-сайті Комітету виборців України. Журналіст аналізував шанси на перемогу різних кандидатів мажоритарних округів на Луганщині перед парламентськими виборами 28 жовтня 2012 року. Про Іоффе Свєтіков згадував у контексті впливової політичної групи мільярдера Дмитра Фірташа і глави Адміністрації Президента Сергія Льовочкіна. Як тоді заявив Іоффе, ця інформація, розповсюджена без будь-якої перевірки, компрометує його в очах громадян, які мають негативні враження від дій Льовочкіна і Фірташа. Саме тому Іоффе подав позовну заяву до Свєтікова про захист честі, гідності, ділової репутації та стягнення моральної шкоди у розмірі одного мільйона гривень.

 

Обшуки - 1

 

1. "Дорожній контроль" заявляє, що у його журналіста СБУ проводить обшук

 

07.02.2013 Співробітники СБУ провели обшук квартири херсонського журналіста газети "Дорожній контроль" Віталія Косенка. На проведення обшуку було пред'явлено рішення суду. Співробітники СБУ шукали заборонені засоби відеозапису, а саме - автомобільний брелок з відеокамерою, а справу проти Косенка завели за заявою херсонського ДАІ, повідомляв ДК. Зокрема, нагадує ДК, Косенко зняв сюжет про те, як інспектор ДАІ бере хабар, через що працівника ДАІ вигнали з роботи за корупцію. Журналіст також підготував сюжет про побори на посту ДАІ Одеса, який продемонстрували на українському ТБ. Видання вважає, що “дана справа - це спроба "закрити" одного з найкращих журналістів "Дорожнього контролю".

В ході обшуку СБУ вилучила ноутбук Косенка, "де зберігаються відеоматеріали про незаконну діяльність ДАІ". 7 лютого "Дорожній контроль" подав заяву до Генеральної прокуратури України з вимогою відкрити кримінальне провадження стосовно співробітників СБУ, які провели обшук квартири Косенка та вилучили у нього особистий ноутбук. Дії СБУ кваліфікуються за ч.2 ст.171 КК України - переслідування службовою особою журналіста за його діяльність, йдеться у повідомленні.

 

Захист свободи слова

 

Реакція влади на порушення свободи слова - 7

 

1. За фактом перешкоджання журналістам ТВі відкрито кримінальне провадження за 171 статтею

 

07.02.2013 Прокуратура Черкаської області повідомила, що за фактом перешкоджання журналістам ТВі у Черкасах поблизу ПАТ “Азот” відкрито кримінальне провадження за ч.1 ст. 171 КК України.

 

2. Міліція міста Сніжне Донецької області розслідує факт переслідування і перешкоджання діяльності журналістів одного з донецьких інтернет-видань

 

13.02.2013 Міліція міста Сніжне Донецької області розслідує факт переслідування і перешкоджання діяльності журналістів сайту Donbass.ua. "Вчора (13 лютого) до нас приїжджали слідчі і повідомили про те, що міліція відкрила два кримінальні провадження за фактом розграбування надр, де ми проходимо свідками, і за фактом переслідування нас, де ми визнані потерпілими", - повідомила кореспондент сайту Ганна Дроненко.

 

3. Мер Козятина каже, що газету RIA перевіряли через скарги на «зарплату в конвертах»

 

14.02.2013 Мер міста Козятин Олександр Гвелесіані відкидає звинувачення газети RIA в тиску на свободу слова. За словами Гвелесіані, перевірка газети управлінням праці та соцзахисту населення Козятинської міської ради була зумовлена зверненням колишніх редакторів RIA, які повідомили, що співробітники видання не мають офіційних трудових стосунків з редакцією, тобто отримують «зарплату в конвертах».

Нагадаємо, редактор газети RIA Артем Фляжніков стверджує, що мер організував «незаконні перевірки» видання у відповідь на серію критичних статей. Серед них перевірка управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради.

 

4. Міліція відмовилась порушити кримінальну справу через події на Всесвітньому газетному конгресі

 

19.02.2013 Печерське районне управління ГУ МВС України у Києві відмовило у порушенні  кримінальної справи щодо інциденту між журналістами та охоронцем 3 вересня 2012 року під час відкриття 64-го Всесвітнього газетного конгресу та 19-го Всесвітнього форуму редакторів. Про це йдеться у постанові начальника територіального відділу міліції Печерського РУ ГМВС України Олексія Панасюка.

У постанові зазначено, що з'ясувати особу охоронця, «який вчинив протиправні дії, не надалось можливим». «При встановленні особи, яка вчинила протиправні діяння та більш об'єктивні обставини  справи, по вашій заяві буде проведено додаткову перевірку», - йдеться у листі.

 

5. Міліція закрила кримінальне провадження щодо цензури в УНІАН

 

20.02.2013 Міліція встановила відсутність в діянні складу кримінального правопорушення і закрила кримінальне провадження щодо цензури в УНІАН. Про це йдеться в офіційному листі першого заступника начальника ГСУ МВС України генерал-майора міліції О.М. Гончарова на адресу прес-секретаря президента, керівника Міжвідомчої робочої групи з аналізу стану додержання законодавства про свободу слова та захист прав журналістів Дарки Чепак.

СВ Шевченківський РУ ГУМВС в м. Києві за результатами розслідування 11 січня 2013 року закрив кримінальне провадження № 12012110100002143 на підставі п. 2 (встановлена відсутність в діянні складу кримінального правопорушення) ч. 1 ст. 284 (Закриття кримінального провадження) КПК України. Зазначене кримінальне провадження витребувано до Головного слідчого управління для вивчення повноти проведеного досудового розслідування та перевірки обґрунтованості прийнятого рішення», - йдеться у листі.

Нагадаємо, 26 жовтня п'ятеро редакторів сайту УНІАН заявили про цензуру з боку генерального директора Вадима Осадчого. Приводом до цього стало те, що гендиректор оштрафував двох редакторів сайту на 200 гривень кожну за оприлюднення на сайті новини під заголовком «На Банковій - пікет: Януковичу принесли черевик з ялинкою». Штрафам, за словами співробітників, передувало розпорядження зняти новину із сайту.

 

6. За заявою донецьких журналістів розпочато службове розслідування

 

21.02.2013 Розпочалося службове розслідування за заявою донецьких журналістів до Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про спроби керівника прес-служби Головного управління ГСЧС України в Донецькій області Інни Сєдової приховати від них оперативну інформацію про аварію в Донецьку літака АН-24.

 

7. Малинська райрада вирішила не змінювати статут "Малинських новин" без згоди трудового колективу

 

25.02.2013 Малинська районна рада, яка мала намір під час сесії змінити статут та підпорядкувати собі газету «Малинські новини» без згоди співзасновників - трудового колективу, зняла це питання з порядку денного.

 

Реакція журналістської спільноти - 2

 

1. Газета "Високий Замок" заявила, що “Обозреватель” при передруці сфальсифікував інтерв'ю Власенка

 

01.02.2013 Львівська газета “Високий Замок” заявила, що інтернет-видання «Обозреватель» при передруці сфальшував інтерв'ю депутата та захисника Юлії Тимошенко Сергія Власенка, яке той дав “Високому Замку”.

Інтерв'ю в “Обозревателе” вийшло 31 січня 2013 року під  назвою - “Власенко: «Усі бізнес-активи Щербаня отримали "донецькі".

“Наше видання стало жертвою підступної маніпулятивної політтехнології, яку застосувало інтернет-видання «Обозреватель». У четвер, 31 січня, «Обозреватель» передрукував інтерв’ю з нашої газети від 24 січня із захисником лідера опозиції під назвою «Сергій Власенко: «Усі бізнес-активи Щербаня отримали донецькі», - йдеться у заяві «Високого Замку».

У заяві зазначено, що у варіанті інтерв'ю, яке передрукував «Обозреватель», Власенку приписали фрази, які той не казав. “При цьому портал безцеремонно «нафарширував» його видуманими, до того ж безграмотними вставками, яких в нашій публікації не було. Їх набереться на добрих дві сторінки комп’ютерного тексту. Там ідеться про речі, які Власенко нам не говорив, і не міг говорити... Видумані «Обозревателем» «цитати від Власенка» зіштовхують політиків, виставляють захисника Тимошенка некомпетентним юристом, зображують його кар’єристом, пліткарем, заздрісником, хвальком, епатажним демагогом.

Приписані Власенку фрази: «Всі судді країни корумповані», «чесного суду в Україні немає, так само, як і порядних суддів», «абсолютно всі лікарі повністю підконтрольні Банковій. В Україні неможливо знайти жодного порядного лікаря» налаштовують проти нього, а також проти опозиції усіх суддів і лікарів. Приписали Власенкові і такі слова про Портнова: «мотивом такого особливого ставлення Андрія Портнова до мене є його заздрість, адже він знає, що по юридичній кваліфікації я його на голову вище. Та йому не дають спокою мої лаври найкращого юриста в країні, тому він намагається знищити мене». Дописали і таку фразу: «я в будь-якій ситуації буду продовжувати боротьбу, навіть ціною власного життя”, - йдеться у заяві.

Редакція «Обозревателя» заявила, що  текст інтерв'ю захисника Юлії Тимошенка Сергія Власенка, щодо якого інтернет-видання отримало звинуваченні у фальшуванні, був наданий прес-службою «Батьківщини».

 

2. Журналісти вимагають службового розслідування щодо "темників Арбузова"

 

11.02.2013 Національна спілка журналістів України та Незалежна медіа-профспілка України звернулися до прем'єр-міністра Миколи Азарова та до першого віце-прем'єр-міністра Сергія Арбузова з проханням провести службові розслідування щодо існування нових “темників” в українському інформаційному просторі. А результати розслідувань обов'язково оприлюднити.

 

Судові позови від ЗМІ та журналістів - 3

 

1. Інтернет-видання «Варіанти» вимагає перегляду справи за позовом екс-кандидата в депутати Батенка

 

12.02.2013 Інтернет-видання «Варіанти» подало заяву до Галицького районного суду м. Львова про перегляд заочного рішення суду у справі за позовом екс-кандидата в народні депутати Тараса Батенка проти видання. Відповідач - керівник сайту Ірина Марушкіна - не була повідомлена про час та місце розгляду справи, тому не мала можливості довести суду свою позицію щодо позову.

Також суд виніс рішення, не встановивши попередньо особу та місце проживання другого відповідача - автора публікації Остапа Грушки, проти якої позивався Батенко. Мова йде про статтю «Благодійність державним коштом», опубліковану у «Варіантах» 16 серпня 2012 р. У ній йдеться про діяльність Благодійного фонду Тараса Батенка, який купує «дорогі подарунки, ремонтує школи, лікарні та будує церкви». Остап Грушка ставить під сумнів опозиційність кандидата, а також стверджує, що нібито благодійна діяльність кандидата насправді проводиться за державний кошт.

Також суд не направив прийняте заочне рішення відповідачу протягом трьох днів після його винесення, як передбачає Цивільний процесуальний кодекс, тому Ірина Марушкіна дізналася про нього із ЗМІ, із значним запізненням - 30 січня 2013 р.

 

2. Лещенко звернувся до Євросуду, щоб одержати дані про Межигір’я

 

19.02.2013 Заступник головного редактора інтернет-видання "Українська правда" Сергій Лещенко подав заяву до Європейського суду з прав людини з метою захисту свого права на доступ до інформації в зв'язку з неможливістю отримання необхідних матеріалів про купівлю-продаж земельної ділянки в Межигір'ї (Вишгородський район Київської області) в інтересах президента України Віктора Януковича. За його словами, він оскаржить в ЄСПЛ рішення українських судів у справі про продаж президенту України земельної ділянки в Межигір'ї, яка належить державі.

 

3. Суд зобов'язав СБУ повернути журналісту "Дорожнього контролю" вилучений ноутбук

 

20.02.2013 Суворовський районний суд м. Херсон визнав незаконними дії слідчого Управління СБУ Херсонської області А.Віслоуха, який вилучив ноутбук у журналіста "Дорожнього контролю" Віталія Косенка під час обшуку 7 лютого у квартирі журналіста. Суд зобов'язав СБУ негайно повернути журналісту його персональний комп'ютер.

11 лютого Косенко відвідав районний суд і з'ясував, що Управління СБУ Херсонської області не подавало клопотання про арешт ноутбука. А згідно зі ст.171 Кримінального процесуального кодексу України “клопотання слідчого, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено”. А такого клопотання СБУ не подала до суду.

 

Нові елементи про судові позови від журналістів – 1

 

1. СТБ поновив на роботі Пашаєва. Наказ виданий "заднім числом" або приховувся - захисник журналіста

 

01.02.2013 Телеканал СТБ поновив журналіста Османа Пашаєва на роботі.

Як повідомив представник Пашаєва у суді Юрій Свірко, під час засідання у Шевченківському суді представник СТБ Андрій Бабенко на вимогу судді  надав наказ про поновлення Османа Пашаєва на роботі. Наказ датований 2 жовтня 2012 року та підписаний керівником СТБ Володимиром Бородянським. «Я вважаю це шахрайством, тому що наказ виданий або заднім числом, або приховувався. На запитання судді «Чи надіслали ви наказ Пашаєву?» - представник СТБ відповів «Ні. Бо закон не зобов'язує нас це робити», - сказав Свірко.

Це припущення захисник Османа Пашаєва мотивує тим, що у грудні 2012 року Андрій Бабенко подав письмове заперечення судді Наталії  Волокітіній, яка розглядає справу за позовом профспілки,  про те, що СТБ не має підстав поновлювати Пашаєва на роботі.

«Тобто у грудні не було підстав, а у лютому ми дізнаємось, що у жовтні виявляється його поновили. Ще один факт, восени 2012 року, після 2 жовтня, СТБ подав  заяву до Апеляційного суду де йшлось про те, що канал не  знає, як виконувати рішення про поновлення Пашаєва на роботі, та просить це роз'яснити. Засідання у цій справі призначене на 14 березня. Тобто Апеляційний суд у березні тільки має роз'яснювати каналу, як це зробити», -  додав Юрій Свірко.

 

 

Liked the article?
Help us be even more cool!