ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Барометр за березень 2008 року

01.04.2008, 02:24

Березень позначився гучними побиттями журналістів – такої кількості нападів протягом одного місяця ІМІ давно не фіксував. Та найяскравішою подією все ж стало винесення вироку у справі Гонгадзе. Виконавці злочину отримали 12-13 років увязнення. Проте замовники вбивства лишаються непокараними, а слідство в цьому напрямі- все так само заблокованим.

Загиблі журналісти - 0

Нові елементи про розслідування загибелі та зникнення журналістів:

Георгій Гонгадзе:

3-03-08- Апеляційний суд Києва в чергове відклав завершальний етап слухання справи за обвинуваченням виконавців убивства журналіста Георгія Гонгадзе через хворобу підсудного Миколи Протасова.

Як повідомила представник інтересів Мирослави Гонгадзе у суді Валентина Теличенко агентству "Інтерфакс-Україна", очікується, що 11 березня суд вислухає завершальну стадію дебатів і піде в дорадчу кімнату для ухвалення рішення, тобто винесення вироку підсудним.

Суд над колишніми офіцерами міліції Миколою Протасовим, Валерієм Костенком і Олександром Поповичем (на підписці) почався в грудні 2005 року. Четвертий обвинувачуваний – екс-керівник департаменту зовнішнього спостереження МВС генерал Олексій Пукач оголошений у міжнародний розшук.

3 березня судовий процес над співучасниками викрадення й убивства Гонгадзе повинен був вийти на завершальну стадію, але Апеляційний суд Києва відклав слухання через те, що на засідання не привезли Протасова.

4-03-08- Екс-полковник міліції Микола Протасов, який проходить у справі про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе як обвинувачуваний і не з'явився на засідання суду в понеділок через хворобу, дійсно серйозно хворий.

Про це газеті "Сегодня" заявив адвокат Віктор Чевгуз, який напередодні зустрічався зі своїм підзахисним і переконався в поважній причині неявки.

"У Протасова високий тиск, крім того, він серйозно хворий. Діагноз розголошувати не вправі, але повірте, це не жарти", - розповів він.

За словами адвоката, Протасов перебуває не в слідчому ізоляторі, а в умовах стаціонару, причому, уже близько трьох місяців, що підтверджує – "це не симуляція".

Захисник сподівається побачити свого підопічного 11 березня, коли процес продовжиться і суд піде в дорадчу кімнату для вироблення й ухвалення рішення, але від докладніших коментарів відмовився.

З медичних кіл у столичній держадміністрації виданню опосередковано підтвердили, що в Протасова діагностовано онкологічне захворювання, і йому призначений курс хіміотерапії.

Раніше висловлювалися й інші версії, включаючи наявність у підсудного нервових зривів і розладу психіки, що нібито дало привід кілька місяців назад повторно призначити йому комплексну судово-медичну психолого-психіатричну експертизу.

Однак джерела, близькі до суду, на правах анонімності заявили "Сегодня", що Протасова не везуть у засідання навмисне, побоюючись, що, на порозі Апеляційного суду його "приберуть так само майстерно, як росіянина Максима Курочкіна майже рік назад – на виході з суду Святошинського".

"Чутки про болячки Протасова – відволікаючий маневр, його просто тримають у лікарні під охороною, оберігаючи як такого, що активно співпрацює зі слідством", - говорять джерела видання.

"Після того, як (уповноважена Верховної Ради з прав людини) Ніна Карпачова здійняла галас про таємні в'язниці СБУ, Протасова разом із Костенком довелося терміново вивозити з ізолятора СБУ в Аскольдовому провулку", - додають джерела.

При цьому вони зазначають, що попередні публікації по цій темі викликали "переполох, почалися перевірки, чи вагома ця загроза, і підсудних від гріха подалі розвели по різних установах".

06-03-08- Матір загиблого журналіста Леся Гонгадзе розповіла у коментарі ЗІКу:  «Я не хочу, щоб цим нещасним дали великі терміни (йдеться про обвинувачених у справі про вбивство Георгія Гонгадзе колишніх офіцерів міліції Валерія Костенка, Миколу Протасова й Олександра Поповича, – ЗІК.). На мою думку, вони є рабами системи і повинні були виконувати все, що їм казали згори. Вони просто-на-просто не могли не виконати наказу свого рабовласника. Коли я була на суді вперше, то сказала судді, пані Григор’євій, що не маю претензій до нещасних, бо вони мусіли виконувати наказ і оцінюю закінчення цього суду, як чергову насмішку над суспільством та Україною».

На думку Лесі Ґонґадзе, троє обвинувачених, можливо, й не причетні до вбивства її сина Ґеорґія. Вона ще раз підтвердила свою позицію, що судити необхідно насамперед не виконавців, а тих, хто був замовником вбивства.

За словами Лесі Ґонґадзе, від самого початку розгляду «справи Ґонґадзе» її викликали до суду 98 разів. Втім, вона побувала на судовому засіданні лиш одного разу.

11-03-08- Відбулось останнє засідання у справі Гонгадзе. У цей день закінчились дебати та виступили підсудні. Також в суді виступала Леся Гонгадзе, мати вбитого журналіста.

Після засідання судді пішли до дорадчої кімнати, де готуватимуть вирок.

Як розповіла в коментарі ІМІ Валентина Теличенко, у неї немає нарікань на ведення судового процесу: «Все було зроблено відповідно до закону, не були порушені права ані захисту, ані підсудних. Можна говорити про затягування справи, про її тривалість через заяви Протасова про поганий стан здоров’я, але все відбувлаось згідно з законом». 

За словами пані Теличенко, всі учасники процесу відзначили ретельність судового слідства. В нашому досвіді ще не було такого ретельного розслідування. Допитали всіх, чиї свідчення були джерелом доказу, дослідили всі матеріали кримінальної справи”, - прокоментувала пані Теличенко.

15-03-08- Апеляційний суд Києва виніс вирок у справі Гонгадзе.
Згідно з ним, суд визнав винними у скоєнні умисного вбивства за попередньою змовою осіб всіх трьох підсудних: колишніх співробітників Департаменту зовнішнього спостереження і кримінальної розвідки МВС України – Валерія Костенка, Миколу Протасова й Олександра Поповича - було визнано винними у вбивстві журналіста. Протасова засуджено до 13 років позбавлення свободи, Поповича і Костенка - до 12 років. Всі засуджені позбавлені права обіймати в майбутньому посади, пов"язані з виконанням представницьких функцій влади. Також їх позбавляють звань МВС.

Вирок у справі Гонгадзе буде оскаржено у Верховному Суді. Про це після оголошення вироку заявив журналістам адвокат Миколи Протасова Віктор Чевгуз. За його словами, вирок є несправедливим. Підсудні, він вважає, діяли без попередньої змови,  і тому злочин можна кваліфікувати за іншою статтею Кримінального Кодексу: 94, що передбачає термін покарання від 7 до 15 років, а не від 8, як стаття 93.

Адвокат іншого підсудного, Валерія Костенка, також заявив про намір оскаржити вирок. Це можна зробити упродовж місяця.

Як заявила журналістам представник Мирослави Гонгадзе  Валентина Теличенко, постраждала сторона вимагала більш диференційованих термінів для вбивць - від 8 років до 14 років, але суд вирішив інакше.

19-03-08-Колишній співробітник президентської охорони Микола Мельниченко звинувачує Президента Віктора Ющенка в тиску на Генеральну прокуратуру в справі щодо розслідування вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. Про це він сказав на прес-конференції, передають «Українські новини».

«Я переконаний, що особливо Віктор Ющенко здійснює тиск на Генеральну прокуратуру з метою непритягнення (екс-президента Леоніда) Кучми до кримінальної відповідальності у зв’язку із вчиненими ним злочинами», - сказав Мельниченко.

Він також виступив за проведення фоноскопічної експертизи фрагмента запису розмови Кучми і колишнього голови Адміністрації Президента Володимира Литвина, в якому згадувалося прізвище Гонгадзе.

Тоді ж  Мельниченко  заявив про припинення співпраці з Генпрокуратурою щодо ряду резонансних справ.

 «Відсьогодні (середа, 19 березня) я припиняю співпрацю з Генеральною прокуратурою як мінімум до того часу, поки офіційно не зустрінуся з представниками Парламентської Асамблеї Ради Європи в Страсбурзі... Я хочу стимулювати Генпрокуратуру, аби справа Гонгадзе й інші резонансні справи були розслідувані», - сказав Мельниченко.

Разом з тим, він не виключає відновлення співпраці з Генпрокуратурою після надання свідчень Президентом Віктором Ющенком, прем’єр-міністром Юлією Тимошенко, лідером Партії регіонів Віктором Януковичем і лідером Соціалістичної партії Олександром Морозом у справі про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе.

За його словами, таким чином він хоче прискорити подальші кроки Генпрокуратури.

Арешти та затримання: 0

Побиття, напади, залякування – 4

15-03-08-Журналіст "Газети по-київськи" Андрій Манчук постраждав у центрі Києва. Правоохоронці застосували силу щодо учасників акції протесту проти будівництва висотного житлового будинку на території Жовтневої лікарні Києва. За словами учасника акції, журналіста «Газети по-київськи» Андрія Манчука, спочатку це був абсолютно мирний протест, в якому брали участь і працівники лікарні, і громадяни з дітьми. 

Учасники акції планували її як театральне дійство – символічно надягнули протигази, а, оскільки вулиця, де відбувався захід, вузька, частина демонстрантів вийшли на проїжджу частину.

«Не було нічого провокативного, але раптом міліціонери почали хапати людей, всіх підряд. Я був одним з тих, кого схопили. Ніхто не чинив спротиву,» - розповів по телефону сам Манчук, який зараз проходить обстеження у лікарні. За словами журналіста, серед схоплених було ще кілька журналістів, вони казали про те правоохоронцям, та реакції не було.

У Андрія Манчука швидка допомога діагностувала струс мозку та підозри на забій грудної клитини. Вийшовши з лікарні, журналіст планує звернутись до Незалежної профспілки з проханням сприяти порушенню кримінальної справи за перешкоджання його журналістській діяльності, а також з проханням солідарно захищати права журналістів.

Вийшовши з лікарні, Андрій Манчук написав заяву до прокуратури.

18-03-08-Громадська ініціатива "Збережемо старий Київ" звернулась до президента України Віктора Ющенка, прем’єр-міністра Юлії Тимошенко та міністра внутрішніх справ Юрія Луценка з приводу побиття журналіста Андрія Манчука працівниками міліції під час мирної акції протесту 16 березня.«Не було нічого провокативного, але раптом міліціонери почали хапати людей, всіх підряд. Я був одним з тих, кого схопили. Ніхто не чинив спро тиву,»- розповів по телефону сам Манчук, який зараз проходить обстеження у лікарні. За словами журналіста, серед схоплених було ще кілька журналістів, вони казали про те правоохоронцям, та реакції не було. У тексті звернення наголошується, що в діях міліції можна було побачити ознаки замовного переслідування та фізичного тиску на журналіста у зв’язку з виконанням ним своїх службових обов’язків.
Громадська ініціатива заявляє: „Лікарями у журналіста виявлено струс мозку та ушиб поперекового відділу. Таке надмірне застосування сили було незаконним, оскільки Манчук не чинив жодного опору працівникам МВС.
Андрій Манчук відомий своїми публікаціями щодо багатьох незаконних забудов у м. Києві.
***

15-03-08-в Донецьку після закінчення матчу «Шахтар» - «Металіст» (Харків) побили фотокореспондента агентства «Укрінформ» Ігора Ткаченка. Про це повідомив сам потерпілий.

Зі слів Ткаченка, під час виконання ним своїх службових обов'язків на нього накинувся директор РСК "Олімпійський" Геннадій Каліщук, і, викрикуючи лайливі слова і погрози на адресу фотокореспондента, заборонив фотографувати президента ФК "Шахтар" РінатаАхметова, який<>знаходиться у VIP-ложі стадіону.

Окрім Ріната Ахметова, на трибуні почесних гостей були присутні народний депутат України Борис Колесников і губернатор Донецької області Володимир Логвиненко. 

На питання фотокора, чому не можна фотографувати цих людей, директор стадіону спочатку вдарив по об'єктиву фотоапарата, а потім - фотокореспондента в обличчя. Після цього, за словами Ткаченка, пролунали словесні погрози, аж до обіцянки фізичної розправи людьми Каліщука за межами стадіону.

Після цього інциденту Ігор Ткаченко викликав наряд міліції Київського РОВД, які прийняли заяву від потерпілого. Відразу ж після відходу міліції, потерпілого на машині доставили в санпропускник нейрохірургії лікарні імені Калініна, де після обстеження було поставлено діагноз: струс головного мозку і забій м'яких тканин скуластої області зліва. Фотокореспондент Ігор Ткаченко знаходиться на лікуванні в лікарні імені Калініна.

Постраждалий обіцяє надати всі документи, що стосуються інциденту події на "РСК "Олімпійському", - пише Острів.

18-03-08-Президент футбольного клубу "Шахтар" (Донецьк) Рінат Ахметов висловив співчуття фотокореспонденту "Укрінформу" Ігорю Ткаченку в зв`язку з інцидентом, який стався між ним і директором стадіону "Олімпійський" Геннадієм Каліщуком у Донецьку 15 березня під час матчу "Шахтар" – "Металіст".

Як повідомив Ткаченко УНІАН, Ахметов двічі особисто подзвонив йому і висловив співчуття.

"Рінат Леонідович дзвонив мені двічі. Те, що сталося, він назвав волаючим фактом. Він дуже шкодує, що такий інцидент мав місце, висловив співчуття і побажав мені швидкого одужання", - сказав Ткаченко.

За його словами, Ахметов також "висловив готовність допомогти з придбанням дорогих ліків".

"Він сказав, що завжди радий бачити мене на стадіоні під час матчів "Шахтаря", - додав фотокореспондент.

"Я можу запевнити, що завжди фотографував Ахметова на стадіоні, і ніколи в мене при цьому не було проблем, з боку ФК "Шахтар" мені в цьому ніхто не перешкоджав", - додав Ткаченко.

Побитий фотокореспондент заявив, що не має претензій до Ахметова. Прес-служба "Шахтаря" пояснила, що клуб не має до того, що сталося, ніякого відношення.

Директор стадіону Каліщук факт інциденту заперечує. Він назвав Ігоря Ткаченка „некомпетентним журналістом, що зловживає своїм статусом”. Директор повідомив, що вимагатиме від журналіста компенсувати збитки, нанесені його репутації, через суд.  

У розповсюдженій Каліщуком заяві повідомляється, що 15 березня на плановому футбольному матчі між клубами «Шахтар» і «Металіст», що проходив на РСК «Олімпійський», були присутні більше 60 акредитованих представників різних ЗМІ. „Всі вони, окрім Ігоря Ткаченко, виконували всі правила акредитації” – йдеться у заяві.

«Видно, пан Ткаченко обтяжувався виконанням загальних для всіх правил і спробував стати винятком», - припустив директор РСК. За його версією, після проведеної прес-конференції, фотокореспондент пішов блукати по приміщеннях стадіону без відповідного на те дозволу. «На мої зауваження про неправомірні дії Ткаченко відреагував настільки бурхливо, наскільки і по-хамському, заявивши, що йому «як журналістові все можна», - заявляє Геннадій Каліщук.  

Він пригадав, що «подібна вседозволеність і чванство колись вже зіграли злий жарт з названим паном: за порушення норм поведінки під час футбольного матчу він був позбавлений акредитації в жовтні 2006 р. на цілих півроку!».

На думку Геннадія Каліщука " у Донецьку фотокореспондент Ігор Ткаченко має репутацію скандаліста". 

Наразі судовий позов ще не подано.

***

16-03-08-У Новій Каховці напали на керівника бюро журналістських розслідувань ТО «Каховський плацдарм» Сергія Цигипу.
За словами Сергія, невідомий напав на нього 16 березня о 8 ранку, коли він заходив у під’їзд свого будинку. «Я гуляв із собакою, і якби не вона, не знаю, чи був би досі живий. У лікарні  мені наклали шість швів. У мене переламаний ніс, струс мозку, вибиті два зуба та є підозра на те, що зламані два ребра», - каже Сергій Цигипа.

Журналіст впевнений, що цей замах пов'язаний із його професійною діяльністю. Він був автором низки матеріалів, що змальовували міського голову та його оточення у не найкращому світлі. Він вважає, що каталізатором нападу могли стати матеріали, надруковані в №11 газети «Деловые новости» від 12 березня 2008 року.  «Після цієї публікації мене неофіційно попередили, що скоро в мене «за борзость такую» почнуться великі проблеми. Також із погрозами неодноразово дзвонили мені та моїй дружині», - розповів він.  

Щоб убезпечити себе та свою родину, 14 березня пан Цигипа приніс у Новокаховське МУ УМВС заяву, у якій повідомив про можливий замах на нього, пов'язаний з його діяльністю, як керівника бюро журналістських розслідувань: «Я хотів поспілкуватися та віддати її безпосередньо начальнику відділу, але його не було. Отож я зареєстрував заяву, а копію відправив в УВС у Херсонській області».

Практично одразу після нападу 16 березня Сергій поїхав до міського відділку міліції, де заявив про те, що сталося. Крім того, він наполіг, щоб у протоколі зробили запис про те, що два дні тому він попереджав, що на нього готується замах. Проте 18 березня він дізнався, що за фактом нападу на нього порушена карна справа за ст. 296 – «хуліганство».

«Мене менш за все цікавить, хто конкретно мене бив, хоча б тому, що знайти нападника буде важко. А от із замовниками набагато простіше. В заяві від 14 березня був вказаний можливий посередник між замовниками та виконавцем – це Костянтин Гладушка, який був депутатом Новокаховської міської ради минулого скликання. Але він – тільки посередник. Я «перейшов» дорогу, скоріш за все, «недоторканому» міському голові Володимиру Коваленку та його заступникам, серед яких уже три людини, засуджені за кримінальніі злочини!», - розповів Сергій «Телекритиці». 

Як розповів Сергій Цигипа, він збирається на особистий прийом до начальника УВС у Херсонській області: «Мене цікавить, чому кримінальна справа не порушена за ст. 171 УК України «Про перешкоджання професійній діяльності журналіста». Якщо я не отримаю відповіді - поїду на прийом до самого Луценка. Адже мені не потрібні посмертні лаври Ґонґадзе. В  мене є дружина, діти та маленький онук».

***

25-03-08- Журналісту видання «Столичные новости» Валентину Ковальському погрожували випалити очі кислотою. Він звернувся з відповідною заявою до Генерального прокурора України.

У заяві журналіст повідомив, що 21 березня до редакції «СН» декілька разів телефонувала жінка, яка представилася Вірою Петрак і, за словами журналіста, вимагала спростування інформації, буцімто вона є коханкою народного депутата України Олександра Ткаченка. Від пропозиції зустрітись в редакції вона відмовилась, пригрозивши, що випалить журналісту очі кислотою.

Журналіст пов’язує ці погрози зі своєю професійною діяльністю, оскільки в жовтні 2007 року у «Столичных новостях» було опубліковане інтерв’ю з лідером всеукраїнського об’єднання «Молодь-надія України» під назвою «В моем аресте замешана любовница депутата». Проте прізвище Віри Петрак у матеріалі не згадувалося, так само як і в інших матеріалах Валентина Ковальського. Він не може сказати, спростування якого саме матеріалу вимагає жінка.


Перешкоджання виконувати обов’язки, цензура:
1

24-03-08- Чотирьох журналістів (двоє з «Ратуші» і двоє з інтернет-ресурсу «Jey-news») не впустили до зали , де відбувалася зустріч А.Садового з депутатами Грибовицької сільради, повідомляє ЗІК.

Відтак журналісти дві години чекали, коли завершиться нарада, і лише після того змогли взяти коментарі у львівських чиновників та сільського голови Грибович.

За словами журналіста газети «Ратуша» Наталі Горбань, Садовий пояснив, що виставив журналістів через те, що зустріч з депутатами Грибовицької сільської ради була закритою. «Після завершення зустрічі ми брали коментарі в Садового, питали, про що йшла мова. А він тільки відзначив, що говорили про соціальні зобов’язання перед населенням Грибович», – розповіла кореспондент «Ратуші».

Нові елементи про перешкоджання виконувати обов’язки:


Економічний, політичний, непрямий тиск –
0

Позови до ЗМІ та журналістів – 0

Нові елементи про позови до ЗМІ і журналістів: 1

12-03-08-Чергове судове засідання у справі над львівським журналістом «12 каналу», автором програми «Неформат» Ярославом Панчишиним, який провів низку журналістських розслідувань навколо конфліктів «Львіввікнопласту» та «Галпідшипника» вкотре завершилося нічим. Суддя Галицького районного суду Львова Т. Серєдкіна, яка розглядає цю справу вже майже три роки, остаточного рішення не винесла, посилаючись на відсутність одного з представників, відповідача – Львівської державної обласної телерадіокомпанії, повідомляє ЗІК.

Ярослава Панчишина звинувачують в тому, що той, в своїх розслідуваннях зачепив корпоративний конфлікт, який триває понад десять років між власниками «Львіввікнопласту» та «Галпідшипника», а також висвітлив бездіяльність правоохоронних та судових органів у справі махінацій навколо цих підприємств.

Позивачі, нинішнє керівництво «Львівікнопласту», вимагає стягнути з журналіста сто тисяч гривень моральної компенсації та спростувати недостовірну інформацію. Натомість, сам Ярослав Панчишин заявляє, що має документальне підтвердження кожного заявленого в ефірі факту, і заявляє про низку погроз, які лунали в його адресу. Журналіст називає судовий процес замовним, ціль якого зашкодити йому виконувати свої професійні обов’язки.

Позови від ЗМІ та журналістів
1

18-03-08-Позови до Дзержинського суду Харкова подали головний редактор газети "Время" Олена Стронова та ведуча новин АТН Олександра Індюхова. Журналісти хочуть знати, на якій підставі знищується зелений масив Харкова- Лісопарк. На місті вирубаних дерев планується спорудити нову магістраль, готелі та бізнес- апартаменти. В якості відповідачів фігурують Харківська міська рада та комунальне підприємство "Зеленбуд". Журналісти запевняють - акція неполітична. Вони виступають просто як мешканці міста.

Нові елементи про позови до ЗМІ та журналістів: 1

18-03-08- Журналістка «САТ плюс» Наталія Попова виграла Апеляційний суд у мера Слов'янська Валентина Рибачука, повідомляють «Вечірні Вісті».

18 березня Донецький апеляційний суд відмінив рішення суду першої інстанції міста Слов'янська і прийняв рішення відмовити в задоволенні позову мера цього міста Валентина Рибачука до Наталії Попової і телекомпанії «САТ плюс».

Рибачук 15 травня 2007 подав в суд на журналістку через образу. Попова в репортажі на День Перемоги посоромила мера: «Ви можете говорити, що бракує коштів на відновлення стендів на Алеї Слави. Але коли ми дивимось на ваш джип, Валентин Леонідович, котрий ви здали в оренду нашому місту, то неможливо повірити, що коштів на оренду цього джипа не вистачило б для відновлення стендів.»

ІМІ

Liked the article?
Help us be even more cool!