ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Далі від материка. Кримські медіа дедалі більше ігнорують події в Україні

Фото – Sergei Yolkin
Фото – Sergei Yolkin

Ігнор або негатив. Такий загальний висновок дослідження найпопулярніших кримських сайтів щодо висвітлення новин про Україну. 

Події, які стають топовими в українських медіа, просто не потрапляють до кримських ЗМІ. Натомість повідомлення зі стрічок новин кримських сайтів продовжують формувати суспільну думку на півострові, що в бідах місцевих жителів винний Київ.

Про що писали

Відповідно до медіарейтингу сайту "Медіалогія" експерти ІМІ відібрали для моніторингу п'ять новинних сайтів Криму та міста Севастополя: ИА Крыминформ, РИА Крым, "Новый Севастополь", Крымское информационное агентство, а також "Новости Севастополя". 

До вибірки ввійшли всі новини, що виходили на цих сайтах із 17 до 21 лютого 2020 року включно. Для аналізу відбиралися новини, в яких містилися згадки про Україну. Всього за цей період було відібрано 103 таких новин, або кожна десята новина кримських сайтів – про Україну.

Минулого року подібний моніторинг зафіксував у півтора раза більше новин, а саме 155. Тобто можна казати про те, що за рік в інформаційному полі Криму України стало значно менше. 

Найбільше падіння цікавості до подій в Україні продемонстрував сайт "Новости Севастополя": цього року в них новин з материка вдвічі менше.

Порівняльна кількість новин про Україну, які вийшли на сайтах протягом 22–26 квітня 2019 року і 17–21 лютого 2020 року

Також варто відзначити, що значно відрізняються теми і тональність у кримських медіа щодо України і в українських медіа. Зокрема, на тиждень дослідження припала подія в Нових Санжарах. У ті дні це була топновина для всіх українських ЗМІ. Натомість на всі п'ять кримських сайтів була лише одна така новина, яка вийшла на сайті "РИА Крым". Це одна з ознак ігнорування кримськими сайтами подій в Україні.

Відібрані новини експерти поділили на вісім категорій.

Кількість новин у кожній з категорій

1. "Затримані". Це найбільш популярна категорія новин. Кожна п’ята новина (19,4%) була про затримання українців на півострові. 

На період моніторингу до новин потрапили два затримання.

17 лютого ФСБ повідомила про затримання жителя Чорноморського району Криму, якому закидають участь у кримськотатарському добровольчому батальйоні ім. Н. Челебіджихана, що очолює Ленур Іслямов.

Того ж дня прикордонне управління ФСБ повідомило про затримання українських "браконьєрів", проти яких порушили адміністративну справу за статтею "Порушення правил видобутку (вилову) водних біологічних ресурсів".

2. "Донбас". Друга за кількістю новин категорія. Щоправда, це значною мірою завдяки сайту "Новости Севастополя". Із 17 новин цієї категорії 14 вийшло саме на цьому сайті.

У цій категорії новин ішлося, наприклад, про мюнхенський план із 12 кроків для Донбасу та можливість проведення там місцевих виборів.

На період моніторингу припало загострення на Луганщині. Про цю подію писали лише "Новости Севастополя", причому як про неї, так і про інші бойові дії на сході севастопольський сайт повідомляє з посиланням на інформаційні ресурси "Л/ДНР".

3. "Майдан". На період моніторингу припала річниця розстрілів на Інститутській. Новини про Майдан були у всіх сайтів з дослідження. Водночас загальна тональність – беркутівці є героями, які протистояли безладу.

4. "Вибори". Акцент на цю тему зробив сайт "РИА Крым". Саме там вийшли всі, окрім однієї, новини цієї категорії. 

Йдеться про можливість проведення місцевих виборів для жителів Криму, про що в ефірі телеканалу ATR заявила нардепка від "Слуги народу" Олена Мошенець. Кримські сайти виносили в новини реакцію на цю пропозицію. Реакція критична.

5. "Збитки". У новинах цієї категорії йшлося про "підрахунки збитків, яких зазнав Крим за період перебування в складі України". Цю суму мають порахувати до кінця року. Нині ж кажуть про оцінні підрахунки.

6. "Вода". Йдеться про постачання води до Криму: від можливості судових позовів проти офіційного Києва до війни Росії з Україною за воду.

Про гостроту проблеми води в Криму більше свідчать новини досліджених сайтів, де про Україну не згадується. Ці новини не ввійшли до кількісних підрахунків. Але варто зазначити, про які новини йдеться, щоб зрозуміти гостроту дефіциту води в Криму.

Крымское информационное агентство: У всіх навчальних закладах Сімферополя з дітьми проводяться бесіди з дбайливого ставлення до природи і тих благ, які вона дає. Особливу увагу в процесі спілкування з дітьми приділено збереженню такого важливого для Криму ресурсу, як вода.

Крымское информационное агентство: 14 березня на Партизанському водосховищі Сімферопольського району відбудеться молодіжна еколого-патріотична акція "Вода Криму – молодіжний десант".

Крымское информационное агентство: Частина Сімферополя і Криму залишилися без води. Низка вулиць Сімферополя виявилися відімкненими від водопостачання через ремонтні роботи. Очікуються перебої з водопостачанням і в деяких районах республіки.

7. "Коронавірус". Як вже йшлося вище, в цій категорії було зафіксовано лише одну новину.

***

Минулорічний моніторинг зафіксував, що Володимир Зеленський згадувався в кожній третій новині кримських сайтів. Тоді він ще не був Президентом, тривав підрахунок голосів після другого туру.

У статусі Президента Зеленський значно рідше потрапляє до стрічок нових кримських медіа. Цього разу моніторинг зафіксував лише 11 новин (10,7% усіх новин про Україну) з українським Президентом на всіх досліджених сайтах. Прем’єр Гончарук потрапив лише до двох новин.

Розділи і джерела

Під час моніторингу експерти ІМІ звернули увагу, до яких рубрик сайтів потрапляють новини про Україну. 

Так Крымское информационное агентство та "Новый Севастополь" узагалі не мають рубрик під новини з України.

Спеціалізовані рубрики мають ИА Крыминформ ("На Украине") та РИА Крым ("Ситуация на Украине"). Також на цих сайтах новини про Україну потрапляють до рубрик "Возвращение в Россию" та "Вода в Криму" відповідно.

А от сайт "Новости Севастополя" більшість новин про Україну розмістив у рубриці "Новороссия".

Чому сайт "Новости Севастополя" переважно розміщує новини про Україну в рубриці "Новороссия"? Цьому є просте пояснення: це єдиний сайт із досліджених, який використовує як джерела такі сайти, як "ДНР 24", "ДАН", ИА Новороссия. Ці новини пов’язані з подіями навколо Донбасу.

Загалом же кримські сайти найчастіше користуються російськими джерелами для своїх новин. Трохи менше використовують українські джерела. Йдеться як про українські медіа, так і про офіційні джерела, а також дописи в соціальних мережах.

Примітно, що понад половину новин про Україну з українських джерел бере сайт "РИА Крым".

Кількість новин за джерелами походження

Отже, аналіз найпопулярніших кримських ЗМІ, показав, з одного боку, зменшення присутності України в інформаційному полі Криму. 

З іншого боку, продовжується тенденція, коли в новинах переважає негатив щодо України. Це видно в таких категоріях новин, як "затримані", "Донбас", "Майдан". Навіть більше, з категорій новин "збитки" та "вода" формується думка в читачів, що в проблемах Криму винна саме Україна. 

Це все продовжує відривати Крим і кримчан від України.

І навіть ініціативи, які могли б посилити зв’язки, як-от участь кримчан в українських виборах, подаються в негативному світлі.

Написання цього матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews.

Liked the article?
Help us be even more cool!