ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Російська армія атакує місця, де збираються медійники

Колаж ІМІ. Зображення має ілюстративний характер
Колаж ІМІ. Зображення має ілюстративний характер

Read this article in English

Обережно! У матеріалі є фото, яке може бути бентежним

У грудні минулого року та січні мішенями російських окупантів стали два харківські готелі. В обох були медійники. Внаслідок обстрілів кілька з них були поранені.

30 грудня 2023 року внаслідок російського обстрілу дістала поранення українська перекладачка німецького телеканалу ZDF Світлана Долбишева. Команда каналу на момент вибуху перебувала в готелі Kharkiv Palace, у який влучила російська ракета. Лікарі діагностували їй струс головного мозку, відкриту рану частини голови, забій та гематому легені, перелом ребер.

У коментарі ІМІ Світлана пригадала, як вибралася зі зруйнованого готелю. Вона звернула увагу на архітектурну особливість будівлі – атріум на 11 поверхів. Після поселення Долбишева прийшла в хол, в очікуванні колег сіла в крісло біля рояля, встигла відкрити тікток і прочитати два вірші Василя Симоненка.

“І далі пам'ятаю тільки окремі кадри. Кадр, як обсипається весь цей атріум. Наступний кадр – це підлога. Я, здається, була в такій позі, що повзла на колінах і ліктях. Зробила буквально, може, чотири такі кроки. І після цього стався другий приліт. Від цього почала сипатися вся стеля, і на мене впав шмат такої глиби бетонної. Я бачила, як вона від мене відскочила. Я в цей момент повзла в бік ліфта”, – згадує Світлана Долбишева.

Вона скинула із себе шмат стелі, встала і побігла. Хоча телефон був майже розряджений, вона ввімкнула відеозапис, побачила вказівники підземного паркінгу, почала йти за цими вказівниками. 

Світлана Долбишева. Фото надане ІМІ Світланою Долбишевою

“Коридори видавалися лабіринтом, де ти повертаєш праворуч, повертаєш ліворуч, повертаєш праворуч. І ніби ніяк не можна дійти до цього місця. Остання моя така зупинка була, коли я дійшла до останньої позначки підземного паркінгу, що вів до ліфта. Але ліфт був заблокований, двері були відкриті, але вони не рухалися. В той момент шок мене відпустив, почав відпускати”, – розповіла Світлана.

У той час вона відчула дуже сильний біль, зрозуміла, що в неї травма голови, помітила кров на руках. Стало боляче ходити.

“Я сіла з відчуттям, що зробила все можливе, щоб себе врятувати, і в мене не вийшло. Поки я бігла до паркінгу, думала про своїх колег: де вони можуть бути в цей момент? Але мені було так важко ходити, що я зрозуміла: поки сама не дійду до якогось місця, не зможу зорієнтуватись і почати шукати їх”, – пояснює перекладачка  ZDF.

Вона зауважує: біля ліфта була вже в напівпритомному стані. Повз пробігали співробітники готелю – спантеличена група з п'яти чи семи людей. Вони спитали, як вона почувається. “Я пам'ятаю, що чула, але сказати нічого не могла. Було важко дихати і через травму легені, і через пил, який здіймався на всі ці поверхи. Потім один з них спитав мене, чи я можу бігти. На це я кивнула. Вони взяли під руку, і ми разом почали кудись бігти”, – додає Долбишева.

Відео надане ІМІ Світланою Долбишевою

Разом з цими людьми Світлана знову опинилась у готелі. До неї підійшли колеги. 

“Біль і шок у якомусь сенсі затьмарює страх. Бо твій фокус уваги зміщується на те, як просто донести себе, своє тіло. І немає такого саме переляку. Мої колеги, які не були травмовані, – емоційно, мені відчувається, їх досить сильно вразила ця подія. І не дивно”, – міркує Світлана.

За її словами, лікарів чекали довго. Цей момент вона називає бентежним.

“Ці обстріли жахливі. І вони, особливо в Харкові, відчуваються зараз як абсолютно рандомні, які просто тероризують населення. Але готовність людей і служб мені видалася якоюсь недостатньою”, – зауважує медійниця.

Коли до Світлани підійшли лікарі й викликали швидку, самостійно вона вже не могла пересуватися.

Наслідки поранення. Фото – Світлана Долбишева

“Біль продовжував посилюватися з кожною хвилиною. І дихати ставало тільки важче. Вже потім я зрозуміла, що через осколки, які були розкидані навколо готелю, машини швидкої не могли під'їхати. Вони забирали перших пацієнтів, поранених – тих, хто міг до них вийти або кого могли вивести до них. Водій нашої команди весь час виходив на вулицю і намагався зловити швидку і якось її скоординувати, спустити в цей підземний паркінг, щоб мене забрали саме на ношах”, – додає Світлана.

Згодом колеги медійниці знайшли швидку, яка привезла її з Харкова до Києва, де довелося залишитися в лікарні на 10 днів.

“Почуваюся я загалом нормально. Болить, але, знаєте, як кажуть, переболить”, – говорить Світлана.

Телеканал ZDF засудив атаку на готель, де перебували журналісти. “Це чергова атака Росії на вільну пресу. Ми сподіваємося, що потерпілі колеги швидко одужають. ZDF продовжуватиме повідомляти про війну проти українського цивільного населення”, – сказала головна редакторка ZDF Беттіна Шаустен. 

У коментарі телеканалу менеджер готелю зауважив, що загалом на момент атаки було здано 15 номерів, з них не менш ніж 10 – журналістам. 

Під час обстрілу росіянами 10 січня 2024 року харківського Парк-готелю дістали поранення щонайменше троє журналістів. Двоє з турецького інформаційного агентства Анадолу – Давіт Качкачішвілі та Озге Еліф Кізіл. Швидкою їх доправили до лікарні для обстеження. У Качкачішвілі були порізи на руках. Авто команди знищено, як і більшість авто, що були припарковані поруч з готелем.

Знищене авто медійників Анадолу. Фото – фейсбук начальника Слідчого управління ГУНП в Харківській області Сергія Болвінова

Журналісти заявили, що шоковані зухвалістю росіян, оскільки цей об’єкт повністю цивільний і жодних військових там не було.

Постраждалі медійники Анадолу Давіт Качкачішвілі та Озге Еліф Кізіл. Фото – фейсбук начальника Слідчого управління ГУНП в Харківській області Сергія Болвінова

Крім того, поранення дістала українська фіксерка каналу France 2 Віолетта Педорич. 

На місці обстрілу Віолетту оглянули лікарі. Їй запропонували шпиталізацію, але вона відмовилася. Хоча Віолетта почувається більш-менш нормально, у неї в переніссі застряг уламок скла. Видалити його лікарі наразі не можуть і деякий час спостерігатимуть, як триватиме одужання. Цілком можливо, що уламок так і залишать, щоб не зробити гірше.

У коментарі ІМІ Віолетта зазначила, що погоджується з думкою, що окупанти цілять по готелях, де зупиняються медійники. 

За її словами, у Парк-готелі постійно можна було зустріти колег з різних медіа, представників міжнародних організацій.

Віолетта Педорич після російської атаки. Фото – інстаграм-акаунт Віолетти Педорич

Начальник Головного управління Національної поліції в Харківській області Володимир Тимошко повідомив, що Росія вдарила по готелю в Харкові цілеспрямовано, усі потерпілі є цивільними.

“Всі цивільні, серед них є іноземні журналісти, вони працюють на Харківщині, Донеччині, розповідають правду про злочини, скоєні рашистами на українській землі. Росія цілеспрямовано била по готелю. На місці виявлено вирву глибиною 4 метри, також російська ракета зруйнувала ще одну будівлю поруч”, – зазначив Тимошко.

У коментарі Суспільному Володимир Тимошко зауважив, що готель, у який влучили росіяни, використовували здебільшого іноземні журналісти.

“У цьому готелі ніколи військові не жили, це знає майже весь Харків. Цей готель використовувався журналістами. Це був загальновідомий факт. На момент удару в готелі перебували іноземні журналісти, зокрема з Туреччини. Тому я вважаю, що цей удар РФ здійснила саме по ЗМІ”, – сказав Тимошко.

Обстріли місць, популярних серед журналістів, були й раніше. Зокрема, 27 червня 2023 року російська армія завдала ракетного удару по Краматорську. Одна ракета “Іскандер” влучила в піцерію в центрі міста, де перебували відвідувачі, зокрема представники медіа. Тоді поранення дістали британська фотографка-фрилансерка Анастасія Тейлор-Лінд та журналістка з Колумбії Каталіна Гомес, які на той час перебували в піцерії. Також дістала поранення письменниця Вікторія Амеліна. У піцерії вона перебувала разом з делегацією колумбійських журналістів та письменників. 1 липня вона померла в лікарні ім. Мечникова в Дніпрі.

Після атаки на харківські готелі місцевий журналіст, стрінгер  AFP News Agency Сергій Бобок написав, що медійникам, які зараз їдуть до Харкова, варто розглянути можливість оренди квартири замість поселення в готелі. Сам він не радить зупинятися в центрі міста, у районі станції метро “Завод ім. Малишева” та поблизу залізничної станції Харків – Сортувальний.

“Не знімайте квартиру там, де ви бачите багато машин у “військовій” розфарбовці, навіть якщо військові там і не живуть: схоже, навідники інтерпретують це все одно як можливу локацію. Не знімайте квартиру, якщо поруч розташований готель, гуртожиток, учбовий заклад, промзона, військовий об'єкт (навіть покинутий дуже давно)”, – написав Бобок.

За його словами, краще обирати “спальні” райони – на Павловому Полі, в Олексіївці, Салтівці, Нових Домах.

“При цьому я б не дуже розраховував у “спальниках” на наявність ресторану або кафе. Десь є, але порівняно з 2021-м дуже небагато. Основна частина закладів – у центрі, але всюди працюють ТЦ та ТРЦ, більшість – до 10-ї, в мережах “Клас”, “Рост”, “Сільпо” (та не тільки) крім всього є дуже пристойна кулінарія, у багатьох з них також є столики, де можна поїсти (іноді це зручно). Десь є кафе або фуд-корти – ну це самі дивіться, серед них є пристойні, а є дуже не дуже”, – додав Сергій Бобок.

ІМІ підготував поради щодо проживання для журналістів у відрядженнях 

Концепція, за якою слід селитися в центрі міста й усіляко позначати себе як журналістів, уже не працює, адже цивільні, включно з журналістами, стали цілями для росіян на цій війні. Тому рекомендуємо під час вибору місця проживання у відрядженнях:

  1. Не селитися в готелях, а особливо у великих готелях, тим більше в готелях, де завжди розташовуються журналісти. Найкращим місцем проживання можуть бути квартири чи невеликі апартготелі до п'яти номерів.
  2. Завжди перевіряти останню інформацію про обстріли міста, куди плануєте відрядження. Не селитись і не планувати жодної зустрічі, не відвідувати кафе в районах міста, що постійно обстрілюють.
  3. Залежно від особливості місця відрядження можна селитися в сусідніх населених пунктах, які є безпечнішими. У ситуації з Харковом непоганим варіантом буде Полтава. Адже за наявності автівки до Харкова можна доїхати менш ніж за дві години, а безпекова ситуація там значно краща.
  4. Якщо ви вже й вирішили жити в готелі, то паркувати автівку найкраще в підземному паркінгу або трішки далі від готелю, у пішій доступності до 10 хвилин.

ІМІ веде моніторинг злочинів Росії проти медіа та журналістів в Україні. За рік і десять місяців з початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 548 злочинів проти журналістів та медіа в Україні.

Валентина Троян, медіаекспертка Інституту масової інформації

Liked the article?
Help us be even more cool!