ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Страхи Кремля. Як змінилася риторика російської пропаганди

16.10.2023, 15:14
Олена Голуб
Illustration by Nosyrevy. Колаж ІМІ
Illustration by Nosyrevy. Колаж ІМІ

Російським пропагандистам не дає спокою західна підтримка України, вони переконують свою аудиторію, що це єдина причина того, чому Росія досі не перемогла. Цій темі присвячено близько третини публікацій у стрічках новин контрольованих Кремлем медіа. Їхня левова частка – це переповідання фантазій Путіна. Поряд з тим росіяни поширюють недостовірну інформацію про звитяги своєї армії на полі бою та надалі, всупереч усій очевидності, соромляться визнати, хто вже другий рік атакує мирні населені пункти України дронами та ракетами. Такі не надто оригінальні тенденції в російській пропаганді виявив моніторинг ІМІ*. Водночас дослідження показало, що пропагандисти, найімовірніше, внаслідок спілкування з кремлівськими кураторами отримали фобію – вони тепер побоюються називати Володимира Зеленського Президентом України. 

Темі підтримки України країнами Заходу присвячено 30% інформації, що стосується України в досліджених російських пропагандистських онлайн-ресурсів. Йдеться про фінансову допомогу та постачання зброї. 

Пропагандисти переконують свою аудиторію в тому, що західні країни практично вичерпали свої можливості. Вони пишуть, що ЄС найближчим часом припинить допомогу Україні, а в США для цього залишилося коштів на два місяці. Крім того, російські медіа поширюють твердження про "внутрішньополітичні розбіжності" та "міжпартійні суперечки навколо військового бюджету" в США.

  • Пентагон считает последние доллары: что будет с Киевом без оружия и денег (NEWS.ru)
  • США еще пару месяцев смогут обеспечивать Украину помощью (NEWS.ru)
  • Американский аналитик спрогнозировал снижение поддержки Украины ("Газета.ru")
  • Президент Словакии выступила против военной помощи Украине ("Газета.ru")

Водночас поширеним у російських пропагандистських медіа є наратив про "втому Заходу" від підтримки України. Так, сайт Lenta.ru стверджує, що заяви Зеленського про недостатність допомоги дратують деяких західних партнерів. Зі свого боку сайт RG.ru доводить правдивість тези про "втому", цитуючи слова заступника голови російської Ради безпеки Дмитра Медведєва "Запад выдохся" та твердячи, що допомога Україні "шкодить жителям цих країн, що не може їх не дратувати".

Крім того, RG.ru наводить роздуми оглядача арабської газети з Бахрейну Al-Ayyam Абделя Маджида Суайлема, який заявляє, що припинення фінансування може спричинити зникнення України з геополітичної мапи світу. Суайлем не посилається на жодного західного політика чи експерта, а натомість аргументує свої припущення фантазіями знову-таки Дмитра Медведєва. Тверджень представників Заходу щодо "зникнення України" немає не лише в цій публікації. Таких узагалі не вдалося виявити в межах моніторингу. Отже, подібні реляції важко оцінити інакше, ніж як вкид чергової порції дезінформації.

Про шкоду допомоги Україні інтересам громадян Євросоюзу та США розповідав і диктатор Володимир Путін під час так званого "Валдайського форуму". Він стверджував, що підтримка України негативно впливає на рівень життя європейців, американцям, щоб цього уникнути, доведеться друкувати нові долари. Відповідні цитати Путіна в моніторинговий період знайшли своє місце на сторінках пропагандистського онлайн-медіа KP.ru. 

Також сайт KP.ru синхронно з RG.ru, Gazeta.ru та NEWS.ru попрацював над образом Володимира Зеленського як жебрака, який мандрує країнами світу з простягнутою рукою. Заради цього вони процитували колишнього радника голови Пентагона Дугласа Макгрегора.

Тим часом російський сайт Lenta.ru розкручує наратив про корумпованість української влади. Для переконливості пропагандисти процитували американського сенатора-республіканця Ренда Пола: "Миллионы американцев ежедневно страдают, пытаясь свести концы с концами. Справедливо ли отправлять тяжело заработанные деньги коррумпированному иностранному правительству?

Крім того, моніторинг ІМІ підтвердив нову тенденцію серед пропагандистських медіа Росії: тепер більшість із них уникають називати Володимира Зеленського Президентом України. Раніше українські медіа з посиланням на російський сайт "Холод" писали, що цього від медіа Росії вимагали посадовці адміністрації Володимира Путіна. Натомість вони наполягали, щоб використовувалися висловлювання на кшталт "режим Зеленського", передусім у заголовках матеріалів, аби пошуковики видавали, насамперед формулювання, що не пов'язують Зеленського з посадою Президента України.

  • На Украине обвинили Зеленского в ухудшении отношений со Словакией (Lenta.ru)
  • Зеленский призвал Европу к самостоятельности ("Газета.ru")
  • Европа должна: Зеленский потребовал у Запада еще больше денег (KP.ru)

Моніторинг ІМІ показав, що переважна більшість російських медіа задовольнила вимоги Кремля.

Бойові дії 

Наступною за поширенням у пропагандистських медіа Росії темою щодо України є бойові дії на лінії фронту. Про це йдеться в 16% досліджених матеріалів. Тут найактивніше поширюються заяви про поразки українських Сил оборони та перемоги агресора. Пропагандисти наполегливо розповідають про ураження командних пунктів української армії, втрачені українцями позиції та західну військову техніку. Втім, російські медіа майже ніколи не додають фото чи відео підтверджень до своїх повідомлень, відповідно перевірити таку інформацію практично неможливо. Водночас українська сторона також не надає систематичної інформації про свої втрати, тож практично неможливо визначити, які з повідомлень російських пропагандистів є вигадками, а які відповідають дійсності. 

Можна лише зауважити, що в моніторинговий період контрольовані Кремлем медіа поширили кілька повідомлень, які містили відносну конкретику. Так, вони заявляли про знищення кількох БМП Bradley на Запорізькому та Луганському напрямках, а також самохідної артилерійської установки M109A6 "Паладин".

Також російські пропагандисти звітують про значну кількість безпілотників, втрачених українською армією. Зокрема, видання KP.ru заявляє про 7,5 тисячі збитих від початку великої війни українських БПЛА.

У цих випадках підтверджень також немає. В українському інформаційному просторі відсутня інформація про знищення такої техніки у відповідний проміжок часу.

Тим часом російська пропаганда поширює твердження про нібито великі втрати особового складу українських Сил оборони. 

На "Валдайському форумі" диктатор Путін розповідав, що українська армія з червня 2023 року втратила понад 90 тисяч солдатів, 557 танків та 1900 бронемашин. Ці його заяви процитували KP.ru, РИА Новости, ТАСС та "Газета.ru".

Водночас російські пропагандистські ресурси не припиняють навіювань про нібито провал українського наступу. Водночас одні, як, наприклад, сайт "Газета.ru", пишуть уже про "цілковитий провал" контрнаступу Сил оборони України, а інші, як, до прикладу, видання RG.ru, заявляють лише про "поступове затухання" цього ж таки українського контрнаступу.

Поряд з тим контрольовані Кремлем медіа продовжують зображати українських військових як злочинців та наркоманів. Найвправнішим виявилося видання KP.ru. Сайт процитував херсонського колаборанта Володимира Сальдо, який дофантазувався до того, що українські військові йдуть в атаки під дією психотропних речовин, які містяться в сухпайках, виготовлених за кордоном. 

Удари по Росії

Повідомлень про атаки на територію Росії в інформаційному просторі країни-агресора значно більше, ніж подібних новин в українських медіа. Такі матеріали становлять 13% серед пов'язаних з Україною, притому що до цього переліку не зараховано матеріалів про обстріли тимчасово окупованих українських територій, які росіяни несправедливо називають своїми. 

Найчастіше російські медіа повідомляють про обстріли областей на західному кордоні РФ: Бєлгородської, Курської та Брянської. 

  • Жители поселка в Брянской области остались без света из-за обстрела ВСУ (News.ru)
  • Гладков рассказал о повреждениях в Шебекино после обстрела ВСУ (News.ru)
  • Старовойт: В Курской области украинские БПЛА атаковали объекты инфраструктуры ("Российская газета")
  • Женщина получила осколочные ранения в результате обстрела ВСУ Курской области ("Газета.ru")
  • ВСУ атаковали с беспилотника отделение полиции под Курском (Lenta.ru)

Російські пропагандистські медіа стверджують, що більшість атак вдається відбити, водночас далеко не завжди називають джерела інформації.

Видається, що велика кількість повідомлень у російських медіа про атаки на прикордонні регіони пояснюється не так метою інформування аудиторії, як пошуком причин поширювати спільний для всіх пропагандистських видань наратив про "український тероризм". Пропагандисти намагаються акцентувати на нібито безглуздості цих ударів з військового погляду, оскільки вони начебто завдають шкоди лише мирним жителям. Так, 1 жовтня російські медіа з посиланням на губернатора Бєлгородської області Вячеслава Гладкова заявили про обстріл центрального базару міста Шебекіно, а наступного дня – про влучання в приватний будинок в Грайворонському районі. Описуючи такі події, пропагандисти використовують словосполучення на кшталт "террористические атаки" або "террористические акты".

На ствердження наративу про "тероризм" працює і слідчий комітет Росії, який звинуватив у тероризмі голову українського ГУР Кирила Буданова, командувача Повітряних сил ЗСУ Миколу Олещука, командувача Військово-Морських сил ЗСУ Олексія Неїжпапу та командира 383 окремого полку ЗСУ Сергія Бурдинюка. Цю інформацію поширили практично всі медіа, що потрапили до моніторингу. 

Окуповані регіони України

Окупованих росіянами районів Донецької та Луганської областей, а також Криму стосуються 9% матеріалів у стрічках новин російських медіа.

У більшості публікацій, де згадуються окуповані росіянами частини українського Донбасу, йдеться про обстріли. Натомість у новинах про Крим домінує тема диверсантів. Йдеться про випадок, коли 4 жовтня цього року на півострів висадилася група українських спецпризначенців та вступила в бій з російськими військовими, внаслідок якого останнім вдалося взяти в полон одного з військовослужбовців України. Повідомлення про українського полоненого в Криму стало одним з небагатьох випадків, коли контрольовані Кремлем медіа змогли надати фото і відео підтвердження події.

Крім того, час від часу пропагандисти публікують особливо красномовні, на їхній погляд, вислови кремлівських посіпак з окупованих регіонів. До прикладу, віцеспікер парламенту Криму Володимир Бобков порівняв Україну з тоталітарною сектою, а ватажок незаконного збройного угруповання "ДНР" Денис Пушилін сказав, що Україна використовується як полігон та "рекламний майданчик" для західної зброї.

Обстріли України

На повідомлення про обстріли й атаки Росії по Україні припадає 8% матеріалів у досліджених російських медіа. Вже другий рік прокремлівські пропагандисти уникають писати, принаймні в заголовках не пишуть, що це атаки з боку армії Росії. Вони обмежуються обтічними формулюваннями про вибухи на території України, нібито саме по собі вибухає невідомо що.

  • Украинские СМИ сообщили о взрыве в Николаеве (РИА Новости)
  • На Украине сообщили о серии взрывов в Харькове (Lenta.ru)
  • В пригороде Днепра на Украине произошел взрыв (Lenta.ru)
  • В Харьковской области прогремели взрывы (KP.ru)
  • Взрывы прозвучали в Черкасской области Украины (News.ru)
  • Украинские СМИ сообщили о взрывах в подконтрольном ВСУ Херсоне ("Российская газета")

Деякі російські медіа до таких повідомлень додають бекграунди з маніпулятивними твердженнями про те, що обстріли мирних населених пунктів України є "ударами помсти", які нібито почалися після української атаки на Кримський міст.

Так, зокрема, робить "Газета.ru".

Свій варіант неправдивого виправдання обстрілів України має і РИА Новости.

Тобто пропагандисти вдають, що до підриву Кримського мосту в жовтні 2022 року росіяни Україну не обстрілювали, українських територій не окуповували, українців не вбивали.

Вступ України до Євросоюзу

Певну цікавість пропагандистські медіа Росії виявляють і до новин щодо можливості вступу України до Європейського Союзу. На цю тему припадає близько 4% новинних повідомлень.

У межах цієї теми просувається кілька наративів. Один з них – це втрати країн ЄС від такого об'єднання.

Пропагандисти "Лента.ru" вигадали невідомо, на яких підставах, підрахунки того, що вступ України до ЄС останньому коштуватиме 96,5 мільярда євро. Сайт RG.ru взявся цитувати французького симпатика Кремля Франциска Філіппо, який раніше назвав українців "нацистами", а тепер переконує, що вступ України стане для Євросоюзу "безумством, самогубством та знищенням". Тим часом прокремлівське онлайн-видання Gazeta.ru намагається переконати свою аудиторію, що Україну не приймуть до ЄС через корупцію.

Своєю чергою ТАСС цитує аж цілого виконувача обов’язків постійного представника в Росії в Євросоюзі Кирила Логвінова, який гадає, що Брюссель використовує Київ для "запуску перебудови ЄС, спрямованої на розширення повноважень євробюрократії на шкоду суверенітету країн".

Прохання про перемовини

Незважаючи на всю мілітаристську риторику, контрольовані Кремлем медіа продовжують натякати на бажання російської влади вийти з війни проти України шляхом перемовин. Про це йдеться в 3% матеріалів щодо України в новинних стрічках досліджених російських медіа.

Сайт KP.ru цитує міністра оборони Італії Гвідо Крозетто, який стверджує, що вже навесні наступного року обидві сторони вичерпають свої ресурси, що може призвести до перемовин між Києвом та Москвою. Натомість News.ru поширює твердження Дмитра Медведєва щодо того, що "такі перемовини" Росії нібито не вигідні, але водночас є якась "точка для переговорів", заради яких США щось "мають визнати".

Крім того, російські сайти активно цитують результати соціологічного дослідження Чиказької ради з глобальних питань (CCGA), згідно з якими 49% американців вважають, що США мають підштовхувати Україну до перемовин, незважаючи на можливу втрату територій водночас. Втім, у цих публікаціях випускають з уваги той факт, що 51% американців має іншу позицію.

Отже, можна констатувати, що контрольовані Кремлем медіа нав’язують аудиторії спільний інформаційний порядок денний, поширюють однакові наративи, послуговуючись схожою риторикою. Зокрема, вони в одноманітній манері намагаються не ототожнювати обстрілів України з діями Росії та використовують знецінювальну принизливу риторику щодо Президента України Володимира Зеленського. Натомість помітно, що тепер менш активно поширюється наратив про залежність та підконтрольність України країнам Заходу. Складається враження, що Україна, хоча тепер пропагандисти й намагаються прив’язати до неї образ "країни-терориста", все ж змусила сприймати свою суб'єктність як беззаперечний факт.

*Моніторинг проводився з 2 до 6 жовтня 2023 року включно в семи російських медіа: ТАСС, РИА Новости, "Газета.ru", RG.ru, KP.ru, News.ru, Lenta.ru.

Liked the article?
Help us be even more cool!